2014 GMC SIERRA 1500 Crewcab - Z71 - Heated Leather - 1 Owner
Popular Features
Vehicle Description
2014 GMC Sierra 1500 Crewcab Z71, 4x4, Automatic, Heated Leather, Bed Cover, 5.3 V8, Backup Camera, Like New Tires, Clean Title 1 Owner. 132K Miles. JD Power Retail Book is $20,250. Priced to Sell at $14,900. Call or Text 605-366-1908.
More info at www.WORTHINGCARS.com
Located at the 4-way stop in Worthing SD, just 10 miles south of Sioux Falls on Interstate I-29, Exit 64, then 2 miles east to the flashing red stop sign.
Open Monday - Friday 9 to 5:30, Saturdays 9 to 1. Call or text for an after hour appointment if needed at 605-366-1908.
KJ AUTOMOTIVE
100 CEDAR ST
WORTHING SD
Estimate Payments
| VIN | 3GTU2UEC3EG289626 |
| Stock Number | 289626K |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | GMC |
| Model | Sierra 1500 |
| Package | Crewcab - Z71 - Heated Leather - 1 Owner |
| Mileage | 132,000 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 5.3L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Fuel | Flex Fuel |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Blue |
| Interior | Heated Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 5.3L 8 Cyl. Flex Fuel |
| Horsepower | 355 @ 5600 rpm |
| Torque | 383 @ 4100 rpm |
| Fuel | |
| Type | FLEX FUEL |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | - TBD - lbs |
| Curb Weight - Rear | - TBD - lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 229.50 in |
| Width, Max w/o mirrors | 80.00 in |
| Height, Overall | 73.97 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Proactive Roll Avoidance and traction control, includes electronic trailer sway control and hill start assist
- Daytime Running Lamps with automatic exterior lamp control
- Air bags, dual-stage frontal airbags for driver and front passenger, seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger, and head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; includes right-front airbag Passenger Sensing System (Always use safety belts and child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owners Manual for more information.)
- Rear Vision Camera with dynamic guide lines
- Tire Pressure Monitoring System (does not apply to spare tire)
MECHANICAL (11)
- Rear axle, 3.42 ratio (Standard on 4WD V6 models. Available with (L83) 5.3L EcoTec3 V8 engine.)
- GVWR, 7100 lbs. (3221 kg) (Requires 4WD models and (LV3) 4.3L EcoTec3 V6 engine.)
- Suspension Package, Handling/Trailering, heavy-duty includes 46 mm piston monotube shocks and 36mm front stabilizer bar
- Cooling, external engine oil cooler
- Alternator, 150 amps
- Battery, heavy-duty 730 cold-cranking amps/70 Amp-hr, maintenance-free with rundown protection and retained accessory power
- Frame, fully-boxed, hydroformed front section
- Cargo tie downs (4) , movable upper
- Steering, Electric Power Steering (EPS) assist, rack-and-pinion
- Brakes, 4-wheel disc with DURALIFE rotors, 4-wheel antilock
- Exhaust, aluminized stainless-steel muffler and tailpipe
EXTERIOR (16)
- Wheel, full-size spare, 17" x 7" (43.2 cm x 17.8 cm) aluminum (Included and only available with model K15543 and (L83) 5.3L EcoTec3 V8 engine or (LV3) 4.3L EcoTec3 V6 engine. Not available with 20" wheels or 22" LPO wheels unless (Z71) Off-Road Suspension Package is ordered.)
- Wheelhouse liners, rear
- Tire carrier lock keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door
- Bumper, front chrome
- Bumper, rear chrome with rear bumper corner steps
- CornerStep, rear bumper
- Moldings, bodyside, body color (Replaced by (B85) moldings with (GAT) All-Terrain Package.)
- Grille surround, chrome (With (GAT) All-Terrain Package grille is body colored.)
- Headlamps, halogen projector
- Lamps, cargo area, cab mounted with switch on center switch bank
- Glass, deep-tinted
- LED Lighting, cargo box with switch on center switch bank
- Tailgate and bed rail protection caps, top
- Tailgate, locking utilizes same key as ignition and door
- Tailgate, EZ-Lift and Lower
- Door handles, body-color
ENTERTAINMENT (1)
- 6-speaker audio system
INTERIOR (6)
- Seat, rear 60/40 folding bench (folds up), 3-passenger (includes child seat top tether anchor)
- Instrumentation, 6-gauge cluster featuring speedometer, fuel level, engine temperature, tachometer, voltage and oil pressure
- Driver Information Center, 4.2-inch diagonal color display includes driver personalization, warning messages and vehicle information
- Windows, power with driver express up and down and express down on all other windows
- Visors, driver and front passenger illuminated vanity mirrors
- Assist handle, front passenger on A-pillar
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Tow Hooks |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | Satellite Radio |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Four Wheel Drive | V8 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Power Windows | Fold Down Rear Seat |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,980 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
