2013 DODGE DURANGO Crew - 3rd Seat - Local Trade In
Popular Features
Vehicle Description
2013 Dodge Durango Crew, AWD, Automatic, 5.7 V8, Heated Leather, 3rd Row Seat, Backup Camera, 181K Miles, Clean Title Local Trade In. Priced to Sell at $4,995. Call or Text 605-366-1908.
More info at www.WORTHINGCARS.com
Located at the 4-way stop in Worthing SD, just 10 miles south of Sioux Falls on Interstate I-29, Exit 64, then 2 miles east to the flashing red stop sign.
Open Monday - Friday 9 to 5:30, Saturdays 9 to 1. Call or text for an after hour appointment if needed at 605-366-1908.
KJ AUTOMOTIVE
100 CEDAR ST
WORTHING SD
Estimate Payments
| VIN | 1C4SDJDT1DC565126 |
| Stock Number | 565126K |
| Condition | USED |
| Year | 2013 |
| Make | Dodge |
| Model | Durango |
| Package | Crew - 3rd Seat - Local Trade In |
| Mileage | 181,000 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 13 |
| MPG - Highway | 20 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Black |
| Interior | Heated Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 360 @ 5150 rpm |
| Torque | 390 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 24.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5330 lbs |
| Length, Overall | 199.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 75.8 in |
| Height, Overall | 71.6 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Advanced multistage front air bags
- Side curtain air bags for all seating rows
- ParkSense rear park assist system
- ParkView rear back-up camera
- Active head restraints
- Enhanced accident response system
- Latch-ready child seat anchor system
- Child safety rear door locks
- Tire pressure monitoring display
MECHANICAL (13)
- 3.09 axle ratio
- Hill start assist
- Tip start
- Single speed transfer case
- All wheel drive
- Engine oil cooler
- 700-amp maintenance free battery
- 180-amp alternator
- Trailer sway damping
- 195mm front axle ring gear
- 195mm rear axle
- Electro-hydraulic pwr rack & pinion steering
- Bright exhaust tip
EXTERIOR (24)
- Body color/accent color front fascia
- Body color/accent color rear fascia
- Bright side roof rails
- Integrated roof rail cross bars
- Belt moldings
- Accent color wheel lip molding
- Bright/accent color grille
- Chrome headlamp bezels
- Fog lamps
- Body color exterior mirrors
- 6" x 9" fold-away pwr exterior mirrors
- Auto dimming exterior driver mirror
- Heated exterior mirrors
- Exterior mirror memory
- Exterior mirror supplemental signals
- Laminated front door glass
- Tinted front door glass
- Tinted windshield glass
- Deep-tinted sunscreen glass (All windows rearward of B-pillar)
- Bright door handles
- Rear window wiper/washer
- Bright license plate brow
- Front license plate bracket
- Pwr liftgate
ENTERTAINMENT (3)
- (6) speakers
- Bluetooth streaming audio
- Uconnect voice command w/Bluetooth
INTERIOR (42)
- 8-way pwr driver seat w/memory -inc: 6-way pwr passenger seat
- Pwr driver/passenger 4-way lumbar adjustment
- Heated front seats
- Front passenger forward fold flat seat
- 2nd row 60/40 fold & tumble seat
- 2nd row heated seats
- 3rd row bench seat
- 3rd row remote headrest lowering
- Full length floor console
- Aux 12V front pwr outlet
- Floor carpet
- Leather wrapped steering wheel
- Leather wrapped shift knob
- Tilt/telescope steering column
- Steering wheel mounted audio controls
- Premium instrument panel w/tachometer
- Vehicle info center
- Universal garage door opener
- Speed control
- Pwr windows -inc: front one-touch up/down
- Remote start system
- Pwr accessory delay
- Pwr locking fuel filler door
- Security alarm
- Air filtering
- Rear window defroster
- Bright front door sill scuff pads
- Overhead console
- Passenger assist handles
- Illuminated entry
- Glove box lamp
- Door trim panel w/ambient lighting
- Premium door trim panel
- Illuminated cupholders
- Auto-dimming rear view mirror -inc: microphone
- Illuminated visor vanity mirrors
- Front/rear interior LED reading lamps
- Removable/rechargeable lamp
- Cargo compartment carpet
- Cargo tie-down loops
- Storage net
- Bright cargo area scuff pads
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Satellite Radio | 12V Power Outlet |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V8 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Luggage Rack | Heated Mirrors |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Heated Rear Seats |
| Rear Backup Sensors | Leather Seats |
| 3rd Row Seat | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $999 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
