2002 DODGE DURANGO SLT
Vehicle Pricing
Doc Fee: $199Selling Price: $597
Popular Features
| VIN | 1B4HS58NX2F182782 |
| Stock Number | 100392B |
| Condition | USED |
| Year | 2002 |
| Make | Dodge |
| Model | Durango |
| Package | SLT |
| Mileage | 165,213 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 4.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 13 |
| MPG - Highway | 17 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Graphite Metallic Clearcoat |
| Engine | |
| Engine Type | 4.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 235 @ 4800 rpm |
| Torque | 295 @ 3200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 25.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4813 lbs |
| Length, Overall | 193.5 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.6 in |
| Height, Overall | 73.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Driver & front passenger airbags
- Front & second row outboard height-adjustable shoulder belts
- Front seat belt pretensioners
- Brake/transmission shift interlock
- Dual note horn
MECHANICAL (15)
- 4.7L (287) SOHC SMPI V8 "Magnum" engine
- Evaporation control system
- Brake/transmission shift interlock
- 3.55 axle ratio
- 6400# GVWR
- HD suspension
- HD front/rear shock absorbers
- Front stabilizer bar
- Rear stabilizer bar
- P265/70R16 all-terrain SBR OWL tires
- Full-size spare tire w/steel wheel, winch carrier
- (4) 16" x 8" cast aluminum wheels
- Variable-assist pwr rack & pinion steering
- Pwr front disc/rear drum brakes
- 25 gallon fuel tank
EXTERIOR (10)
- Accent-color front/rear fascia
- Bright grille
- Body-color body-side moldings
- Wheel flares
- Rear wheelhouse liners
- Roof rack
- Halogen headlamps
- Fog lamps
- Light-tinted windshield & front door glass
- Deep tint sunscreen glass on all windows behind B-pillar
INTERIOR (27)
- 6-way pwr driver & front passenger seats
- Floor console
- 2nd row 40/20/40 split bench seat w/fold & tumble design
- 3rd row 2-passenger folding bench seat
- Front/rear floor mats
- Leather-wrapped steering wheel
- Tilt steering column
- Steering wheel audio controls
- Oil level sensor
- Warning lamps-inc: door/liftgate ajar, low washer fluid
- Warning chimes-inc: key-in-ignition, seat belt, headlamps-on
- Universal garage door opener
- Pwr windows w/driver one-touch
- Speed control
- Rear heater
- Rear window defroster
- Infinity (8) speaker system
- Rear pwr outlet
- Auto dim rearview mirror
- Overhead console
- Dual sunvisors w/illuminated visor vanity mirrors
- Driver & passenger assist handles
- Light group-inc: glove box & map/dome reading lamps
- Liftgate flood lamps
- Illuminated entry
- Rear compartment storage tray
- Cargo tie-down loops
| 3.55 Axle Ratio | 16 x 8 Cast Aluminum Wheels |
| Leather High-Back Bucket Seats | AM/FM Compact Disc w/Changer Control |
| Air Conditioning | 8 Speakers |
| Auto-dimming Rear-View mirror | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Tilt steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed control | Remote keyless entry |
| Rear window wiper | Rear window defroster |
| Rear seat center armrest | Rear anti-roll bar |
| Rear air conditioning | Power windows |
| Power steering | Power passenger seat |
| Power driver seat | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Leather steering wheel | Illuminated entry |
| Heated door mirrors | Garage door transmitter: Homelink |
| Front wheel independent suspension | Front reading lights |
| Front fog lights | Front dual zone A/C |
| Front anti-roll bar | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| CD player | Bodyside moldings |
| Auto-dimming door mirrors | Aluminum Wheels |
| AM/FM radio | ABS brakes |
| 3rd row seats: bench | Voltmeter |
| Tachometer | Roof rack |
| Front Center Armrest | Front Bucket Seats |
