2014 FORD ESCAPE Titanium EcoBoost 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Lot Drives. AirBags Ok. Windshield Ok. Popular Escape Titanium Loaded Up with Technology Package, Heated Front Leather Seats, Memory Seat, BackUp Camera, BackUp Assist, Navigation, Sync, Sony Premium Audio, BLIS, Hands Free Liftgate, Remote Start and 19" Wheels. Four Wheel Drive. Nice Fix! Excellent School/College SUV! Sharp! $35,760 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1FMCU9J97EUB20408 |
| Stock Number | 26030329 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Ford |
| Model | Escape |
| Package | Titanium EcoBoost 4X4 |
| Mileage | 119,280 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 21 |
| MPG - Highway | 28 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Sunset |
| Interior | Medium Light Stone Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 231 @ 5500 rpm |
| Torque | 270 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3732 lbs |
| Length, Overall | 178.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 66.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Rear Collision Warning
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (14)
- 3.51 Axle Ratio
- GVWR: 4,760 lbs
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 15.1 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Short And Long Arm Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (15)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent
- Black Rear Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent
- Gray Bodyside Cladding and Gray Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Convex Spotter, Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Chrome Grille
- Auto On/Off Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (5)
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 390w Regular Amplifier
- Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (42)
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Mobile Hotspot Internet Access
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 2 12V DC Power Outlets
- Compass
- Keypad
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Piano Black Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Piano Black Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather/Metal-Look Gear Shifter Material
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- Memory Settings -inc: Driver Seat and Door Mirrors
- Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, 2nd Row Underseat Storage and Audio Media Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Outside Temp Gauge
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Trip Computer | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Rear Backup Sensors | Leather Seats |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $995 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
