2019 DODGE DURANGO SXT Plus Sport Utility 4D
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1C4RDJAG3KC633168 |
| Stock Number | 16537A |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Dodge |
| Model | Durango |
| Package | SXT Plus Sport Utility 4D |
| Mileage | 100,656 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 18 |
| MPG - Highway | 25 |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Burgundy |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 293 @ 6400 rpm |
| Torque | 260 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 24.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Length, Overall | 201.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 75.8 in |
| Height, Overall | 70.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- ParkView Back-Up Camera
MECHANICAL (19)
- Engine: 3.6L V6 24V VVT UPG I w/ESS
- 3.45 Rear Axle Ratio
- GVWR: 6,500 lbs
- 50 State Emissions
- Full-Time All-Wheel
- Engine Oil Cooler
- 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 1460# Maximum Payload
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Electric Power-Assist Steering
- 24.6 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Permanent Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (22)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Colored Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Step Bumper w/Colored Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Chrome Bodyside Insert and Colored Wheel Well Trim
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Front License Plate Bracket
- Colored Grille w/Chrome Surround
- Liftgate Rear Cargo Access
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Fully Automatic Aero-Composite Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (5)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 6 Speakers
- Uconnect w/Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (41)
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Fold Flat
- Front Facing Manual Reclining Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Delete 3rd Row Seat
- Leather Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 3 12V DC Power Outlets
- Compass
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- Remote Releases -Inc: Power Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Auxiliary Rear Heater, Headliner/Pillar Ducts and Console Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Interior Accents
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Day-Night Rearview Mirror
- Rear View Auto Dim Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Smart Device Integration
- Instrument Panel Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Display
- Manual Anti-Whiplash w/Tilt Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- Sentry Key Engine Immobilizer
- Air Filtration
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Onboard Hands-Free Communications System | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Gas | Auto Delay Off |
| Remote Keyless Entry | - |
| Power Locks | Electrochromatic |
| Heated Mirrors | Power Mirrors |
| Vanity Mirrors | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Tire Pressure Monitoring System | Compact Spare Tire |
| Traction Control | Trip Computer |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers |
