2021 FORD EXPEDITION MAX Limited 4WD W- ADAPTIVE CRUISE & PANORAMIC ROOF
Popular Features
Vehicle Description
2021 Ford Expedition Max Limited 4D Sport Utility
**NAVIGATION**, **LEATHER**, BLUETOOTH, ALL BOOKS AND KEYS, **REMOTE START**, **Back-Up Camera**, **QUAD SEATS**, **POWER LIFTGATE**, **ADAPTIVE CRUISE CONTROL**, **HEATED/COOLED SEATS**, **APPLE CARPLAY/ ANDROID AUTO**, **PANORAMIC ROOF**, **HEATED STEERING WHEEL**, Expedition Max Limited, 4D Sport Utility, EcoBoost 3.5L V6 GTDi DOHC 24V Twin Turbocharged, 4WD, Rapid Red Metallic Tinted Clearcoat, Medium Stone Leather, 4-Wheel Disc Brakes, ABS brakes, Active Cruise Control, Adjustable pedals, Auto High-beam Headlights, Brake assist, Compass, Electronic Stability Control, Equipment Group 301A Mid Package, Exterior Parking Camera Rear, Four wheel independent suspension, Front dual zone A/C, Front fog lights, Fully automatic headlights, Garage door transmitter, Heated & Ventilated Leather Front Captain's Chairs, Heated door mirrors, Heated front seats, Heated rear seats, Heated steering wheel, Heavy-Duty Trailer Tow Package, Integrated Trailer Brake Controller, Memory seat, Navigation System, Outside temperature display, Panic alarm, Panoramic Vista Roof, Pedal memory, Power door mirrors, Power driver seat, Power Liftgate, Power passenger seat, Pro Trailer Backup Assist, Radio: B&O Sound System by Bang & Olufsen, Rain sensing wipers, Rear air conditioning, Remote keyless entry, Security system, SiriusXM Satellite Radio, Speed-sensing steering, Steering wheel memory, Steering wheel mounted audio controls, SYNC 3 Communications & Entertainment System, Traction control, Ventilated front seats, Wheels: 20" Premium Dark Tarnish-Painted.
*THIS VEHICLE COMES WITH TWO KEYS, FULL SET OF FLOOR MATS, OWNERS MANUAL AND A FULL TANK OF GAS! A LIMITED 3 MONTH 3,000 MILE WARRANTY IS INCLUDED. SOME VEHICLES MAY HAVE REMAINING FACTORY WARRANTY – CONTACT US FOR DETAILS. AUTOLAND DOES PROVIDE A COMPLETE CARFAX HISTORY ON ALL VEHICLES BY REQUEST. Located in Sioux Falls SD, and serving Mitchell, Yankton, Brookings, Dell Rapids, Lennox, Brandon, Harrisburg, Canton, Hartford and surrounding areas.
Estimate Payments
| VIN | 1FMJK2ATXMEA63033 |
| Stock Number | 100956 |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Ford |
| Model | Expedition Max |
| Package | Limited 4WD W- ADAPTIVE CRUISE & PANORAMIC ROOF |
| Mileage | 71,117 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 21 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Rapid Red Metallic Tinted Clearcoat |
| Interior | Medium Stone Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 375 @ 5000 rpm |
| Torque | 470 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 28.3 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5793 lbs |
| Curb Weight - Front | 2912 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2881 lbs |
| Length, Overall | 221.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 76.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Ford Co-Pilot360 - Cross-Traffic Alert
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (20)
- Engine: 3.5L EcoBoost V6 -inc: auto start-stop technology
- 3.31 Axle Ratio
- GVWR: 7,550 lbs
- 50 States Emissions System
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- 150 Amp Alternator
- 78-Amp/Hr 675CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Class IV Towing Equipment -inc: Hitch and Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 1690# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 28.3 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (16)
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Body-Colored Rear Step Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Front Bumper w/Gray Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Stainless Steel Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Bodyside Cladding and Body-Colored Fender Flares
- Chrome Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Driver Auto Dimming, Power Folding and Turn Signal Indicator
- Flip-Up Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Rain Detecting Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Perimeter/Approach Lights
- Headlights-Automatic Highbeams
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (7)
- Window Grid Antenna
- 12 Speakers
- Regular Amplifier
- Automatic Equalizer
- Digital Signal Processor
- 2 LCD Monitors In The Front
- Siriusxm Traffic Real-Time Traffic Display
INTERIOR (43)
- 8-Way Driver Seat
- 6-Way Passenger Seat
- Power Tilt/Telescoping Steering Column
- Heated Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Front Cigar Lighter(s)
- Compass
- Keypad
- Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive Cruise Control
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Auxiliary Rear Heater and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Metal-Look Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Console Insert and Chrome Interior Accents
- Leather Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination, Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage, 4 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Net
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- Tracker System
- Integrated Navigation System w/Voice Activation
- Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Power Adjustable Pedals
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest
- 2 Seatback Storage Pockets
- Perimeter Alarm
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
- 4 12V DC Power Outlets and 1 Interior 120V AC Power Outlet
| Full Size Spare Tire | Trailer Towing Pkg |
| 4-Wheel Disc Brakes | Fog Lights |
| Rear Defrost | Sunroof |
| Wheels - Aluminum | 3rd Row Seat |
| Front Bucket Seats | Quad Seating |
| AM/FM Radio | Premium Audio System |
| Adjustable Pedals | Air Conditioning |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Leather Seats | Leather Wrapped Steering |
| Power Driver Seat | Power Locks |
| Power Mirrors | Power Passenger Seat |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Bluetooth Connection |
| Heated Mirrors | Heated Rear Seats |
| Heated Seats | Navigation System |
| Roof Airbags | Satellite Radio |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Rear Backup Sensors |
| Side Airbags | Traction Control |
| Vehicle Anti-theft | Rear Radio Controls |
| Running Boards | Tow Hooks |
| Cooled Driver Seat | Cooled Passenger Seat |
| Floor Mats | Fold Down Rear Seat |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Vanity Mirrors |
| Remote Start | Four Wheel Drive |
| Power Steering | V6 Cyl. Engine |
