2015 DODGE CHALLENGER R-T Plus
Popular Features
Vehicle Description
5.7L V8, Heated & Cooled Leather Seats, Heated Steering Wheel, Navigation, Only 53,803 Miles!
>>>>>>
Accident Avoidance Systems
Active Head Restraints
Active Parking System
Adaptive Cruise Control
Adjustable Lumbar Support
Alloy Wheels
Anti-Theft System
Audio Voice Recognition
Auto-dimming Rearview Mirror
Automatic Climate Control
Automatic Crash Notification
Bluetooth
Braking Assist
Chrome Exhaust Tip
Connected Car
Cooled Seats
Crash Sensors
Cruise Control
Curtain Airbags
Dual Exhaust
Dual-Zone Climate Control
Electronic Braking System
Electronic Traction Control
Emergency Braking Preparation
Fog Lights
Front Bucket Seats
Halogen Headlights
Heated Seats
Heated Side Mirrors
Heated Steering Wheel
High-Intensity Headlights
Leather Seats
Leather Shift Knob
Leather Steering Wheel
Lip Rear Spoiler
Multi-Function Display
Parking Sensors
Power Seats
Push-Button Start
RWD
Radio Data System
Rear Headrests
Rearview Camera
Satellite Radio
Side Airbags
Sport Suspension
Stability Control
Steering Wheel Mounted Controls
Super Track Package
Technology Package
Tire Pressure Monitoring System
USB Audio Input
Voice Activated Commands
Estimate Payments
| VIN | 2C3CDZBT6FH711742 |
| Stock Number | 711742 |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Dodge |
| Model | Challenger |
| Package | R-T Plus |
| Mileage | 53,803 mileage |
| Body Style | 2 Door Car |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel |
| Color | GREEN |
| Interior | BLACK |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 372 @ 5200 rpm |
| Torque | 400 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Rear Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4082 lbs |
| Length, Overall | 197.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 75.7 in |
| Height, Overall | 57.5 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- ParkSense Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (12)
- Conventional Differential Rear Axle
- 50 State Emissions
- Rear-Wheel Drive
- Engine Oil Cooler
- 80-Amp/Hr 730CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Touring Suspension
- 18.5 Gal. Fuel Tank
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
EXTERIOR (17)
- Steel Spare Wheel
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Accents
- Trunk Rear Cargo Access
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Auto On/Off Reflector Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Tip Start
ENTERTAINMENT (6)
- Streaming Audio
- Window Grid Antenna
- 276w Regular Amplifier
- GPS Antenna Input
- Integrated Voice Command w/Bluetooth
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (44)
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline, Fore/Aft Movement and Manual Rear Seat Easy Entry
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed Rear Windows
- Voice Recorder
- Mobile Hotspot Internet Access
- Heated Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Aluminum Instrument Panel Insert, Aluminum Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Leather Trim Seats
- Auto Leather Wrapped Shift Knob
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- 8.4" Touchscreen Display
- Driver And Passenger Door Bins
- Power 1st Row Windows w/Driver And Passenger 1-Touch Down
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Perimeter Alarm
- Sentry Key Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Premium Audio System | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Rear Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V8 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Cooled Driver Seat | Rear Backup Sensors |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Rear Spoiler | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
