2016 CHEVROLET MALIBU Limited LT
Popular Features
Vehicle Description
Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Full. Windshield Ok. Loaded Up Malibu Limited LT with Cloth Seats, Remote Start and 16" Wheels. Excellent School/College/Work Commuter!! Clean!! Fix or Leave "As-Is"! Good Miles! $25,035 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1G11C5SA4GF166939 |
| Stock Number | 26050561 |
| Condition | USED |
| Year | 2016 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Malibu Limited |
| Package | Limited LT |
| Mileage | 70,016 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 24 |
| MPG - Highway | 34 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Silver Ice Metallic |
| Interior | Jet Black Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 202 @ 6300 rpm |
| Torque | 191 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3439 lbs |
| Length, Overall | 191.50 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.00 in |
| Height, Overall | 57.60 in |
- Brake Assist, panic
- Braking control, ECM grade
- StabiliTrak, stability control system
- Daytime Running Lamps
- Air bags, 10 total frontal and knee for driver and front passenger, side-impact seat-mounted and roof rail for front and rear outboard seating positions, includes Passenger Sensing System (Always use safety belts and child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Safety belts, 3-point, all positions
- Safety belt pretensioners, driver and front passenger
- Door and window locks, rear child security
- LATCH system (Lower Anchors and Top tethers for CHildren), for child safety seats
- Tire Pressure Monitor System
MECHANICAL (10)
- Engine, 2.5L DOHC 4-cylinder SIDI with Variable Valve Timing (VVT)
- Auto stop/start engine
- Gear select, manual mode
- Front wheel drive
- Battery, 800 cold-cranking amps
- Suspension, front, MacPherson strut
- Suspension, rear 4-link
- Steering, power, non-variable ratio, electric, rack-mounted
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
- Brake lining, high-performance, noise and dust performance with FNC rotors
EXTERIOR (9)
- Wheel, spare, not desired
- Tire, spare, not desired
- Tire sealant and inflator kit
- Headlamps, halogen composite with automatic exterior lamp control
- Headlamps, projector type
- Mirrors, outside heated power-adjustable with integrated turn signals, body-color
- Glass, solar absorbing
- Window trim, bright, side
- Wipers, front intermittent with structureless wiper blades
ENTERTAINMENT (3)
- Audio system feature, 6-speaker system
- Audio system feature, display, 7" diagonal, touch-screen, color located on center stack, rotates upward for storage behind
- Voice recognition for phone, music and radio
INTERIOR (26)
- Seat adjuster, driver 4-way manual, fore/aft and power up/down
- Seat adjuster, front passenger, 4-way manual, fore/aft and power up/down
- Head restraints, 2-way adjustable (up/down), front
- Seat, rear, 60/40 split-folding
- Armrest, center, rear with cup holders
- Steering wheel, 3-spoke
- Steering column, tilt and telescopic
- Instrumentation, analog with speedometer, tachometer, engine temperature and fuel gauge
- Driver Information Center, color display includes trip/fuel information, vehicle information and vehicle messages
- Windows, power with Express-Down on all
- Remote Keyless Entry includes panic alarm button
- Trunk release, power located in CHMSL decklid, push button open on key fob
- Compass display
- Theft-deterrent system, content theft alarm
- Air conditioning with humidity sensor
- Defogger, rear-window
- Power outlets, 2 auxiliary 1 in integrated center stack, 1 in center console
- Mirror, inside rearview manual day/night
- Console, overhead
- Storage, innovative hidden storage behind 7" diagonal touch screen, large storage in front and rear door panels, and console storage
- Visors, driver and front passenger illuminated vanity mirrors
- Lighting, interior with theater dimming and delayed entry/exit
- Lighting, Ice Blue ambient lighting, instrument panel, shifter and front door handles
- Map pockets, driver and front passenger seatbacks
- Coat hooks, driver- and passenger-side rear
- Dead pedal, driver
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Satellite Radio | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Front Wheel Drive | Floor Mats |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,395 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
