2022 FORD F-150
| VIN | 1FTFX1E59NKE18827 |
| Stock Number | 26FT041A |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Mileage | 108,320 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | WHITE |
| Engine | |
| Engine Type | 5.0L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 400 @ 6000 rpm |
| Torque | 410 @ 4250 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 23.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4599 lbs |
| Curb Weight - Front | 2754 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1844 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
MECHANICAL (13)
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- HD Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 23 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Leaf Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
EXTERIOR (8)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Clearcoat Paint
- Black Side Windows Trim
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Reverse Opening Rear Doors
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (2)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control and Radio Data System
- Fixed Antenna
INTERIOR (17)
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Rear Cupholder
- Compass
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Mini Overhead Console w/Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Pickup Cargo Box Lights
- Outside Temp Gauge
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Engine Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
