2011 CHEVROLET SILVERADO 2500HD LTZ
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1GC1KYC82BF263959 |
| Stock Number | 100934A |
| Condition | USED |
| Year | 2011 |
| Make | Chevrolet |
| Model | Silverado 2500HD |
| Package | LTZ |
| Mileage | 194,740 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.6L 8 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Black |
| Interior | Dark Cashmere/Light Cashmere |
| Engine | |
| Engine Type | 6.6L 8 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 397 @ 3000 rpm |
| Torque | 765 @ 1600 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 36.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 4396 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2812 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 240.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 80.0 in |
| Height, Overall | 78.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system includes electronic trailer sway control, intelligent brake assist and hill start assist
- Daytime Running Lamps with automatic exterior lamp control
- Air bags, frontal, driver and right-front passenger (Always use safety belts and the correct child restraints for your child's age and size. Even in vehicles equipped with air bags and the Passenger Sensing System, children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate infant, child or booster seat. Never place a rear-facing infant restraint in the front seat of any vehicle equipped with an active frontal air bag. See the Owner's Manual and child safety seat instructions for more safety information.)
- Door locks, rear child security (Crew Cab models only.)
- Tire Pressure Monitoring System (does not apply to spare tire)
MECHANICAL (19)
- Rear axle, 3.73 ratio
- Suspension Package, Handling/Trailering, heavy-duty includes 35mm twin tube shock absorbers and 36 front stabilizer bar
- Air cleaner, high-capacity
- Cooling, auxiliary external transmission oil cooler heavy-duty air-to-oil
- Cooling, external engine oil cooler heavy-duty air-to-oil, integral to driver side of radiator tank
- Transfer case, electronic shift with rotary dial controls (Requires 4WD models)
- Differential, heavy-duty automatic locking rear
- Four wheel drive
- Battery, heavy-duty 600 cold-cranking amps, maintenance-free with rundown protection and retained accessory power
- Alternator, 125 amps
- Frame, hydroformed front section
- Recovery hooks, front, frame-mounted
- Trailering equipment, heavy-duty includes trailering hitch platform and 2.5- inch receiver with 2" adapter, 7-wire harness (harness includes wires for: park lamps, backup lamps, right turn, left turn, electric brake lead, battery and ground) with independent fused trailering circuits mated to a 7-way sealed connector, wiring harness for after-market trailer brake controller (located in the instrument panel harness) and (JL1) integrated trailer brake controller (Will be deleted if (ZW9) pickup box delete is ordered.)
- Trailer brake controller, integrated
- Suspension, front independent, torsion bar with increased front GAWR
- Suspension, rear 4+1 multi-leaf springs
- Steering, power, recirculating ball
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
- Exhaust aluminized stainless-steel muffler and tailpipe
EXTERIOR (13)
- Pickup box, Fleetside
- Tire carrier, outside spare, winch-type mounted under frame at rear (Orders with (ZW9) Pickup box delete will not include a Spare Tire Carrier unless a spare tire is ordered)
- Spare tire lock keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door (Not available with (ZW9) pickup box delete or (VF7) rear bumper delete.)
- Bumper, front chrome includes chrome bumper end caps
- Bumper, rear chrome, step-style with pad (Not available with (ZW9) pickup box delete.)
- Moldings, bodyside, body-colored (Moldings are deleted if any SEO paint is ordered.)
- Grille, chrome surround
- Headlamps, dual halogen composite with automatic exterior lamp control and flash-to-pass feature
- Lamps, dual cargo area lamps
- Fog lamps, front, halogen
- Glass, Solar-Ray deep-tinted (all windows except light-tinted glass on windshield and driver-and front passenger-side glass) (With Regular Cab Models, includes rear window. With Extended Cab Models, includes rear and rear quarter windows. With Crew Cab Models or (C49) rear-window defogger, includes light-tinted rear window.)
- Wipers, front intermittent wet-arm with pulse washers
- Door handles, color-keyed
ENTERTAINMENT (2)
- Audio system feature, Bose premium speaker system with sub-woofer in center console
- Bluetooth for phone personal cell phone connectivity to vehicle audio system
INTERIOR (16)
- Seat, rear 60/40 folding bench (folds up), 3-passenger, folding (includes child seat top tether anchor)
- Steering column, Tilt-Wheel, adjustable with brake/transmission shift interlock
- Steering wheel, leather-wrapped with theft-deterrent locking feature
- Steering wheel controls, mounted audio controls
- Instrumentation, analog with speedometer, fuel level, engine temperature, tachometer, voltmeter and oil pressure indicators
- Driver Information Center with odometer, trip odometer and message center (monitors numerous systems depending on vehicle equipment level including low fuel, turn signal "on", transmission temperature and oil change notification) (Driver Information Center controls are operated through the trip odometer button unless (UK3) steering wheel mounted audio controls is ordered. On 1LT and 1LZ, includes 8-point compass and outside temperature.)
- Warning tones headlamp on, key-in-ignition, driver and passenger buckle up reminder and turn signal on
- Windows, power with driver Express-Down (Includes front passenger Express-down.)
- Cruise control, electronic with set and resume speed, located on steering wheel
- Air conditioning, dual-zone automatic climate control with individual climate settings for driver and right-front passenger
- Defogger, rear-window electric (Not available with (A48) power sliding rear window.)
- Cup holders, front (Also includes rear cupholders on Extended and Crew Cab models)
- Visors, driver and front passenger, sliding with clip and illuminated vanity mirror on driver and passenger-side, Opal Gray-colored
- Assist handle, front passenger (Also includes rear assist handles in the headliner on Extended and Crew Cab models)
- Lighting, interior with dome and reading lights, illuminated entry feature and backlit instrument panel switches
- Coat hooks, rear driver and passenger side
| LTZ Decor | 3.73 Rear Axle Ratio |
| Heavy-Duty Rear Automatic Locking Differential | 18 Forged Polished Aluminum Wheels |
| 20 Forged Polished Aluminum Wheels | Spare Tire Lock |
| Front Power Full-Feature Reclining Bucket Seats | Leather-Appointed Front Seat Trim |
| 10-Way Power Driver`s Seat Adjuster | LTZ Plus Package |
| AM/FM Stereo w/CD Player/MP3 Playback | Radio: AM/FM Stereo w/MP3 Compatible 6CD Player |
| Bluetooth® For Phone | XM Radio |
| Bose Premium Audio Speaker System Feature | Electronic Cruise Control w/Set & Resume Speed |
| Electric Rear-Window Defogger | Color-Keyed Carpeting Floor Covering |
| Auto-Dimming Inside Rear-View Mirror | Solar-Ray Deep-Tinted Glass |
| 6 Oval Chromed Tubular Assist Steps | Power-Adjustable Black Heated Outside Mirrors |
| Locking Tailgate | Engine Block Heater |
| Skid Plate Package | Heavy-Duty Handling/Trailering Suspension Package |
| Off-Road Suspension Package | Heavy-Duty Trailering Equipment |
| Camper & 5th Wheel Trailer Wiring Provisions | Front Halogen Fog Lamps |
| Power Windows w/Driver/Front Passenger Express-Down | 10-Way Power Front Passenger Seat Adjuster |
| Integrated Trailer Brake Controller | Remote Vehicle Starter System |
| Power Door Locks | Body-Colored Bodyside Moldings |
| Dual-Zone Automatic Climate Control | Floor Console w/Dual Cup Holders |
| Driver & Front Passenger Vanity Mirror Visors | Power-Adjust Heated Outside Mirrors |
| Color-Keyed Door Handles | Power-Adjustable Pedals For Accelerator & Brake |
| Exhaust Brake | Leather-Wrapped Steering Wheel |
| Electronic Shift Transfer Case | EZ-Lift Tailgate |
| Rear Wheelhouse Liner | 730 CCA Heavy-Duty Dual Battery |
| Ultrasonic Rear Parking Assist w/Audible Warning | Universal Home Remote |
| Steering Wheel Mounted Audio Controls | USB Port |
| 4-Wheel Disc Brakes | Emergency communication system: OnStar Directions & Connections |
| AM/FM radio: XM | Compass |
| 7 Speakers | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Front beverage holders | Variably intermittent wipers |
| Turn signal indicator mirrors | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed control | Security system |
| Remote keyless entry | Rear window defroster |
| Rear step bumper | Rear seat center armrest |
| Rear reading lights | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power passenger seat | Power driver seat |
| Power door mirrors | Passenger vanity mirror |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Outside temperature display |
| Memory seat | Low tire pressure warning |
| Illuminated entry | Heated front seats |
| Heated door mirrors | Fully automatic headlights |
| Front wheel independent suspension | Front reading lights |
| Front fog lights | Front dual zone A/C |
| Front anti-roll bar | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| Delay-off headlights | CD player |
| Bumpers: chrome | Brake assist |
| Bodyside moldings | Automatic temperature control |
| Auto-dimming door mirrors | Aluminum Wheels |
| ABS brakes | Voltmeter |
| Tachometer | Front Center Armrest |
| Front Bucket Seats | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning |
