2018 FORD F-150 LARIAT FX4
Popular Features
Vehicle Description
$0 DOWN $419 PER MONTH. CALL NOW 1-605-705-4415. WAC. CLICK HERE https://dellsauto.com/credit-app
Estimate Payments
| VIN | 1FTEW1EGXJFB28972 |
| Stock Number | B28972 |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | LARIAT FX4 |
| Mileage | 121,718 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White Platinum Metallic Tri-Coat |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 375 @ 5000 rpm |
| Torque | 470 @ 3500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4770 lbs |
| Curb Weight - Front | 2825 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1944 lbs |
| Length, Overall | 231.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (11)
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (5)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (1)
- Fixed Antenna
INTERIOR (12)
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
| Full Size Spare Tire | 4-Wheel Disc Brakes |
| Sunroof | Trailer Hitch - Receiver |
| Wheels - Aluminum | AM/FM Radio |
| Premium Audio System | Air Conditioning |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Leather Seats | Power Driver Seat |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Passenger Seat | Power Windows |
| Tilt Steering Wheel | Heated Mirrors |
| Heated Rear Seats | Heated Seats |
| Heated Steering Wheel | Navigation System |
| Roof Airbags | Satellite Radio |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| Side Airbags | Traction Control |
| Vehicle Anti-theft | Running Boards |
| Tow Hooks | Cooled Driver Seat |
| Cooled Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Vanity Mirrors | Remote Start |
| Four Wheel Drive | Power Steering |
| V6 Cyl. Engine |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $4,960 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
