2009 DODGE RAM 2500 SLT
| VIN | 3D7KS28T69G546667 |
| Stock Number | 25GT047C |
| Condition | USED |
| Year | 2009 |
| Make | Dodge |
| Model | Ram 2500 |
| Package | SLT |
| Mileage | 275,010 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 5.7L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 355 @ 5400 rpm |
| Torque | 395 @ 4200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 34.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3262 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2174 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 221.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.6 in |
| Height, Overall | 78.6 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Advanced multistage front airbags
- Front height adjustable shoulder belts
- Tire pressure monitoring warning
- Dual note horn
MECHANICAL (19)
- 5.7L SMPI V8 Hemi engine w/variable valve timing
- 3.73 axle ratio
- Electronically controlled throttle
- HD engine cooling
- Auxiliary transmission oil cooler
- Electronic shift-on-the-fly transfer case
- 10.5" rear axle ring gear diameter
- 5200# front axle
- Four wheel drive
- 600-amp maintenance-free battery
- 136-amp alternator
- 6'3" pickup box
- Trailer tow wiring-inc: 4-pin connector
- 8800# GVWR
- HD front shock absorbers
- HD rear shock absorbers
- Front stabilizer bar
- Pwr steering
- Pwr 4-wheel anti-lock disc brakes
EXTERIOR (11)
- 17" steel spare wheel
- Winch-type tire carrier
- Bright front bumper
- Bright rear bumper
- Front air dam
- Bright grille
- Body color upper front fascia
- Cargo lamp
- Fog lamps
- Tinted glass
- Variable speed intermittent windshield wipers
ENTERTAINMENT (3)
- (4) speakers
- SIRIUS satellite radio -inc: 1-year service *N/A in AK or HI*
- Fixed long mast antenna
INTERIOR (15)
- Carpeted floor covering
- Tilt steering column
- Sentry Key theft deterrent system
- Tip start
- Instrument cluster -inc: tachometer
- 120-MPH primary speedometer
- Pwr accessory delay
- Speed control
- Air conditioning
- Cigar lighter
- 12V pwr outlet
- Color-keyed instrument panel bezel
- Passenger assist handle
- Rear underseat compartment storage
- Child safety rear door locks
