2010 FORD FUSION S
Popular Features
Vehicle Description
Drive Home. AirBags Ok. Radiator Still Full. AC Still Charged. Windshield Ok. Fuel Efficient Fusion S with Cloth Seats and 16" Wheels. Fix or Leave "As-Is"!! Good Miles! Excellent School/College/Work Sedan! $21,570 Window Sticker.
Estimate Payments
| VIN | 3FAHP0GA5AR424505 |
| Stock Number | 26050541 |
| Condition | USED |
| Year | 2010 |
| Make | Ford |
| Model | Fusion |
| Package | S |
| Mileage | 95,235 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 22 |
| MPG - Highway | 31 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Red Candy Metallic Tinted |
| Interior | Medium Light Stone Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 2.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 175 @ 6000 rpm |
| Torque | 172 @ 4500 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 17.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3342 lbs |
| Length, Overall | 190.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 80.1 in |
| Height, Overall | 56.9 in |
- AdvanceTrac (ESC) w/brake actuated traction control
- Dual front air bags w/occupant classification system
- Side-impact air bags
- Side curtain air bags
- Personal safety system -inc: safety belt pretensioners, load-limiting retractors driver seat position sensing, crash severity sensing
- SOS post-crash alert system
- Belt Minder for front safety belts
- Child safety rear door locks
- LATCH (lower anchors & tethers for children) system on rear outboard seat locations
- Glow-in-the-dark emergency trunk release
- Tire pressure monitoring system
MECHANICAL (7)
- 2.5L 16V I4 Duratec engine
- Front wheel drive
- Battery saver
- Front/rear stabilizer bars
- Pwr rack & pinion steering w/electric variable assist
- 4-wheel anti-lock disc brakes
- Easy Fuel capless fuel filler
EXTERIOR (10)
- 16" aluminum wheels
- P205/60VR16 all-season BSW tires
- Compact spare tire
- Front/rear body-colored bumpers
- Chrome front grille
- Quad halogen headlamps
- Black pwr mirrors
- Solar tinted glass
- Speed-sensitive windshield wipers
- Body-color door handles
ENTERTAINMENT (1)
- AM/FM stereo w/CD/MP3 player -inc: audio input jack, (4) speakers
INTERIOR (21)
- Front bucket seats
- 4-way manual driver seat
- 2-way manual passenger seat
- 60/40 split spring-assisted rear bench seat -inc: center armrest w/(2) cupholders
- Front row center console w/2 tier armrest storage
- Tilt/telescopic steering wheel
- Message center w/trip computer
- Pwr windows w/driver one-touch down
- Delayed accessory pwr
- Speed control
- Pwr remote trunk release
- SecuriLock passive anti-theft system
- Perimeter anti-theft system
- Climate control w/cabin air filter
- Rear window defroster
- (2) 12V pwr points
- Day/night rearview mirror
- Sunvisors w/visor vanity mirrors
- (2) front & (2) rear grab handles
- Dome lamp w/front/rear map lights
- Illuminated entry
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Front Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Trip Computer | Trunk Release Button |
| Wheels - Aluminum | Power Windows |
| Intermittent Wipers | Cloth Seats |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Power Steering |
| Compact Spare Tire | hail |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $995 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
