2023 FORD BRONCO Badlands Sasquatch EcoBoost V6 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Hard to Find Bronco 2 Door Badlands with Sasquatch Package, High Package, Mid Package, Tow Package, Heated Front Leather Seats, BackUp Camera, BackUp Assist, 360 Degree Camera, Ford Co-Pilot360, FordPass, Sync 4, Navigation, Pre-Collision Assist, Remote Start, Bestop Soft Top, DV8 Off-Road Front Bumper with Rigid LED Lights, DV8 Rear Bumper, Eibach Pro-Truck 2.0 Coilover Lift, Rough Country Pro Series 9500lb. Electric Winch with Pocket Fairlead, Rough Country Power Running Boards, Mickey Thompson Baja Boss 37X12.50R17LT Tires and Sasquatch 17" Beadlock Wheels. Powerful 2.7L Twin Turbo V6 with 10-Speed Automatic Transmission!! Four Wheel Drive. Extremely Clean! Only 17,373 Miles! Owners Own Personal Vehicle!!! On and Off Road Fun!! $55,815 Window Sticker - *Not Including All Aftermarket Upgrades (Over $15,000)*.
Estimate Payments
| VIN | 1FMDE5CP3PLA85624 |
| Stock Number | 23091048 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | Bronco |
| Package | Badlands Sasquatch EcoBoost V6 4X4 |
| Mileage | 17,373 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 17 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Oxford White |
| Interior | Black Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 2.7L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 315 @ 5500 rpm |
| Torque | 410 @ 3250 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 16.9 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4478 lbs |
| Curb Weight - Front | 2340 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1956 lbs |
| Length, Overall | 173.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 75.9 in |
| Height, Overall | 71.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 5,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Personal Safety System Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Pretensioners
MECHANICAL (14)
- 50 State Emissions System
- Engine Auto Stop-Start Feature
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- 80-Amp/Hr 800CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Regenerative 250 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Off-Road Suspension
- Electric Power-Assist Steering
- 16.9 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Coil Springs
EXTERIOR (7)
- Black Front Bumper w/2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim
- Flip-Up Rear Window w/Fixed Interval Wiper and Defroster
- Variable Intermittent Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Manual Convertible Hard Top w/Glass Rear Window and Fixed Roll-Over Protection
- Swing-Out Rear Cargo Access
ENTERTAINMENT (3)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (28)
- Driver Seat -inc: Manual Rear Seat Easy Entry
- Passenger Seat -inc: Manual Rear Seat Easy Entry
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Removable Rear Windows
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cargo Space Lights
- Tracker System
- Dashboard Storage, Driver And Passenger Door Bins
- Power 1st Row Windows w/Driver And Passenger 1-Touch Up/Down
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Redundant Digital Speedometer
- Trip Computer
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Foldable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- Air Filtration
| Rear Defrost | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | Air Conditioning |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Bluetooth Connection |
| Roof Airbags | Satellite Radio |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Tow Hooks | Fold Down Rear Seat |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Vanity Mirrors |
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| V6 Cyl. Engine | Damage Disclosure |
| Salvage Title |
