2006 FORD EXPLORER Limited V6 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Does Not Have Salvage Title Or South Dakota Damage Disclosure. Lot Drives. AirBags Ok. Windshield Ok. Hood and Fenders Look Ok. Popular Explorer Limited with Tow Package, Heated Front Leather Seats, Memory Seat, BackUp Assist, 3rd Row Seating, Sunroof, Remote Start and 17" Wheels. Four Wheel Drive. Clean! Nice Fix! Excellent School/College SUV!
Estimate Payments
| VIN | 1FMEU75E86UA47801 |
| Stock Number | 26050522 |
| Condition | USED |
| Year | 2006 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | Limited V6 4X4 |
| Mileage | 148,564 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 4.0L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 15 |
| MPG - Highway | 20 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Silver Birch Metallic |
| Interior | Black Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 4.0L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 210 @ 5100 rpm |
| Torque | 254 @ 3700 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 22.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2473 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2142 lbs |
| Length, Overall w/rear bumper | 193.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.7 in |
| Height, Overall | 72.8 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- 2nd generation driver & front passenger airbags
- Front passenger sensing system
- Seat belts-inc: pretensioner/energy management system w/adjustable height in 1st row
- BeltMinder feature
- LATCH system on rear outboard seat locations
- Adaptive energy-absorbing steering column
MECHANICAL (11)
- 4.0L SOHC V6 engine
- Engine block heater *Standard on non-fleet vehicles in AK, MN, ND, SD, MT, WI & WY*
- 3.55 axle ratio
- 4-wheel drive
- 130 amp alternator
- 72 amp maintenance-free battery w/battery saver feature
- Class II trailer towing hitch
- 4-Wheel independent suspension
- Full-size spare tire w/steel wheel, underbody mount
- Pwr rack & pinion steering
- Pwr 4-wheel disc brakes
EXTERIOR (13)
- Chrome roof side rails w/black end caps
- Painted body color front/rear bumpers
- Body color body-side molding
- Body color wheel lip molding
- Chrome 4-bar design grille
- Automatic on/off headlamps
- Fog lamps
- Folding heated pwr mirrors w/puddle lamps & chrome skull caps
- Privacy glass-inc: rear door/rear quarter/liftgate glass
- Speed-sensitive intermittent front wipers
- Intermittent rear wiper/washer
- One-piece liftgate w/pop-up flip glass
- Body color door handles
INTERIOR (22)
- 5-passenger seating
- 60/40 split-folding 2nd row seat w/backrest recline
- High series floor console w/leather-wrapped floor shift handle & wrapped arm rest
- Color keyed front/rear carpeted floor mats
- Tilt steering column
- 4-line message center-inc: outside temp & compass
- Tire pressure monitoring system
- Pwr windows-inc: "one-touch-down" driver window
- Speed control
- Securilock/immobilizer anti-theft system
- Illuminated glove box
- Unique woodgrain accents
- Electrochromic rearview mirror
- Overhead storage console
- Color keyed cloth sunvisors w/illuminated visor vanity mirrors
- (2) front/rear pwr points
- (3) grab handles
- (4) color keyed coat hooks
- Center dome lamp w/1st & 2nd row map lights
- Illuminated entry
- (4) load floor tie-down hooks
- Cargo management system
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Premium Audio System | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Four Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Wheels - Chrome |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Running Boards | Leather Seats |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $700 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
