2015 DODGE DART SXT
| VIN | 1C3CDFBB4FD405044 |
| Stock Number | F4855E |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Dodge |
| Model | Dart |
| Package | SXT |
| Mileage | Call for Mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 22 |
| MPG - Highway | 35 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 184 @ 6250 rpm |
| Torque | 174 @ 4800 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 14.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3215 lbs |
| Length, Overall | 183.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72 in |
| Height, Overall | 57.7 in |
- Side Impact Beams
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (17)
- Engine: 2.4L I4 MultiAir
- 50 State Emissions
- Front-Wheel Drive
- 4.12 Axle Ratio
- Engine Oil Cooler
- 500CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 140 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 14.2 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (14)
- Tire Mobility Kit
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille w/Body-Color Surround
- Trunk Rear Cargo Access
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Auto On/Off Projector Beam Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
ENTERTAINMENT (5)
- Audio Theft Deterrent
- Integrated Roof Antenna
- 6 Speakers
- Streaming Audio
- Uconnect w/Bluetooth Wireless Phone Connectivity
INTERIOR (37)
- 6-Way Driver Seat -inc: Manual Recline, Height Adjustment and Fore/Aft Movement
- 6-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline, Height Adjustment and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Voice Recorder
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access and Power Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Metal-Look Gear Shifter Material
- Cloth Door Trim Insert
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Features -inc: Tire Mobility Kit
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Driver Information Center
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Sentry Key Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Rear Body Air Bag |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| Anti Theft System | AM/FM Radio |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Front Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | 4 Cylinder Engine |
| Floor Mats | Gas |
| Auto Delay Off | - |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Tires - Front Performance | Tire Pressure Monitoring System |
| Tires - Rear Performance | Traction Control |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
