2023 CHEVROLET SILVERADO 1500 LT 4X4 W- HEATED STEERING & HIGH CAPACITY SUSPENSION PKG
Popular Features
Vehicle Description
2023 Chevrolet Silverado 1500 LT 4D Crew Cab
***CLEAN CARFAX***, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **BED LINER**, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **HEATED SEATS & STEERING WHEEL**, **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO**, Silverado 1500 LT LT1, 4D Crew Cab, EcoTec3 5.3L V8, 10-Speed Automatic, 4WD, Summit White, Jet Black w/Cloth Seat Trim, 10-Way Power Driver Seat w/Lumbar, 12.3" Multicolor Reconfigurable Digital Display, 120-Volt Bed Mounted Power Outlet, 120-Volt Instrument Panel Power Outlet, 4-Wheel Disc Brakes, ABS brakes, Apple CarPlay/Android Auto, Auto High-beam Headlights, Auto-Locking Rear Differential, Bluetooth® For Phone, Brake assist, Compass, Convenience Package, Deep-Tinted Glass, Dual-Zone Automatic Climate Control, Electric Rear-Window Defogger, Electronic Cruise Control, Electronic Stability Control, Enhanced Cooling Radiator, EZ Lift Power Lock & Release Tailgate, Following Distance Indicator, Forward Collision Alert, Front Pedestrian Braking, Fully automatic headlights, HD Rear Vision Camera, Heated Driver & Front Outboard Passenger Seats, Heated Power-Adjustable Outside Mirrors, Heated Steering Wheel, Heavier Duty Rear Springs, High Capacity Suspension Package, Hitch Guidance, Increased RGAWR, Integrated Trailer Brake Controller, IntelliBeam Automatic High Beam On/Off, Keyless Open & Start, Lane Keep Assist w/Lane Departure Warning, LED Cargo Area Lighting, Max Trailering Package, OnStar & Chevrolet Connected Services Capable, Outside temperature display, Panic alarm, Preferred Equipment Group 1LT, Premium audio system: Chevrolet Infotainment 3 Premium, Rear 60/40 Folding Bench Seat (Folds Up), Remote keyless entry, Remote Start Package, Remote Vehicle Starter System, Security system, SiriusXM w/360L, Speed-sensing steering, Steering Wheel Audio Controls, Steering wheel mounted audio controls, Theft Deterrent System (Unauthorized Entry), Traction control, Trailering Package, Wheels: 20" x 9" Painted Aluminum, Wireless Phone Projection.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1GCUDDEDXPZ128633 |
| Stock Number | 100953 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Silverado 1500 |
| Package | LT 4X4 W- HEATED STEERING & HIGH CAPACITY SUSPENSION PKG |
| Mileage | 100,307 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.3L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 13 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Summit White |
| Interior | Jet Black Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 5.3L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 355 @ 5600 rpm |
| Torque | 383 @ 4100 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 91.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2845 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1981 lbs |
| Length, Overall | 231.88 in |
| Width, Max w/o mirrors | 81.24 in |
| Height, Overall | 75.51 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Proactive Roll Avoidance and traction control, includes electronic trailer sway control and hill start assist
- Airbags, dual-stage frontal airbags for driver and front outboard passenger; Seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger; Head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; Includes front outboard Passenger Sensing System for frontal outboard passenger airbag
- Hitch Guidance dynamic single line to aid in trailer alignment for hitching (Deleted when (RG5) (Z82) Fleet LT Trailering Package Delete is ordered.)
- Following Distance Indicator
- Teen Driver a configurable feature that lets you activate customizable vehicle settings associated with a key fob, to help encourage safe driving behaviour. It can limit certain available vehicle features, and it prevents certain safety systems from being turned off. An in-vehicle report card gives you information on driving habits and helps you to continue to coach your new driver
- Buckle to Drive prevents vehicle from being shifted out of Park until driver seat belt is fastened; times out after 20 seconds and encourages seat belt use, can be turned on and off in Settings menu
PACKAGE (1)
- True North Edition (Deleted when (RG4) Fleet LT Base Content Package Delete is ordered.)
MECHANICAL (16)
- Rear axle, 3.42 ratio (Included with (L3B) 2.7L TurboMax engine or (L84) 5.3L EcoTec3 V8 engine and (NHT) Max Trailering Package.)
- Durabed, pickup bed
- GVWR, 7000 lbs. (3175 kg) (Requires Crew Cab or Double Cab 4WD model and (L3B) 2.7L TurboMax engine.)
- Automatic Stop/Start
- Transfer case, single speed electronic Autotrac with push button control (4WD models only)
- Auto-locking rear differential
- Four wheel drive
- Battery, heavy-duty 730 cold-cranking amps/80 Amp-hr, maintenance-free with rundown protection and retained accessory power
- Alternator, 220 amps (Included and only available with (L3B) 2.7L TurboMax engine, (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine, (VYU) Snow Plow Prep Package or (NHT) Max Trailering Package.)
- Frame, fully-boxed, hydroformed front section
- Suspension Package, Standard
- Steering, Electric Power Steering (EPS) assist, rack-and-pinion
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc with DURALIFE rotors
- Brake lining wear indicator
- Capless Fuel Fill
- Exhaust, single outlet
EXTERIOR (15)
- Wheel, 17" x 8" (43.2 cm x 20.3 cm) full-size, steel spare (Not available with CC10543 model when ordered with (L84) 5.3L EcoTec3 V8 engine unless also ordered with (NHT) Max Trailering Package.)
- Tire carrier lock, keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door
- Bumper, front chrome
- Bumper, rear chrome
- CornerStep, rear bumper
- Cargo tie downs (12), fixed rated at 500 lbs (226.8 kg) per corner
- Lamps, cargo area, cab mounted integrated with centre high mount stop lamp, with switch in bank on left side of steering wheel (LED)
- LED Cargo Area Lighting located in pickup bed, activated with switch on centre switch bank or key fob (Deleted when (RG4) Fleet LT Base Content Package Delete is ordered.)
- Taillamps, with incandescent tail, stop and reverse lights
- Mirror caps, chrome (Not available with (DPO) trailering mirrors.)
- Glass, deep-tinted
- Door handles, body-colour
- Tailgate and bed rail protection cap, top
- Tailgate, standard
- Tailgate, gate function manual with EZ Lift includes power lock and release
ENTERTAINMENT (2)
- Audio system feature, 6-speaker system,
- Wi-Fi Hotspot capable (Terms and limitations apply. See onstar.ca or dealer for details.)
INTERIOR (15)
- Seat adjuster, passenger 4-way manual
- Floor covering, colour-keyed carpeting
- Steering wheel, wrapped (Deleted when (RG4) Fleet LT Base Content Package Delete is ordered.)
- Steering wheel audio controls
- Driver Information Centre, enhanced, 12.3" diagonal reconfigurable multicolour digital display
- Exterior Temperature Display located in radio display
- Compass located in instrument cluster
- Rear Seat Reminder
- Window, power front, drivers express up/down
- Power outlet, instrument panel, 120-volt (400 watts shared with (KC9) bed mounted power outlet) (Vehicles built prior to 9-19-22 will include Cab mounted power outlet. Certain vehicles built on or after 9-19-22 may be forced to include (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets, which removes the Cab and Bed power outlet functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle. Vehicles equipped with (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets, will be eligible for later dealer retrofit to enable functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle.) (Deleted when (RG4) Fleet LT Base Content Package Delete is ordered. Vehicles built prior to 9-19-22 will include Cab mounted power outlet. Certain vehicles built on or after 9-19-22 may be forced to include (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets, which removes the Cab and Bed power outlet functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle. Vehicles equipped with (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets, will be eligible for later dealer retrofit to enable functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle.)
- USB Ports, rear, dual, charge-only (Deleted when (RG4) Fleet LT Base Content Package Delete is ordered.)
- Power outlet, bed mounted, 120-volt (400 watts shared with (KI4) instrument panel mounted power outlet) (Vehicles built prior to 9-19-22 will include Bed mounted power outlet. Certain vehicles built on or after 9-19-22 may be forced to include (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets, which removes the Cab and Bed power outlet functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle. Vehicles equipped with (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets will be eligible for later dealer retrofit to enable functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle.) (Deleted when (RG4) Fleet LT Base Content Package Delete is ordered. Vehicles built prior to 9-19-22 will include Bed mounted power outlet. Certain vehicles built on or after 9-19-22 may be forced to include (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets, which removes the Cab and Bed power outlet functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle. Vehicles equipped with (08R) Not Equipped with functional Cab or Bed Power Outlets will be eligible for later dealer retrofit to enable functionality. See dealer for details or the window label for the features on a specific vehicle.)
- Mirror, inside rearview, manual tilt
- Assist handles front A-pillar mounted for driver and passenger, rear B-pillar mounted
- Chevrolet Connected Access capable (Subject to terms. See onstar.ca or dealer for details.)
| 4-Wheel Disc Brakes | AM/FM Radio |
| Air Conditioning | Cruise Control |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Tilt Steering Wheel |
| Bluetooth Connection | Heated Mirrors |
| Heated Seats | Heated Steering Wheel |
| Roof Airbags | Satellite Radio |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| Side Airbags | Traction Control |
| Tow Hooks | Floor Mats |
| Fold Down Rear Seat | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Remote Start | Four Wheel Drive |
| Power Steering | V8 Cyl. Engine |
