2016 DODGE JOURNEY Crossroad Plus
Popular Features
Vehicle Description
3.6L V6,Automatic, Navigation, Leather Seats, PW, PL, Local Consignment
Estimate Payments
| VIN | 3C4PDCGG3GT228837 |
| Stock Number | CN8837 |
| Condition | USED |
| Year | 2016 |
| Make | Dodge |
| Model | Journey |
| Package | Crossroad Plus |
| Mileage | 136,194 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 25 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Redline 2 Coat Pearl |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 283 @ 6350 rpm |
| Torque | 260 @ 4400 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 20.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4143 lbs |
| Length, Overall | 192.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.2 in |
| Height, Overall | 66.6 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
MECHANICAL (17)
- 4.28 Axle Ratio
- Touring Suspension
- GVW/Payload Rating
- 50 State Emissions
- Front-Wheel Drive
- 525CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 160 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- 1165# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Hydraulic Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 20.5 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs and Brake Assist
EXTERIOR (21)
- Wheels: 19" x 7" Hyper Black Aluminum
- Tires: P225/55R19 BSW AS Touring
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Metal-Look Bodyside Insert
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum/Composite Panels
- Black Grille
- Liftgate Rear Cargo Access
- Perimeter/Approach Lights
- Front Fog Lamps
- LED Brakelights
- Auto/StickTM
- Tip Start
ENTERTAINMENT (6)
- 6 Speakers
- Graphic Equalizer
- Integrated Roof Antenna
- Streaming Audio
- 1 LCD Monitor In The Front
- Uconnect w/Bluetooth Wireless Phone Connectivity
INTERIOR (38)
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 40-60 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Tilt ft.n Slide Fold Forward Seatback Rear Seat w/Manual Fore/Aft
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed 50-50 Bench Leatherette 3rd Row Seat Front, Manual Recline, Manual Fold Into Floor and 2 Fixed Head Restraints
- Leather Wrapped Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Valet Function
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Auxiliary Rear Heater and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Light Gray Accent Stitching
- Leather Wrapped Shift Knob
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, Conversation Mirror and 4 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front & Rear Aimable LED Lamps
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Universal Garage Door Opener
- Instrument Panel Bin, Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, 1st Row Underseat Storage and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Anti-Whiplash w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Sentry Key Immobilizer
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Power Mirrors | Traction Control |
| Airbag - Driver | Psngr Arbg On/Off Cntrl |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | AM/FM Radio |
| CD Player | Satellite Radio |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Front Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V6 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| 3rd Row Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,399 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
