2021 FORD F-150 Lariat 4x4 4dr SuperCrew 5.5 ft. SB
Popular Features
Vehicle Description
Introducing the all-new 2021 Ford F-150 Lariat, a powerful and versatile truck designed to elevate your driving experience. With its sleek and modern design, the F-150 Lariat is sure to turn heads on the road.
Step inside the spacious and luxurious interior, featuring premium leather seats and state-of-the-art technology. The available 12-inch touchscreen display allows for seamless control of your music, navigation, and other features.
Under the hood, the F-150 Lariat boasts a powerful 3.5L V6 engine, capable of producing 400 horsepower and 500 lb-ft of torque. With advanced towing capabilities and a maximum payload of 3,250 lbs, this truck is ready to tackle any challenge.
But that`s not all, the F-150 Lariat also offers advanced safety features such as lane-keeping assist, pre-collision assist, and adaptive cruise control to ensure a safe and enjoyable ride.
Experience the ultimate combination of style, performance, and technology with the 2021 Ford F-150 Lariat. Don`t miss your chance to own this exceptional truck. Visit your nearest dealership today and take it for a test drive.
Estimate Payments
| VIN | 1FTFW1E53MKE42249 |
| Stock Number | E42249 |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | Lariat 4x4 4dr SuperCrew 5.5 ft. SB |
| Mileage | 29,899 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Velocity Blue |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 400 @ 6000 rpm |
| Torque | 410 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4839 lbs |
| Curb Weight - Front | 2916 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1922 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Ford Co-Pilot360 - Reverse Brake Assist
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (16)
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part And Full-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Class IV Trailer Hitch Receiver -inc: towing capability up to TBD lbs, on 3.3L V6 PFDI engine (99B) and 2.7L EcoBoost engine (99P) or up to TBD lbs, on 3.5L EcoBoost engine (998) and 5.0L V8 engine (995), 7-pin wiring harness w/7-pin-to-4-pin adapter, smart trailer tow connector and BLIS w/trailer tow coverage Ordering the Trailer Tow Package does not include Integrated Brake Controller (67T). Integrated Brake Controller (67T) is a standalone option and must be ordered separately.
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- 26 Gal. Fuel Tank
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (16)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Power Rear Window w/Defroster
- Deep Tinted Glass
- Aluminum Panels
- Black Grille w/Chrome Accents
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- Headlights-Automatic Highbeams
- Cornering Lights
- LED Brakelights
ENTERTAINMENT (4)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 7 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (36)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Illuminated Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Keypad
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Voice Activated Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Cabback Insulator, Metal-Look Door Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Interior Concealed Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, Locking 1st Row Underseat Storage and 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Power Adjustable Pedals
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Redundant Digital Speedometer
- Digital/Analog Appearance
- 2 Seatback Storage Pockets
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest w/Storage and Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| 4wd Selector - Electronic Hi-Lo | 4wd Type - Part Time W/ On Demand Setting |
| Abs - 4-Wheel | Active Grille Shutters |
| Adjustable Pedals - Power | Air Filtration |
| Airbag Deactivation - Occupant Sensing Passenger | Alternator - 200 Amps |
| Ambient Lighting - Color | Antenna Type - Mast |
| Anti-Theft System - Vehicle Immobilizer | Armrests - Rear Center With Cupholders |
| Assist Handle - Rear | Auto Start/Stop |
| Automatic Emergency Braking - Rear | Automatic Hazard Warning Lights |
| Auxiliary Audio Input - Usb | Axle Ratio - 3.55 |
| Battery - Maintenance-Free | Battery Saver |
| Blind Spot Safety - Trailer Coverage | Braking Assist |
| Camera System - Rearview | Capless Fuel Filler System |
| Child Safety Door Locks | Child Seat Anchors - Latch System |
| Clock | Compass |
| Connected In-Car Apps - Google Search | Cornering Brake Control |
| Cross Traffic Alert - Rear | Cruise Control |
| Crumple Zones - Front | Cupholders - Rear |
| Customizable Instrument Cluster | Daytime Running Lights - Led |
| Digital Odometer | Door Handle Color - Body-Color |
| Door Sill Trim - Scuff Plate | Drive Mode Selector |
| Driver Attention Alert System | Driver Seat - Ventilated |
| Driver Seat Power Adjustments - Reclining | Easy Entry - Power Driver Seat |
| Electronic Brakeforce Distribution | Electronic Messaging Assistance - With Read Function |
| Electronic Parking Brake - Auto Off | Emergency Braking Preparation |
| Emergency Locking Retractors - Front | Exterior Entry Lights - Puddle Lamps |
| External Temperature Display | Floor Mat Material - Carpet |
| Floor Material - Carpet | Floor Mats - Rear |
| Front Air Conditioning - Automatic Climate Control | Front Air Conditioning Zones - Dual |
| Front Airbags - Dual | Front Brake Diameter - 13.8 |
| Front Brake Type - Ventilated Disc | Front Brake Width - 1.34 |
| Front Bumper Color - Chrome | Front Fog Lights - Led |
| Front Headrests - Adjustable | Front Seat Type - 40-20-40 Split Bench |
| Front Seatbelts - 3-Point | Front Shock Type - Gas |
| Front Spring Type - Coil | Front Stabilizer Bar |
| Front Struts | Front Suspension Classification - Independent |
| Front Suspension Type - Double Wishbone | Front Wipers - Variable Intermittent |
| Fuel Economy Display - Range | Gauge - Transmission Temperature |
| Grille Color - Chrome Surround | Hands-Free Phone Call Integration - Voice Operated |
| Headlights - Wiper Activated | Hill Holder Control |
| Impact Sensor - Post-Collision Safety System | Infotainment - Sync |
| Infotainment Screen Size - 12 In. | Instrument Cluster Screen Size - 12 In. |
| Keypad Entry | Laminated Glass - Acoustic Windshield |
| Lane Deviation Sensors | Lane Keeping Assist |
| Memorized Settings - Side Mirrors | Mirror Color - Body-Color |
| Multi-Function Display | Multi-Function Remote - Proximity Entry System |
| Navigation Data - Real Time Traffic | Navigation System - Voice Operated |
| One-Touch Windows - 2 | Parking Sensors - Rear |
| Passenger Seat - Ventilated | Passenger Seat Power Adjustments - Reclining |
| Pickup Bed Cargo Management - Tie-Down Anchors | Pickup Bed Light - Tailgate Illumination |
| Pickup Sliding Rear Window - Power Horizontal | Power Brakes |
| Power Door Locks - Auto-Locking | Power Outlet(S) - Usb-C Rear |
| Power Steering | Power Windows - Lockout Button |
| Power Windows - Safety Reverse | Powertrain Hour Meter |
| Pre-Collision Warning System - Visual Warning | Programmable Safety Key |
| Push-Button Start | Radio - Voice Operated |
| Radio Data System | Reading Lights - Rear |
| Rear Brake Diameter - 13.2 | Rear Brake Type - Ventilated Disc |
| Rear Brake Width - 0.79 | Rear Bumper Color - Chrome |
| Rear Headrests - Adjustable | Rear Privacy Glass |
| Rear Seat Folding - Split | Rear Seat Type - 60-40 Split Bench |
| Rear Seatbelts - 3-Point | Rear Shock Type - Gas |
| Rear Spring Type - Leaf | Rear Suspension Classification - Solid Live Axle |
| Rear Suspension Type - Multi-Leaf | Rearview Mirror - Auto-Dimming |
| Rearview Monitor - In Dash | Roll Stability Control |
| Satellite Radio - Siriusxm | Seatbelt Force Limiters - Front |
| Seatbelt Pretensioners - Front | Seatbelt Warning Sensor - Front |
| Side Airbags - Front | Side Curtain Airbags - Rear |
| Side Mirror Adjustments - Power Folding | Side Mirrors - Integrated Turn Signals |
| Smart Device App Compatibility - Fordpass Connect | Smart Device App Function |
