2012 FORD FUSION SE
Vehicle Pricing
Doc Fee: $199Selling Price: $398
Popular Features
| VIN | 3FAHP0HG2CR422149 |
| Stock Number | 100919A |
| Condition | USED |
| Year | 2012 |
| Make | Ford |
| Model | Fusion |
| Package | SE |
| Mileage | 98,407 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 3.0L 6 Cyl. Flex Fuel |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 28 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Ingot Silver |
| Interior | Medium Light Stone |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L 6 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 240 @ 6550 rpm |
| Torque | 223 @ 4300 rpm |
| Fuel | |
| Type | |
| Capacity | 17.5 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3446 lbs |
| Length, Overall | 190.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.2 in |
| Height, Overall | 56.9 in |
- AdvanceTrac (ESC) w/brake actuated traction control
- Dual front air bags w/occupant classification system
- Side-impact air bags
- Front/rear side curtain air bags
- Personal safety system -inc: safety belt pretensioners, load-limiting retractors, driver seat position sensing, crash severity sensing
- SOS post-crash alert system
- MyKey system -inc: top speed limiter, audio volume limiter, early low fuel warning, programmable sound chimes, Beltminder w/audio mute
- Child safety rear door locks
- LATCH (lower anchors & tethers for children) system on rear outboard seat locations
- Glow-in-the-dark emergency trunk release
- Tire pressure monitoring system
MECHANICAL (7)
- Front wheel drive
- Battery saver
- Front/rear stabilizer bars
- Pwr rack & pinion steering w/electric variable assist
- 4-wheel anti-lock disc brakes
- Easy Fuel capless fuel filler
- Dual exhaust w/chrome tips
EXTERIOR (8)
- Compact spare tire
- Front/rear body-color bumpers
- Chrome front grille
- Automatic quad halogen headlamps
- Front fog lamps
- Solar tinted glass
- Speed-sensitive windshield wipers
- Body-color door handles
ENTERTAINMENT (1)
- SIRIUS satellite radio w/6-month pre-paid subscription *Service N/A in AK or HI*
INTERIOR (20)
- Front bucket seats -inc: 4-way driver/2-way passenger head restraints
- 8-way pwr driver w/manual lumbar & pwr recline
- 2-way manual passenger seat
- 60/40 split spring-assisted rear bench seat -inc: center armrest w/(2) cupholders
- Front row center console w/2 tier armrest storage
- Tilt/telescopic steering wheel
- Instrument cluster -inc: message center w/trip computer
- Pwr windows w/driver one-touch up/down
- Delayed accessory pwr
- Pwr remote trunk release
- SecuriLock passive anti-theft system
- Perimeter anti-theft system
- Climate control w/cabin air filter
- Rear window defroster
- (2) 12V pwr points
- Sunvisors w/illuminated visor vanity mirrors
- (2) front & (2) rear grab handles
- Dome lamp w/front/rear map lights
- Illuminated entry
- Front seatback map pockets
| Order Code 200A | 17 Alloy Wheels |
| Cloth Front Bucket Seats | Radio: AM/FM Stereo w/Single-CD/MP3 Capable |
| SIRIUS Satellite Radio | 4-Wheel Disc Brakes |
| AM/FM radio: SIRIUS | Front Center Armrest w/Storage |
| Speed-Sensitive Wipers | Variably intermittent wipers |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Remote keyless entry |
| Rear window defroster | Rear seat center armrest |
| Rear reading lights | Rear anti-roll bar |
| Radio data system | Power windows |
| Power steering | Power driver seat |
| Power door mirrors | Passenger vanity mirror |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Occupant sensing airbag | Low tire pressure warning |
| Illuminated entry | Fully automatic headlights |
| Front reading lights | Front fog lights |
| Front anti-roll bar | Four wheel independent suspension |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| Delay-off headlights | CD player |
| Bumpers: body-color | Brake assist |
| Aluminum Wheels | Adjustable head restraints: driver w/tilt |
| ABS brakes | Tachometer |
| Front Bucket Seats | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning | 6 Speakers |
