2019 FORD F-350 QuadCab XL STX FX4 V8 4X4
Popular Features
Vehicle Description
Possible Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Popular F-350 QuadCab with STX Appearance Package, FX4 Off-Road Package, Preferred Equipment Package, Snow Plow Prep Package, 5th Wheel Gooseneck Package, Tow Package, Front Cloth Seats, Spray In Bed Liner, Remote Start and 18" Wheels. Four Wheel Drive. Powerful 6.2L V8 with 385 Horsepower and 430 LB-FT. of Torque!! 6 Speed Automatic Transmission. Excellent Shop/Work/Farm/Construction Truck! Clean! Good Miles! $48,835 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 1FT8X3B63KEC94274 |
| Stock Number | 26050556 |
| Condition | USED |
| Year | 2019 |
| Make | Ford |
| Model | Super Duty F-350 SRW |
| Package | QuadCab XL STX FX4 V8 4X4 |
| Mileage | 73,424 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.2L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Magnetic Metallic |
| Interior | Medium Earth Gray Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 6.2L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 385 @ 5750 rpm |
| Torque | 430 @ 3800 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 34.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 6532 lbs |
| Curb Weight - Front | 3814 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2717 lbs |
| Length, Overall | 238.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 80 in |
| Height, Overall | 81.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 10,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point and Height Adjusters
MECHANICAL (17)
- Engine: 6.2L 2-Valve SOHC EFI NA V8 Flex-Fuel -inc: Flex-Fuel badge on fleet orders only
- 3.73 Axle Ratio
- 50-State Emissions System
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- Trailer Wiring Harness
- HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Firm Suspension
- Hydraulic Power-Assist Steering
- 34 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front And Rear Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (8)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Aluminum Panels
- Front License Plate Bracket
- Tailgate Rear Cargo Access
- Reverse Opening Rear Doors
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (1)
- Fixed Antenna
INTERIOR (12)
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Locking Glove Box
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Engine Compartment And Cab Mounted Cargo Lights
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Air Filtration
| Tow Hooks | Traction Control |
| Trailer Towing Pkg | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| V8 Cyl. Engine | Trip Computer |
| Intermittent Wipers | Vanity Mirrors |
| Fold Down Rear Seat | Tilt Steering Wheel |
| Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $3,590 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
