2011 BMW 5 SERIES 535i xDrive Twin Turbo AWD
Popular Features
Vehicle Description
Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Popular 5 Series 535i xDrive with Heated Front Leather Seats, Heated Rear Seats, Memory Seat, Navigation, Sunroof and 18" Wheels. All Wheel Drive. Powerful 3.0L Twin Turbo! Fix or Leave "As-Is"! Clean! Sharp!!
Estimate Payments
| VIN | WBAFU7C58BC781797 |
| Stock Number | 26050547 |
| Condition | USED |
| Year | 2011 |
| Make | BMW |
| Model | 5 Series |
| Package | 535i xDrive Twin Turbo AWD |
| Mileage | 112,270 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 3.0L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Carbon Black Metallic |
| Interior | Black Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 5800 rpm |
| Torque | 300 @ 1200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4233 lbs |
| Length, Overall | 193.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.2 in |
| Height, Overall | 57.6 in |
- 4-wheel ventilated anti-lock disc brakes (ABS) -inc: composite front rotors, dynamic brake control (DBC), brake pad wear indicators
- Dynamic stability control (DSC) -inc: brake fade compensation, start-off assistant, brake drying, brake stand-by features, dynamic traction control (DTC)
- Hill descent control (HDC)
- Interlocking door anchoring system to help protect against door intrusion in side impacts
- Driver & front passenger airbag supplemental restraint system (SRS) w/advanced technology -inc: dual-threshold, dual-stage deployment, front-passenger seat sensors designed to prevent unnecessary airbag deployment
- Front seat side-impact airbags
- Front & rear seat head protection system (HPS)
- BMW's Advanced Safety System for integrated deployment of passive & active safety features
- Crash sensor that activates battery safety terminal disconnect of alternator, fuel pump & starter from battery, automatically unlocks doors, turns on hazard & interior lights
- 3-point safety belts w/force limiters & head restraints at all seating positions
- Front safety belts w/automatic pretensioners
- Acoustic safety-belt warning
- Active head restraints for driver & front passenger
- LATCH attachments on child-restraint safety installation
- Child safety rear door locks
- Emergency interior trunk release handle
- Tire pressure monitor
MECHANICAL (11)
- 3.0L DOHC 24-valve turbocharged I6 engine -inc: piezo direct fuel injection, Valvetronic, double-VANOS steplessly variable valve timing
- Direct ignition system w/knock control
- Engine start/stop button
- Electronic limited-slip differential
- xDrive all wheel drive system
- Electronically controlled engine cooling (map cooling)
- Front multi-link double-wishbone aluminum suspension
- Rear multi-link integral-V aluminum suspension
- Twin-tube gas-pressure shock absorbers
- Vehicle-speed-sensitive variable-assist (Servotronic) variable-ratio power steering
- Brake energy regeneration system
EXTERIOR (8)
- 2-way pwr moonroof -inc: remote expanded "one-touch" operation, anti-trapping feature, sliding interior sunshade
- Xenon headlights -inc: dynamic auto-leveling, LED corona headlight-rings, cornering lights
- Adaptive headlight control
- Automatic headlight on/off control
- Front foglights
- Adaptive brake lights
- Power adjustable heated folding body-color sideview mirrors -inc: mirror memory, automatic tilt-down of passenger side mirror (when car is shifted into reverse gear)
- Rain-sensing windshield wipers w/adjustable speed
ENTERTAINMENT (3)
- HD Radio w/"multicast" FM station reception
- Satellite radio preparation
- High-fidelity 10-speaker sound system -inc: (3) tweeters, (5) mid-range speakers, central bass speaker under each front seat, 180-watt analog multi-channel amplifier
INTERIOR (18)
- Fold-up rear seat center armrest
- Floor mats
- Power tilt & telescopic steering wheel -inc: automatic tilt-up for easy entry & exit, steering wheel memory
- Black Panel display technology
- Electronic analog speedometer & tachometer
- iDrive system -inc: on-board computer, controller, (8) programmable memory buttons
- Condition-based service display w/additional functions accessible through iDrive system
- Service interval indicator & expanded check control vehicle monitor system
- Power windows -inc: key-off & "one touch" up & down operation both front & rear, anti-trapping feature, opening from remote, closing from exterior lock
- Vehicle & key memory
- Micro-filter ventilation system -inc: replaceable active-charcoal filters
- Rear window defroster
- Glove compartment
- Dual cupholders in front & rear
- Open storage compartments in all doors & front seatback storage
- Dual front sun visors w/illuminated mirrors
- Front map lights & rear reading lights w/separate controls for the left & right
- Interior courtesy lights w/auto-dimming function
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Premium Audio System | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| All Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Straight 6 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Trunk Release Button |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Sunroof |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,195 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
