2019 FORD F-250 XLT
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1FT7W2BT3KED64077 |
| Stock Number | 100855A |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Ford |
| Model | Super Duty F-250 SRW |
| Package | XLT |
| Mileage | 177,016 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.7L 8 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Magnetic |
| Interior | Medium Earth Gray |
| Engine | |
| Engine Type | 6.7L 8 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 450 @ 2800 rpm |
| Torque | 935 @ 1800 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 34.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 6449 lbs |
| Curb Weight - Front | 3800 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2646 lbs |
| Length, Overall | 250 in |
| Width, Max w/o mirrors | 80 in |
| Height, Overall | 81.5 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point and Height Adjusters
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Rear Child Safety Locks
MECHANICAL (18)
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 10,000 lb Payload Package
- 50-State Emissions System
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 157 Amp Alternator
- 78-Amp/Hr 750CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Trailer Wiring Harness
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Firm Suspension
- Hydraulic Power-Assist Steering
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (16)
- Regular Box Style
- Wheels w/Chrome Hub Covers
- Steel Spare Wheel
- Chrome Front Bumper w/Body-Colored Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Door Handles
- Manual Extendable Trailer Style Mirrors
- Fixed Rear Window
- Variable Intermittent Wipers
- Aluminum Panels
- Front License Plate Bracket
- Black Grille w/Chrome Accents
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (3)
- Fixed Antenna
- 7 Speakers
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (31)
- 4-Way Driver Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Recline and Fore/Aft Movement
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing Fold-Up Cushion Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- 3 12V DC Power Outlets
- Full Overhead Console w/Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Engine Compartment And Cab Mounted Cargo Lights
- Instrument Panel Covered Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins, Locking 1st Row Underseat Storage and Locking 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- Front Center Armrest w/Storage
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 2 Seatback Storage Pockets
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
| Order Code 603A | 3.73 Axle Ratio |
| GVWR: 10 | 000 lb Payload Package |
| Wheels: 18 Sparkle Silver Painted Cast Aluminum | Wheels: 18 Chrome PVD Aluminum |
| Cloth 40/20/40 Split Bench Seat | XLT Premium Package |
| PowerScope Trailer Tow Mirrors w/Heat | 6 Angular Chrome Step Bar |
| Rear CHMSL Camera | Ultimate Trailer Tow Camera System |
| Tough Bed Spray-In Bedliner | Fixed Rear-Window w/Defrost |
| Privacy Glass | 110V/400W Outlet |
| Reverse Sensing System | Upfitter Switches (6) |
| Radio: AM/FM Stereo/MP3 Player | SiriusXM Radio |
| Voice-Activated Navigation | Power-Adjustable Pedals |
| 8-Way Power Driver`s Seat | SYNC Communications & Entertainment System |
| Autolock/Auto Unlock | Unique Chrome Mirror Caps |
| Body-Color Door Handles w/Chrome Insert | 6 Angular Chrome Step Bars |
| Chrome Exhaust Tip | Fog Lamps |
| Heated Driver & Passenger Seats | 4.2 Center-Stack Screen |
| SecuriCode Driver`s Side Keyless Entry Keypad | 4-Wheel Disc Brakes |
| Emergency communication system: 911 Assist | Exterior Parking Camera Rear |
| AM/FM radio: SiriusXM | Front Center Armrest w/Storage |
| Compass | 7 Speakers |
| Variably intermittent wipers | Turn signal indicator mirrors |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed control | Security system |
| Remote keyless entry | Rear step bumper |
| Rear reading lights | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power door mirrors | Passenger vanity mirror |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Low tire pressure warning |
| Illuminated entry | Heated door mirrors |
| Fully automatic headlights | Front reading lights |
| Front anti-roll bar | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| Bumpers: chrome | Brake assist |
| Aluminum Wheels | Adjustable head restraints: driver and passenger w/tilt |
| ABS brakes | Tachometer |
| Electronic Stability Control | Air Conditioning |
