2015 FORD ESCAPE SE
| VIN | 1FMCU9GX0FUA43405 |
| Stock Number | 32886B |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Ford |
| Model | Escape |
| Package | SE |
| Mileage | 144,410 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 1.6L 4 Cyl. Gas |
| MPG - City | 22 |
| MPG - Highway | 29 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Ruby Red Metallic |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 173 @ 5700 rpm |
| Torque | 184 @ 2500 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 15.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3645 lbs |
| Length, Overall | 178.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 66.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (15)
- Engine: 1.6L EcoBoost -inc: active grille shutters
- 3.51 Axle Ratio
- GVWR: 4,760 lbs
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 15.1 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Short And Long Arm Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (18)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Gray Bodyside Cladding and Gray Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Convex Spotter and Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Grille w/Chrome Bar
- Liftgate Rear Cargo Access
- Fully Automatic Aero-Composite Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (5)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Steering Wheel Controls, Voice Activation and Radio Data System
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- Wireless Phone Connectivity
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (36)
- Driver Seat
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Selective Service Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Keypad
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Metal-Look Gear Shift Knob
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 4 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Trunk/Hatch/Tailgate
- Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, 2nd Row Underseat Storage and Audio Media Storage
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Analog Display
- Outside Temp Gauge
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Equipment Group 200A | 3.51 Axle Ratio |
| Wheels: 17 Alloy Sparkle Silver Painted Aluminum | Cloth Buckets w/60/40 Split Rear Seat |
| Radio: AM/FM Single CD/MP3 | All-Weather Floor Mats (Set of 4) |
| SYNC Communications & Entertainment System | 4-Wheel Disc Brakes |
| Exterior Parking Camera Rear | AM/FM radio: SiriusXM |
| Compass | Variably intermittent wipers |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Remote keyless entry | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear seat center armrest |
| Rear anti-roll bar | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power driver seat | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Low tire pressure warning |
| Knee airbag | Illuminated entry |
| Fully automatic headlights | Front reading lights |
| Front fog lights | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| CD player | Bumpers: body-color |
| Brake assist | Alloy wheels |
| Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt | ABS brakes |
| Tachometer | Front Center Armrest |
| Front Bucket Seats | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning | 6 Speakers |
