2012 DODGE CHARGER Police
Popular Features
Vehicle Description
REMOTE KEYLESS ENTRY,
KEYLESS START,
POWER DRIVER'S SEAT,
STEERING WHEEL MOUNTED CRUISE
CONTROLS,
Estimate Payments
| VIN | 2C3CDXAG3CH226513 |
| Stock Number | 226513 |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | Dodge |
| Model | Charger |
| Package | Police |
| Mileage | 87,000 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 18 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel |
| Color | Tungsten Metallic |
| Interior | GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 291 @ 6400 rpm |
| Torque | 260 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 19.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Rear Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4065 lbs |
| Length, Overall | 200.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.2 in |
| Height, Overall | 58.7 in |
- Brake assist
- Brake/park interlock
- Hydraulic assist brake booster
- Rain brake support
- Ready alert braking
- Daytime running lamps
- Front advanced multi-stage airbags -inc: passenger airbag cutoff
- Supplemental front & rear side curtain airbags
- Supplemental front & rear side airbags
- Front height adjustable shoulder belts
- Rear center 3-point seat belt
- Child seat upper tether anchors
- Rear door child protection locks
- Tire pressure monitor display
- Emergency trunk lid release
- Dual-note horn
MECHANICAL (15)
- 3.6L 24-valve VVT V6 engine
- High speed engine controller
- Engine hour meter
- Autostick automatic transmission
- Hill start assist
- 2.65 axle ratio
- Rear wheel drive
- Severe duty engine cooling
- Engine oil cooler
- 800 CCA maintenance-free battery
- 220-amp alternator
- HD suspension
- Load leveling & height control
- 4-wheel anti-lock HD disc brakes
- Dual bright exhaust tips
EXTERIOR (16)
- Bright hub caps
- Compact spare tire
- No rear spoiler
- Lower bodyside body-color cladding
- Black grille w/black honeycomb
- Halogen headlamps
- Auto headlamps
- Black headlamp bezels
- Spot lamp prep
- Body-color mirrors
- Underhood lamp
- Acoustic windshield
- Acoustic front door glass
- Solar control glass
- Variable intermittent windshield wipers
- Body-color door handles
ENTERTAINMENT (2)
- (6) speakers
- Integrated rear window antenna
INTERIOR (29)
- Reactive head restraints
- Mini floor console
- Center console 12V pwr outlet
- Floor carpeting
- Tilt & limited telescopic steering column
- Column mounted shift lever
- Leather-wrapped steering wheel
- Steering wheel audio controls
- Instrument cluster w/tachometer
- 4.3" touch screen display
- 160-MPH speedometer
- Outside temp display
- Pwr accessory delay
- Pwr windows w/1-touch up & down feature
- Speed control
- Tip start
- Remote fuel door release
- Pwr trunk lid release
- Air filtering
- Rear window defroster
- Glove box lamp
- Black interior accents
- Rearview mirror
- Dual visors w/illuminated vanity mirrors
- Trunk lamp
- Front dome light
- Passenger assist handles
- Rear illuminated assist handles
- Cargo compartment dress-up
| 4-Wheel Disc Brakes | Fog Lights |
| Rear Defrost | Wheels - Alloy |
| Center Console | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Air Conditioning | Cloth Seats |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Leather Wrapped Steering | Power Driver Seat |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Roof Airbags |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Tachometer | Water Temp Gauge |
| Body Color Bumpers | Tinted Glass |
| 12V Power Outlet | Door Pocket/Bins |
| Floor Mats | Front Cupholders |
| Low Oil Level Warn Light | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Steer Wheel Cruise Cntrl | Trunk Release Button |
| Vanity Mirrors | Compact Spare Tire |
| Power Steering | Rear Wheel Drive |
| V6 Cyl. Engine |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,510 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
