2019 FORD F-150 XL Pickup 2D 6 1-2 ft
Estimate Payments
| VIN | 1FTMF1EB1KKC92006 |
| Stock Number | 16616SK |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XL Pickup 2D 6 1-2 ft |
| Mileage | 117,864 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.3L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 18 |
| MPG - Highway | 23 |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 3.3L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 290 @ 6500 rpm |
| Torque | 265 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4344 lbs |
| Curb Weight - Front | 2585 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1758 lbs |
| Length, Overall | 209.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 76.9 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (16)
- Engine: 3.3L V6 PFDI -inc: auto start-stop technology and flex-fuel capability
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (11)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Side Windows Trim
- Black Door Handles
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (3)
- 4 Speakers
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (18)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Gauges -inc: Speedometer, Odometer, Voltmeter, Oil Pressure, Engine Coolant Temp, Tachometer, Transmission Fluid Temp and Trip Odometer
- Front Cupholder
- Compass
- Manual Air Conditioning
- Illuminated Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Air Filtration
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $4,399 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
