2015 FORD F-350 SUPER DUTY Lariat Pickup 4D 8 ft
Popular Features
Vehicle Description
THIS 2015 FORD F-350 SUPER DUTY LARIAT WITH THE FX4 PACKAGE AND LONG BOX IS THE PERFECT WORK OR PULLING TRUCK FOR THAT SUMMER TIME CAMPER OR THE WORK TRAILER. THE LEATHER INTERIOR, HEATED AND COOLED SEATS, RUNNING BOARDS, AND SO MUCH MORE MAKE THIS TRUCK WOORTH EVERY SECOND TO STOP AND TAKE FOR A DRIVE.?AS WITH ALL OF OUR VEHICLES, THIS VEHICLE HAS BEEN THROUGH A THOROUGH INSPECTION, ALL FLUIDS CHECKED FOR RELIABILITY, ALL TIRES INSPECTED FOR WEAR AND RECOMMENDED INFLATION. IF NEEDED, TIRES HAVE BEEN REPLACED. WE ALSO DO A VERY THOROUGH DETAILING OF OUR VEHICLE TO ENSURE IT SHINES LIKE YOUR FAMILY DOES.WHAT`S KEEPING YOU FROM COMING ON DOWN AND TAKING ADVANTAGE OF OUR OUTSTANDING AND FRIENDLY STAFF? A PLACE WHERE YOU WILL FEEL WARM AND WELCOME. WE DON`T JUST SELL CARS TO CUSTOMERS, YOU BECOME ONE OF THE NEXT2NEW FAMILY.?YOU CAN ALSO TAKE ADVANTAGE OF OUR FULL SERVICE AND DETAIL SHOPS FOR ALL YOUR DIRTY JOBS.WE CAN FIX YOU UP, CLEAN YOU UP AND HAVE YOU FEELING LIKE YOU`RE DRIVING A WHOLE NEW CAR. WE LOOK FORWARD TO YOUR VISIT AND GETTING YOU ON THE ROAD WITH A SMILE ON YOUR FACE.?STOP BY AND TAKE THIS VEHICLE FOR A TEST DRIVE. CALL US AT 605-221-0344 WITH ANY QUESTIONS YOU HAVE. -- TRADES WELCOME -- FINANCING & EXTENDED SERVICE CONTRACTS AVAILABLE -- SHOP NEXT-2-NEW WHERE YOUR NEXT CAR MAY NOT BE NEW PRICE, BUT WILL BE NEXT2NEW CONDITION!!! OPEN 7 DAYS A WEEK.
Estimate Payments
| VIN | 1FT8W3BT5FEA03854 |
| Stock Number | 16482 |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | Ford |
| Model | Super Duty F-350 SRW |
| Package | Lariat Pickup 4D 8 ft |
| Mileage | 104,621 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.7L 8 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Silver |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 6.7L 8 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 440 @ 2800 rpm |
| Torque | 860 @ 1600 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 6925 lbs |
| Curb Weight - Front | 3967 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2955 lbs |
| Length, Overall | 246.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.9 in |
| Height, Overall | 80.8 in |
| Gross Vehicle Weight | 10,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Rear Parking Sensors
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point and Height Adjusters
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Rear Child Safety Locks
- Back-Up Camera
MECHANICAL (18)
- 3.73 Axle Ratio
- Transmission w/Oil Cooler
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Electronic Transfer Case
- 72-Amp/Hr 650CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Extra Heavy Duty 200-Amp Alternator
- Trailer Wiring Harness
- Class V Towing Equipment -inc: Hitch, Brake Controller and Trailer Sway Control
- HD Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Firm Suspension
- Hydraulic Power-Assist Steering
- 35 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (20)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Clearcoat Paint
- Chrome Front Bumper w/2 Tow Hooks
- Chrome Rear Step Bumper
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Power Extendable Trailer Style Mirrors
- Power Rear Window w/Defroster
- Variable Intermittent Wipers
- Deep Tinted Glass
- Fully Galvanized Steel Panels
- Front License Plate Bracket
- Chrome Grille
- Tailgate Rear Cargo Access
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
- Perimeter/Approach Lights
- Auto On/Off Aero-Composite Halogen Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
ENTERTAINMENT (2)
- Fixed Antenna
- Regular Amplifier
INTERIOR (29)
- 60-40 Folding Split-Bench Front Facing FlexFold Flip Forward Cushion/Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Keypad
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Locking Storage, Full Overhead Console w/Storage and 5 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Engine Compartment And Pickup Cargo Box Lights
- Instrument Panel Bin, Covered Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and Locking 2nd Row Underseat Storage
- Delayed Accessory Power
- Systems Monitor
- Outside Temp Gauge
- Analog Appearance
- 2 Seatback Storage Pockets
- Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Rear Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 5 12V DC Power Outlets
