2023 Ford E-Series Cutaway
Vehicle Pricing
Doc Fee: $200Selling Price: $22,195
Vehicle Description
7.3L V8 Gas Engine, 6Spd Automatic Transmission, ThermoKing Refrigeration Unit, Box is 12Ft long and 11Ft tall it is currently setup with the refrigeration unit in the front w/ separation doors and the rear is dry storage. We have 9 of these fleet maintained trucks to choose from, all with clean 1 Owner Carfax history. Put one or many of these units to work for you today!
>>>>>>
AUXILIARY FUEL PORT
- BUMPER, BLACK
- HEADLAMPS - AUTOLAMP
(ON/OFF)
- INTERVAL WIPERS
- LT245/75R16E BSW A/S TIRES
- SOLAR TINTED GLASS
- AIR CONDITIONING
- AM/FM RADIO W/ BLUETOOTH®
- BLACK VINYL FLOOR COVERING
- GLOVE BOX W/ 12V PWR PT
- POWERPOINT - 12V (FRONT)
-STEERING - TILT/TELESCOPIC
-TACHOMETER
- VINYL FRONT HEADLINER
- VINYL SUN VISORS
FUNCTIONAL
-AUX TRANSMISSION COOLER
- BATTERY - 78 AMP-HR
- FLEET TELEMATICS MODEM
-HILL START ASSIST
-TWIN I-BEAM INDEPENDENT
FRONT SUSPENSION
SAFETY/SECURITY
- 3 POINT SAFETY BELTS
-4-WHEEL ANTI-LOCK DISC
BRAKING SYSTEM
- DRIVER/PASSENGER AIR BAGS
- ELECTRONIC STABILITY CNTRL
-TIRE PRESSURE MONITOR SYS
- TRACTION CONTROL
| VIN | 1FDWE3FK7PDD31811 |
| Stock Number | D31811 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | E-Series Cutaway |
| Mileage | 70,525 mileage |
| Body Style | Other |
| Engine | 7.3L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Rear Wheel |
| Color | WHITE |
| Interior | GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 7.3L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 300 @ 3750 rpm |
| Torque | 425 @ 3250 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 40.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Rear Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4954 lbs |
| Curb Weight - Front | 2958 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1992 lbs |
| Length, Overall | 241.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.4 in |
| Height, Overall | 80.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 10,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (12)
- 4.10 Axle Ratio
- 50 State Emission System
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Rear-Wheel Drive
- 78-Amp/Hr 750CCA Maintenance-Free Battery
- HD 210 Amp Alternator
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Hydraulic Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs and Hill Hold Control
EXTERIOR (8)
- Black Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Door Handles
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Fully Galvanized Steel Panels
- Black Grille
ENTERTAINMENT (2)
- 2 Speakers
- Fixed Antenna
INTERIOR (20)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer and Trip Odometer
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Front Cupholder
- Manual Air Conditioning
- Glove Box
- Front Vinyl Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Partial Floor Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Regular Dome Lighting
- Front Only Vinyl/Rubber Floor Covering
- Fleet Telematics Modem Tracker System
- Driver And Passenger Door Bins
- Manual 1st Row Windows
- Analog Appearance
- Fixed Front Head Restraints
- Driver And Front Passenger Armrests
- 2 12V DC Power Outlets
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Air Conditioning |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Rear Wheel Drive | V8 Cyl. Engine |
| Intermittent Wipers | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
