2019 CHEVROLET COLORADO ZR2 4X4 3.6L Crew Cab
Popular Features
Vehicle Description
Clean Title 2019 Chevrolet Colorado ZR2 4X4 3.6L Crew Cab , w- Call Now 605-334-1820 or Come In Today to Test Drive. We Accept Trade-Ins, Trade-Up, or Trade Down. We will Deliver Nationwide or Pick You Up at the Airport. ~ Just Be Nice! Law Motors, Located at 2700 W 7th St, Sioux Falls, SD 57104, Open Monday - Friday: 9 A.M. to 6 P.M. and Saturdays: By Appointment. Financing Available for as low as $329 Per Month with $0-Down Payment W.A.C - Apply Now: Link to Apply
Estimate Payments
| VIN | 1GCGTEEN8K1130595 |
| Stock Number | R493A |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Colorado |
| Package | ZR2 4X4 3.6L Crew Cab |
| Mileage | 175,735 mileage |
| Body Style | Pickup - Compact |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 18 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Satin Steel Metallic |
| Interior | Jet Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 308 @ 6800 rpm |
| Torque | 275 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 21.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2213 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1784 lbs |
| Length, Overall | 212.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 76.70 in |
| Height, Overall | 72.20 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Daytime Running Lamps
- Airbags, Dual-stage frontal airbags for driver and front passenger; Seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger; Head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; Includes front outboard Passenger Sensing System for frontal passenger airbag (Always use seat belts and child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Chevrolet Connected Access with 10 years of standard connectivity which enables services such as, Vehicle Diagnostics, Dealer Maintenance Notification, Chevrolet Smart Driver, Marketplace and more (Limitations apply. Not transferable. Standard connectivity available to original purchaser for ten years from the date of initial vehicle purchase for model year 2018 or newer Chevrolet vehicles. See onstar.com for details and further plan limitations. Connected Access does not include emergency or security services. Availability and additional services enabled by Connected Access are subject to change.)
- HD Rear Vision Camera
- Teen Driver mode a configurable feature that lets you activate customizable vehicle settings associated with a key fob, to encourage safe driving behavior. It can limit certain vehicle features, and it prevents certain safety systems from being turned off. An in-vehicle report card gives you information on driving habits and helps you to continue to coach your new driver
- Tire Pressure Monitor System
PACKAGE (1)
- Off-Road Appearance Package
MECHANICAL (13)
- Engine, 3.6L DI DOHC V6 VVT (308 hp [230.0 kW] @ 6800 rpm, 275 lb-ft of torque [373 N-m] @ 4000 rpm)
- Rear axle, 3.42 ratio
- GVWR, 6000 lbs. (2722 kg) (Standard on Crew Cab models with (LGZ) 3.6L DI DOHC V6 engine only.)
- Hill Descent Control
- Transfer case, electric, 2-speed AutoTrac
- Transfer case shield
- Four wheel drive
- Hitch Guidance, trailering assist guideline
- Trailer brake controller, integrated
- Trailering Package, heavy-duty includes trailer hitch and 7-pin connector
- Tow/Haul Mode (Included and only available with (LGZ) 3.6L DI DOHC V6 engine or (LWN) 2.8L Duramax Turbo-Diesel engine. Standard on Crew Cab Long Box.)
- LPO, Off-Road rocker protection
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
EXTERIOR (17)
- Tires, 265/65R17 all-terrain, blackwall, 31" Goodyear Wrangler DuraTrac
- Pickup box
- Tire, spare 265/65R17 all-terrain, blackwall
- Wheel, spare, 17" x 8" (43.2 cm x 20.3 cm) aluminum
- Bumpers, rear, Black
- Moldings, Black beltline
- Headlamps, projector-type
- Cargo box light, back of cab
- Mirrors, outside heated power-adjustable, body-color, manual-folding
- Mirror, spotter, located in corner of driver-side outside mirror
- Glass, windshield shade band
- Window, rear-sliding, manual
- Door handles, body-color
- Tailgate, EZ-Lift and Lower
- Tailgate, locking
- Tailgate handle, Black (Not available with (SCZ) Chrome tailgate handle, LPO.)
- Bedliner, Spray-on, Black with Chevrolet logo (Includes ZR2 logo.)
ENTERTAINMENT (5)
- Audio system feature, 6-speaker system
- Radio, HD
- USB charging-only ports 2, located on the rear of the center console
- Microphones, Driver side and Passenger side
- Chevrolet 4G LTE and available built-in Wi-Fi hotspot offers a fast and reliable Internet connection for up to 7 devices; includes data trial for 1 month or 3GB (whichever comes first) (Available Wi-Fi requires compatible mobile device, active OnStar service and data plan. Data plans provided by AT&T. Visit onstar.com for details and system limitations.)
INTERIOR (28)
- Seat adjuster, driver 6-way power
- Seat adjuster, 4-way power front passenger
- Seat adjuster, power driver lumbar control
- Seat adjuster, power passenger lumbar control
- Seat, rear folding bench (Crew Cab models only.)
- Seats, heated driver and front passenger
- Console, floor, front compartment, custom
- Wireless Charging for compatible cell phones (expanded capability)
- Floor covering, color-keyed carpeting
- Steering wheel, leather-wrapped
- Steering column, tilt and telescopic
- Steering wheel controls, mounted audio controls
- Steering wheel, heated
- Speedometer, miles/kilometers
- Display, driver instrument information enhanced, multi-color
- Windows, power with driver Express-Up and Down
- Cruise control, electronic, automatic
- Remote vehicle starter system
- Theft-deterrent system, immobilization
- Theft-deterrent system, unauthorized entry
- Air conditioning, single-zone automatic climate control
- Defogger, rear-window electric
- Handles, door release, front and rear, Chrome
- Mirror, inside rearview auto-dimming
- Console, overhead
- Visors, driver and front passenger illuminated sliding vanity mirrors
- Lighting, interior, dual reading
- Lighting, interior, roof, rear courtesy and dual reading lights (Crew Cab models only.)
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Tow Hooks | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Wheels - Aluminum |
| Sliding Rear Window | Power Windows |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Bluetooth Connection |
| Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,999 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
