2023 FORD F-150 XLT 4X4 W- HEATED SEATS & REMOTE START
Estimate Payments
| VIN | 1FTFW1E81PFC58998 |
| Stock Number | 100855 |
| Condition | USED |
| Year | 2023 |
| Make | Ford |
| Model | F-150 |
| Package | XLT 4X4 W- HEATED SEATS & REMOTE START |
| Mileage | 67,908 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 20 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 400 @ 6000 rpm |
| Torque | 500 @ 3100 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4948 lbs |
| Curb Weight - Front | 2841 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1906 lbs |
| Length, Overall | 231.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- ABS And Driveline Traction Control
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (12)
- 50 State Emissions
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- 70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 200 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- Auto Locking Hubs
- Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
EXTERIOR (6)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Aluminum Panels
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (3)
- Streaming Audio
- Fixed Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (13)
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Cab Mounted Cargo Lights
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| Electronic Locking w/3.73 Axle Ratio | Class IV Trailer Hitch Receiver |
| Integrated Trailer Brake Controller | SYNC 4 w/Enhanced Voice Recognition |
| 4-Wheel Disc Brakes | Emergency communication system: SYNC 4 911 Assist |
| Auto High-beam Headlights | Exterior Parking Camera Rear |
| Compass | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Telescoping steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Split folding rear seat | Speed-sensing steering |
| Speed control | Security system |
| Remote keyless entry | Rear step bumper |
| Radio data system | Power windows |
| Power steering | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger door bin |
| Panic alarm | Overhead console |
| Overhead airbag | Outside temperature display |
| Occupant sensing airbag | Low tire pressure warning |
| Illuminated entry | Heated door mirrors |
| Fully automatic headlights | Front wheel independent suspension |
| Front reading lights | Front anti-roll bar |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| Brake assist | ABS brakes |
| Voltmeter | Tachometer |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $7,789 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
