2021 FORD TRUCK FORD XLT
| VIN | 1FTFW1ED1MFB54438 |
| Stock Number | 5F218A |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT |
| Mileage | 84,998 mileage |
| Body Style | Other |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Hybrid |
| MPG - City | 24 |
| MPG - Highway | 24 |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | VELOC BLUE |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Hybrid |
| Horsepower | 430 @ 6000 rpm |
| Torque | 570 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 30.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2809 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1896 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (9)
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Front Anti-Roll Bar
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Leaf Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (6)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Clearcoat Paint
- Aluminum Panels
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (1)
- Fixed Antenna
INTERIOR (13)
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Pickup Cargo Box Lights
- Delayed Accessory Power
- Outside Temp Gauge
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 1 12V DC Power Outlet
