2014 FORD FIESTA SE HatchBack
Vehicle Description
Possible Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Hood Looks Ok. Popular Fiesta SE HatchBack with Cloth Seats and 15" Wheels. Excellent School/College/Work HatchBack! Clean! Nice Fix!! $18,335 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 3FADP4EJ1EM101905 |
| Stock Number | 26050523 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Ford |
| Model | Fiesta |
| Package | SE HatchBack |
| Mileage | 91,550 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 1.6L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 27 |
| MPG - Highway | 36 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Ruby Red Metallic Tinted Clearcoat |
| Interior | Medium Light Stone Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 1.6L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 120 @ 6350 rpm |
| Torque | 112 @ 5000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 12.4 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 2575 lbs |
| Length, Overall | 159.7 in |
| Width, Max w/o mirrors | 67.8 in |
| Height, Overall | 58.1 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
MECHANICAL (12)
- Engine: 1.6L Ti-VCT I-4
- Front-Wheel Drive
- 4.07 Axle Ratio
- 500CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 12.4 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Torsion Beam Rear Suspension w/Coil Springs
- Front Disc/Rear Drum Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs and Hill Hold Control
EXTERIOR (16)
- Tires: P185/60R15 BSW
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Black Bumper Insert
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Convex Spotter, Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Wiper, Heated Wiper Park and Defroster
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Chrome Grille
- Liftgate Rear Cargo Access
- Auto On/Off Reflector Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
- Perimeter/Approach Lights
ENTERTAINMENT (5)
- Radio w/Seek-Scan, Clock, Speed Compensated Volume Control and Radio Data System
- 6 Speakers
- Automatic Equalizer
- Digital Signal Processor
- Integrated Roof Antenna
INTERIOR (39)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Premium Cloth Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Selective Service Internet Access
- Leather/Metal-Look Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Illuminated Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Cloth Door Trim Insert
- Urethane Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Piano Black Instrument Panel Insert and Metal-Look Interior Accents
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Full Floor Console w/Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Front And Rear Map Lights
- Carpet Floor Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Rigid Cargo Cover
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- Instrument Panel Bin, Driver And Passenger Door Bins
- Analog Appearance
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual w/Tilt Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 1 Seatback Storage Pocket
- Front Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- Perimeter Alarm
- Air Filtration
- 2 12V DC Power Outlets
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Four Wheel ABS | Front Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Front Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Floor Mats | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Trip Computer |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Cloth Seats | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Rear Spoiler |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $890 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
