2015 FORD EXPLORER Limited
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1FM5K8F85FGC49627 |
| Stock Number | 32987M |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Ford |
| Model | Explorer |
| Package | Limited |
| Mileage | 111,301 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Ruby Red Metallic |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 290 @ 6500 rpm |
| Torque | 255 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 18.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4610 lbs |
| Length, Overall | 197.1 in |
| Width, Max w/o mirrors | 78.9 in |
| Height, Overall | 71 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Rear Parking Sensors
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Passenger Knee Airbag
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (15)
- 3.65 Axle Ratio
- GVWR: 6,160 lbs
- Automatic Full-Time Four-Wheel Drive
- 200 Amp Alternator
- 72-Amp/Hr 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18.6 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust w/Chrome Tailpipe Finisher
- Auto Locking Hubs
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Descent Control and Hill Hold Control
EXTERIOR (22)
- Tires: P255/50R20 AS BSW
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Clearcoat Paint
- Body-Colored Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Chrome Bodyside Insert, Black Bodyside Cladding and Black Wheel Well Trim
- Chrome Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Convex Spotter, Power Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Fixed Interval Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Body-Colored Grille w/Chrome Accents
- Liftgate Rear Cargo Access
- Roof Rack Rails Only
- Fully Automatic Projector Beam Halogen Headlamps w/Delay-Off
- LED Brakelights
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (4)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control, Steering Wheel Controls and Voice Activation
- Integrated Roof Antenna
- Streaming Audio
- Bluetooth Wireless Phone Connectivity
INTERIOR (38)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Fixed 50-50 Split-Bench Vinyl 3rd Row Seat Front, Manual Fold Into Floor and 2 Fixed Head Restraints
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Valet Function
- HomeLink Garage Door Transmitter
- HVAC -inc: Underseat Ducts, Auxiliary Rear Heater and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Leather/Chrome Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood/Metal-Look Instrument Panel Insert, Simulated Wood/Metal-Look Door Panel Insert, Metal-Look Console Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leatherette Door Trim Insert
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Full Overhead Console w/Storage, 4 12V DC Power Outlets and 1 AC Power Outlet
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Cargo Net
- Cargo Space Lights
- Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Power Adjustable Pedals
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- 2 Seatback Storage Pockets
- Fixed Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 4 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
- 4 12V DC Power Outlets and 1 AC Power Outlet
| Equipment Group 301A | 3.65 Axle Ratio |
| 20 Painted Aluminum Wheels | 20 Polished Aluminum Wheels |
| Leather-Trimmed Heated Bucket Seats | Perf Leather-Trimmed Heated/Cooled Bucket Seats |
| Heated 2nd Row Bucket Seats | Radio: Sony Audio System w/12-Speakers |
| Voice-Activated Navigation System | License Plate Bracket |
| Power Liftgate | BLIS Plus Inflatable Rear Seatbelt Package |
| BLIS Blind Spot Information System | Heated Steering Wheel |
| Inflatable Rear Seatbelts | Luxury Seating Package |
| PowerFold 3rd Row Seat | Power Tilt/Telescoping Steering Wheel |
| SYNC w/MyFord Touch | 12 Speakers |
| Exterior Parking Camera Rear | Premium audio system: Sony |
| AM/FM radio: SiriusXM | Compass |
| Speed-Sensitive Wipers | Auto-dimming Rear-View mirror |
| Variably intermittent wipers | Turn signal indicator mirrors |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Roof rack: rails only |
| Remote keyless entry | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear seat center armrest |
| Rear reading lights | Rear anti-roll bar |
| Rear air conditioning | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power passenger seat | Power driver seat |
| Power door mirrors | Pedal memory |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Memory seat |
| Low tire pressure warning | Knee airbag |
| Illuminated entry | Heated rear seats |
| Heated front seats | Heated door mirrors |
| Garage door transmitter: HomeLink | Fully automatic headlights |
| Front reading lights | Front fog lights |
| Front dual zone A/C | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| CD player | Bumpers: body-color |
| Brake assist | Automatic temperature control |
| Alloy wheels | Adjustable pedals |
| Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt | ABS brakes |
| 3rd row seats: split-bench | Tachometer |
| Spoiler | Rear Parking Sensors |
| Front Center Armrest | Front Bucket Seats |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
| 4-Wheel Disc Brakes |
