2014 FORD F-150 XLT
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1FTFW1EF9EKF25646 |
| Stock Number | 32987A |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT |
| Mileage | 86,742 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 14 |
| MPG - Highway | 19 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Race Red |
| Interior | Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 360 @ 5500 rpm |
| Torque | 380 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 36.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 5588 lbs |
| Curb Weight - Front | 3214 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2372 lbs |
| Length, Overall | 231.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.2 in |
| Height, Overall | 75.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (18)
- Engine: 5.0L V8 FFV
- 3.55 Axle Ratio
- GVWR: 7,350 lbs Payload Package
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 78-Amp/Hr 750CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 155 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Single Stainless Steel Exhaust
- 36 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs and Hill Hold Control
EXTERIOR (17)
- Regular Box Style
- Wheels w/Chrome Hub Covers
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Chrome Rear Step Bumper
- Chrome Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
- Auto On/Off Reflector Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (3)
- Radio w/Clock
- 4 Speakers
- Fixed Antenna
INTERIOR (33)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Transmission Fluid Temp and Trip Odometer
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Front Cigar Lighter(s)
- 3 12V DC Power Outlets
- Compass
- Keypad
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Cabback Insulator and Chrome Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Full Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 1st Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Analog Appearance
- Outside Temp Gauge
- Front Center Armrest w/Storage
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
| Equipment Group 302A Luxury | 3.55 Axle Ratio |
| GVWR: 7 | 350 lbs Payload Package |
| 17 Machined-Aluminum w/Painted Accents Wheels | 18 Chrome-Clad Aluminum Wheels |
| Cloth 40/20/40 Front Seat | Radio: AM/FM Stereo/Single-CD Player w/Clock |
| XLT Chrome Package | Trailer Tow Package |
| Rear-View Camera | Reverse Sensing System |
| Trailer Brake Controller | 5 Chrome Running Boards |
| SiriusXM Satellite Radio | All-Weather Rubber Floor Mats |
| Front License Plate Bracket | XLT Convenience Package |
| XLT Plus Package | Auxiliary Transmission Oil Cooler |
| Upgraded Radiator | SelectShift Transmission |
| Power Adjustable Pedals | 4.2 LCD Productivity Screen in Instrument Cluster |
| Heated Power Side Mirrors | 6-Way Power Driver Seat |
| Leather-Wrapped Steering Wheel | Chrome Door Handles w/Black Bezels |
| SYNC MyFord | Self-Dimming Rear-View Mirror |
| SYNC Voice Activated Communication & Entertainment | Chrome Exhaust Tip |
| Power-Sliding Rear Window w/Defrost & Privacy Tint | 4 Speakers |
| Front Center Armrest w/Storage | Compass |
| Variably intermittent wipers | Traction control |
| Tilt steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Split folding rear seat | Speed-sensing steering |
| Speed control | Security system |
| Remote keyless entry | Rear step bumper |
| Rear reading lights | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power door mirrors | Passenger vanity mirror |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Occupant sensing airbag |
| Low tire pressure warning | Illuminated entry |
| Fully automatic headlights | Front wheel independent suspension |
| Front reading lights | Front fog lights |
| Front anti-roll bar | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| CD player | Bumpers: chrome |
| Alloy wheels | Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt |
| AM/FM radio | ABS brakes |
| Tachometer | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning | 4-Wheel Disc Brakes |
