2017 FORD ESCAPE Titanium
Popular Features
Vehicle Description
Recent Arrival! CARFAX One-Owner. Clean CARFAX. Lightning Blue Metallic Escape Titanium, EcoBoost 2.0L I4 GTDi DOHC Turbocharged VCT, 4WD, Equipment Group 300A, Wheels: 19`` Machined Aluminum (Discontinued). 20/27 City/Highway MPG
2017 Ford Escape Titanium 4D Sport Utility EcoBoost 2.0L I4 GTDi DOHC Turbocharged VCT 6-Speed Automatic 4WD
Don`t miss your chance to SAVE HUGE $$$ at Vermillion Ford!!
Awards:
* 2017 KBB.com Brand Image Awards * 2017 KBB.com 10 Best SUVs Under $25,000 * 2017 KBB.com 10 Best Used Compact SUVs Under $15,000 * 2017 KBB.com 10 Most Awarded Brands
Reviews:
* Optional 2.0-liter turbocharged engine provides quick acceleration; high-tech features include Sync 3 infotainment, Apple CarPlay and Android Auto; responsive steering and carlike handling around turns. Source: Edmunds
Estimate Payments
| VIN | 1FMCU9J9XHUB81160 |
| Stock Number | 33067A |
| Condition | USED |
| Year | 2017 |
| Make | Ford |
| Model | Escape |
| Package | Titanium |
| Mileage | 184,872 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 27 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Lightning Blue Metallic |
| Interior | Medium Light Stone |
| Engine | |
| Engine Type | 2L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 245 @ 5500 rpm |
| Torque | 275 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.7 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3732 lbs |
| Length, Overall | 178.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 66.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Rear Parking Sensors
- Blind Spot Sensor
- and Rear Collision
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (16)
- 3.51 Axle Ratio
- GVWR: 4,760 lbs
- 50-State Emissions System
- Transmission w/Oil Cooler
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 15.7 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Short And Long Arm Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (20)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent and Metal-Look Bumper Insert
- Gray Bodyside Cladding and Gray Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Convex Spotter, Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Chrome Grille
- Roof Rack Rails Only
- LED Brakelights
- Front Fog Lamps
- Fully Automatic Projector Beam Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
- Laminated Glass
ENTERTAINMENT (6)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Steering Wheel Controls and Radio Data System
- Integrated Roof Antenna
- 390w Regular Amplifier
- Wireless Streaming
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (40)
- Split-Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- SYNC Services Mobile Hotspot Internet Access
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- 3 12V DC Power Outlets
- Compass
- Keypad
- Remote Releases -Inc: Proximity Cargo Access
- Garage Door Transmitter
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Piano Black Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Piano Black Console Insert, Chrome And Metal-Look Interior Accents
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather/Metal-Look Gear Shift Knob
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, 3 12V DC Power Outlets and 1 AC Power Outlet
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- Memory Settings -inc: Door Mirrors
- Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, 2nd Row Underseat Storage and Audio Media Storage
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- Analog Display
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 3 12V DC Power Outlets and 1 AC Power Outlet
| Equipment Group 300A | 3.51 Axle Ratio |
| Wheels: 18 Sparkle Silver-Painted Aluminum | Wheels: 19 Machined Aluminum (Discontinued) |
| Heated Leather-Trimmed Buckets w/60/40 Rear Seat | Radio: AM/FM Single CD/MP3 |
| Voice-Activated Touchscreen Navigation System | Front License Plate Bracket |
| SYNC 3 Communications & Entertainment System | 4-Wheel Disc Brakes |
| Emergency communication system: SYNC 3 911 Assist | Exterior Parking Camera Rear |
| AM/FM radio: SiriusXM | Compass |
| 10 Speakers | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Variably intermittent wipers | Turn signal indicator mirrors |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Roof rack: rails only |
| Remote keyless entry | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear seat center armrest |
| Rear reading lights | Rear anti-roll bar |
| Radio data system | Power windows |
| Power steering | Power passenger seat |
| Power driver seat | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Memory seat |
| Low tire pressure warning | Knee airbag |
| Illuminated entry | Heated front seats |
| Heated door mirrors | Garage door transmitter |
| Fully automatic headlights | Front reading lights |
| Front fog lights | Front dual zone A/C |
| Front anti-roll bar | Four wheel independent suspension |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| Delay-off headlights | CD player |
| Bumpers: body-color | Brake assist |
| Automatic temperature control | Alloy wheels |
| Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt | ABS brakes |
| Tachometer | Rear Parking Sensors |
| Power Liftgate | Leather Shift Knob |
| Front Center Armrest | Front Bucket Seats |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
