2003 CHEVROLET 1500 LT Pickup 4D 6 1-2 ft
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1GCEK19T13E200511 |
| Stock Number | 16524A |
| Condition | USED |
| Year | 2003 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Silverado 1500 |
| Package | LT Pickup 4D 6 1-2 ft |
| Mileage | 119,053 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.3L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 18 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 5.3L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 285 @ 5200 rpm |
| Torque | 325 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2947 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1884 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 227.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.5 in |
| Height, Overall | 73.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Air bags, frontal, driver & right front passenger-inc: Passenger Sensing System
MECHANICAL (16)
- Engine, Vortec 5300 V8 SFI (285 HP [212.6 kW] @ 5200 rpm, 325 lb.-ft. [438.7 N-m] @ 4000 rpm)
- Transfer case, electronic Autotrac-inc: push-button controls
- Four wheel drive
- Battery, heavy-duty, 600 cold-cranking amps-inc: rundown protection & retained accessory power
- Alternator, 105 amps
- Pickup bed, Fleetside, all-welded steel w/double wall construction & corrosion protection
- Frame, ladder type
- Recovery hooks, 2 front, frame-mounted
- GVWR, 6400 lbs. (2903 kg)
- Suspension Package, Solid Smooth Ride
- Suspension, front, independent torsion bar, & stabilizer bar
- Suspension, rear, semi-elliptic 2-stage multi-leaf springs
- Tire carrier, outside spare, winch-type mounted under frame at rear
- 26 gallon fuel tank
- Exhaust, aluminized stainless-steel muffler & tailpipe
- Tools, mechanical jack & wheel wrench, gloves, courtesy mat, spare tire assist hook, floor-mounted in back of cab
EXTERIOR (11)
- Paint, solid
- Bumper, front, chrome, w/dark gray lower
- Bumper, rear, chrome step-inc: pad
- Air dam, Gray
- Moldings, bodyside, color-keyed, w/bright inserts
- Grille, color-keyed surround, with chrome accent bar
- Headlamps, dual halogen composite-inc: flash-to-pass feature & automatic lamp control
- Lamps, dual cargo area lamps
- Glass, Solar-Ray deep tinted (all windows except light tinted glass on windshield, driver & front passenger)
- Windows, rear quarter swing-out
- Wipers, intermittent, front wet-arm w/pulse washers
INTERIOR (22)
- LT decor
- Seats, rear bench, full width, folding, 3-passenger (-inc: child seat top tether anchor)
- Console, floor-inc: storage compartment and dual cupholders
- Floor covering, color-keyed both carpeting and mats
- Steering column, Tilt-Wheel, adjustable-inc: brake/transmission shift interlock
- Steering wheel, leather-wrapped rim, Black, steel sleeve-inc: theft-deterrent locking feature
- Theft-deterrent system, PASSLock II
- Instrumentation, analog-inc: speedometer, odometer w/trip odometer, fuel level, voltmeter, engine temperature, oil pressure & tachometer
- Driver Information Center-inc: trip odometer & message center (monitors numerous systems depending on vehicle equipment level-inc: low fuel, turn signal "on", transmission temperature, low engine coolant level, & oil change notification)
- Warning tones, headlamp on, key-in-ignition, driver safety belt unfasten, turn signal on
- Cruise control, electronic w/set & resume speed-inc: telltale in instrument panel cluster
- Windows, power-inc: driver & passenger express-down
- Air conditioning, dual-zone, automatic, individual climate settings for driver & right front passenger
- Defogger, rear-window, electric-inc: front & side window outlets
- Sound system feature, steering wheel mounted radio controls, Radio & Driver Information Center (DIC)-inc: trip & fuel information selections & programmable perosonalization features
- Cupholders, front & rear
- Cigarette lighter, on instrument panel
- Power outlets, auxiliary, covered, 2 dash-mounted, 12-volt
- Headliner, Shale-colored cloth, w/matching retainer moldings
- Visors, padded, Shale-colored, driver & passenger side w/cloth trim, extenders, pocket on driver side & vanity mirror on passenger side
- Assist handles, front passenger & outboard rear seats
- Coat hooks, driver & passenger side
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Air Conditioning | Anti Theft System |
| AM/FM Radio | CD Changer |
| CD Player | Premium Audio System |
| 12V Power Outlet | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Onboard Hands-Free Communications System |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V8 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Gas |
| - | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Electrochromatic |
| Heated Mirrors | Mirror Memory |
| Power Mirrors | Leather Seats |
| Heated Seats | Manual Adjustable Lumbar Support |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Tow Hooks |
| Transmission Overdrive Switch | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
