2020 FORD ESCAPE SEL
Popular Features
Vehicle Description
Recent Arrival! Desert Gold Metallic Escape SEL, EcoBoost 2.0L I4 GTDi DOHC Turbocharged VCT, AWD, Adaptive Cruise Control w/Stop-and-Go, Equipment Group 301A, Ford Co-Pilot360 Assist, Voice-Activated Touchscreen Navigation System. 23/31 City/Highway MPG
2020 Ford Escape SEL 4D Sport Utility EcoBoost 2.0L I4 GTDi DOHC Turbocharged VCT 8-Speed Automatic AWD
Don`t miss your chance to SAVE HUGE $$$ at Vermillion Ford!!
Awards:
* JD Power Automotive Performance, Execution and Layout (APEAL) Study
Estimate Payments
| VIN | 1FMCU9H90LUC58083 |
| Stock Number | 33070A |
| Condition | USED |
| Year | 2020 |
| Make | Ford |
| Model | Escape |
| Package | SEL |
| Mileage | 88,301 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 23 |
| MPG - Highway | 31 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | Desert Gold Metallic |
| Interior | Ebony Black |
| Engine | |
| Engine Type | 2.0L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 250 @ 5500 rpm |
| Torque | 280 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 14.8 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3474 lbs |
| Length, Overall | 181.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 74.1 in |
| Height, Overall | 66.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Blind Spot Information System (BLIS) Blind Spot
- Ford Co-Pilot360 - Automatic Emergency Braking (AEB)
- Ford Co-Pilot360 - Cross-Traffic Alert
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Reverse Sensing System Rear Parking Sensors
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (16)
- 3.81 axle ratio
- GVWR: TBD
- 50-State Emissions System
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Automatic Full-Time All-Wheel
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 14.8 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Permanent Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Short And Long Arm Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (18)
- Aluminum Spare Wheel
- Body-Colored Front Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent and Black Bumper Insert
- Black Rear Bumper w/Metal-Look Rub Strip/Fascia Accent
- Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Surround
- Power Liftgate Rear Cargo Access
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (3)
- 6 Speakers
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (41)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat w/Manual Fore/Aft
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Heated Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Proximity Cargo Access
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Metal-Look Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- Tracker System
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 1 Seatback Storage Pocket
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets
| Equipment Group 301A | Ford Co-Pilot360 Assist |
| 6 Speakers | AM/FM radio: SiriusXM |
| AM/FM Stereo | Radio data system |
| SYNC 3 Communications & Entertainment System | Air Conditioning |
| Automatic temperature control | Rear window defroster |
| Memory seat | Power driver seat |
| Power steering | Power windows |
| Remote keyless entry | Steering wheel mounted audio controls |
| Four wheel independent suspension | Speed-sensing steering |
| Traction control | 4-Wheel Disc Brakes |
| ABS brakes | Dual front impact airbags |
| Dual front side impact airbags | Emergency communication system: SYNC 3 911 Assist |
| FordPass Connect | Front anti-roll bar |
| Knee airbag | Low tire pressure warning |
| Occupant sensing airbag | Overhead airbag |
| Rear anti-roll bar | Power Liftgate |
| Brake assist | Electronic Stability Control |
| Exterior Parking Camera Rear | Auto High-beam Headlights |
| Delay-off headlights | Front fog lights |
| Fully automatic headlights | Panic alarm |
| Adaptive Cruise Control w/Stop-and-Go | Speed control |
| Bumpers: body-color | Heated door mirrors |
| Power door mirrors | Spoiler |
| Compass | Driver door bin |
| Driver vanity mirror | Front reading lights |
| Heated ActiveX Front Sport Contour Bucket Seats | Heated steering wheel |
| Illuminated entry | Leather steering wheel |
| Outside temperature display | Overhead console |
| Passenger vanity mirror | Rear reading lights |
| Rear seat center armrest | Tachometer |
| Telescoping steering wheel | Tilt steering wheel |
| Trip computer | Voice-Activated Touchscreen Navigation System |
| Front Bucket Seats | Front Center Armrest |
| Heated front seats | Split folding rear seat |
| Passenger door bin | 18 Machined-Face Aluminum Wheels |
| Alloy wheels | Rear window wiper |
| Speed-Sensitive Wipers | Variably intermittent wipers |
| 3.81 axle ratio |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,398 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
