2008 FORD EDGE SEL
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 2FMDK48C58BB46370 |
| Stock Number | 6T142B |
| Condition | USED |
| Year | 2008 |
| Make | Ford |
| Model | Edge |
| Package | SEL |
| Mileage | 218,974 mileage |
| Body Style | Crossover |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | SILVER |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 265 @ 6250 rpm |
| Torque | 250 @ 4500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 20.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4288 lbs |
| Length, Overall | 185.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 75.8 in |
| Height, Overall | 67.0 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Personal Safety System-inc: seatbelt pretensioners, load limiting retractors, dual stage front air bags, driver seat position sensing, crash severity sensing
- Occupant classification system
- Safety Canopy for (2) rows w/rollover sensor
- Side-impact air bags
- Height adjustable front seatbelts w/Belt-Minder
- (2) rear-seat lower anchors and tethers for children (LATCH)
- Child safety rear door locks
- Dual note horn
MECHANICAL (12)
- 3.5L V6 Duratec 35 engine
- Engine block heater *STD on retail vehicles only in AK, MN, ND, SD, MT, WI & WY. Optional on fleet vehicles*
- All wheel drive
- Battery saver
- One-touch integrated start
- Front MacPherson strut suspension w/L-shaped lower control arms
- Rear multi-link suspension w/trailing blade control arms
- Helical coil springs w/gas-pressurized hydraulic shocks
- Front & rear stabilizer bars
- Mini spare tire
- Pwr steering
- Dual chrome rolled exhaust tips
EXTERIOR (11)
- Body-color rear spoiler
- Black rocker moldings
- 3-bar chrome grille
- Quad beam halogen head lamps
- Auto headlamps w/wiper activation
- Fog lamps w/chrome bezel
- Solar tinted front door window glass
- Privacy tinted rear windows
- Intermittent speed-sensitive front windshield wipers
- Dual speed rear wiper
- Body-color door handles
INTERIOR (24)
- Adjustable front head restraints
- Second row cloth reclining 60/40-split fold-flat bench seat-inc: fold-down armrest w/(2) cupholders
- Front console-inc: deep storage bin, (2) cupholders
- Leather-wrapped tilt/telescoping steering wheel w/speed controls
- Instrumentation-inc: message center w/trip computer, compass, tachometer
- Tire pressure monitoring system
- Pwr windows w/driver one-touch up/down & front/rear disable
- SecuriLock encrypted passive anti-theft system (EPATS)
- Accessory delay
- Rear window defroster
- Brushed-aluminum instrument panel finish
- (6) cup/bottle holders
- (4) 12V auxiliary pwr outlets
- Auto-dimming rearview mirror
- Overhead console w/sunglass holder
- (2) coat hooks
- Dual sunvisors w/illuminated mirrors
- (2) rear grab handles
- Front & rear dome & map lights
- Illuminated entry
- Leather-wrapped shifter w/chrome bezel
- Chrome register treatments
- Front/rear door map pockets
- Cargo area light
| 3.5L V6 Duratec 35 engine | All wheel drive |
| Mini spare tire | Pwr steering |
| Body-color rear spoiler | Auto headlamps w/wiper activation |
| Fog lamps w/chrome bezel | Privacy tinted rear windows |
| Intermittent speed-sensitive front windshield wipers | Second row cloth reclining 60/40-split fold-flat bench seat-inc: fold-down armrest w/(2) cupholders |
| Leather-wrapped tilt/telescoping steering wheel w/speed controls | Instrumentation-inc: message center w/trip computer |
| compass | tachometer |
| Tire pressure monitoring system | Pwr windows w/driver one-touch up/down & front/rear disable |
| SecuriLock encrypted passive anti-theft system (EPATS) | Rear window defroster |
| (4) 12V auxiliary pwr outlets | Auto-dimming rearview mirror |
| Dual sunvisors w/illuminated mirrors | Front & rear dome & map lights |
| Personal Safety System-inc: seatbelt pretensioners | load limiting retractors |
| dual stage front air bags | driver seat position sensing |
| crash severity sensing | Occupant classification system |
| Safety Canopy for (2) rows w/rollover sensor | Side-impact air bags |
| Child safety rear door locks |
