2021 FORD RANGER XL
Popular Features
Estimate Payments
| VIN | 1FTER1FH5MLD72419 |
| Stock Number | R7049A |
| Condition | USED |
| Year | 2021 |
| Make | Ford |
| Model | Ranger |
| Package | XL |
| Mileage | 21,672 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 24 |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Interior | Ebony |
| Engine | |
| Engine Type | 2.3L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 270 @ 5500 rpm |
| Torque | 310 @ 3000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 18.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4354 lbs |
| Curb Weight - Front | 2544 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1810 lbs |
| Length, Overall | 210.8 in |
| Width, Max w/o mirrors | 77.8 in |
| Height, Overall | 71.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Ford Co-Pilot360 - Pre-Collision Assist with Automatic Emergency Braking (AEB)
- Collision Mitigation-Front
- Collision Warning-Front
- Tire Specific Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Safety Canopy System Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Mykey System -inc: Top Speed Limiter, Audio Volume Limiter, Early Low Fuel Warning, Programmable Sound Chimes and Beltminder w/Audio Mute
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (21)
- Engine: 2.3L EcoBoost -inc: auto start-stop technology
- 3.73 Axle Ratio
- GVWR: 6,050 lbs
- 50-State Emissions System
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Electronic Transfer Case
- Part-Time Four-Wheel Drive
- 70-Amp/Hr 700CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
- 150 Amp Alternator
- Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
- Trailer Wiring Harness
- 1650# Maximum Payload
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 18 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Auto Locking Hubs
- Short And Long Arm Front Suspension w/Coil Springs
- Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist and Hill Hold Control
EXTERIOR (18)
- Regular Box Style
- Steel Spare Wheel
- Full-Size Spare Tire Stored Underbody w/Crankdown
- Black Rear Step Bumper
- Black Front Bumper w/Black Rub Strip/Fascia Accent and 2 Tow Hooks
- Black Wheel Well Trim
- Black Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Black Door Handles
- Black Manual Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window
- Light Tinted Glass
- Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Black Grille
- Reverse Opening Rear Doors
- Tailgate Rear Cargo Access
- Autolamp Auto On/Off Projector Beam Halogen Daytime Running Lights Preference Setting Headlamps w/Delay-Off
- Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
ENTERTAINMENT (4)
- 4 Speakers
- Streaming Audio
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (27)
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed Rear Windows
- FordPass Connect 4G Mobile Hotspot Internet Access
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Compass
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Locking Glove Box
- Interior Trim -inc: Cabback Insulator and Chrome Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Urethane Gear Shifter Material
- Vanity w/Driver And Passenger Auxiliary Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage and 3 12V DC Power Outlets
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Vinyl/Rubber Floor Covering
- Cab Mounted Cargo Lights
- Tracker System
- Instrument Panel Bin, Dashboard Storage, Driver / Passenger And Rear Door Bins and 2nd Row Underseat Storage
- Power 1st Row Windows w/Driver 1-Touch Up/Down
- Delayed Accessory Power
- Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest
- Securilock Anti-Theft Ignition (pats) Immobilizer
- 3 12V DC Power Outlets
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| 4 Cylinder Engine | Turbocharger |
| Gas | Auto Delay Off |
| - | Power Locks |
| Manual Adjustable Lumbar Support | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Tire Pressure Monitoring System | Full Size Spare Tire |
| Tow Hooks | Traction Control |
| Trip Computer | Power Windows |
| Intermittent Wipers |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $5,289 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
