2024 GMC SIERRA 1500 Denali Ultimate
Popular Features
Vehicle Description
LOCATED AT GOODRICH MOTORS IN SPEARFISH, SD!! BEAUTIFU; DENALI ULTIMATE WITH ONLY 18,400 MILES AND SUPER CRUISE PACKAGE!! 6.2 Liter V8 Engine, 10-Speed Automatic Transmission, Heated-Cooled Premium Leather power Front Memory Seats with Massage and Power Lumbar, Heated Rear Premium Leather Seats, Power Sunroof, 12 Speaker Bose Premium Sound System with Apple CarPlay-Satellite Radio, Power Running Boards, Trailer Tow Package with Trailer Blind Zone Alert, Power Tilt-Telescopic Steering Column with Leather Wrapped Heated Steering Wheel, Adaptive Cruise Control, Power Heated Sliding Rear Window, Factory Spray-In Bedliner, Premium Denali Wheels, Rear Camera Mirror, Backup Camera, Remote Start, LED Box Lighting Group, LED Headlights, LED Fog lights, Rain Sensing Wipers, Blind Spot Monitor, Front and Rear Park Assist, Emergency Braking System, Multi-Pro Tailgate with Audio System, Power Heated Folding Outside Mirrors, active Exhaust System, Electronic Locking Rear Differential, Power Windows and Door Locks, Dual zone Auto Climate Control Air Conditioning, and Much More!! NOW ONLY $66,990.00!!
Estimate Payments
| VIN | 1GTUUHEL0RZ156801 |
| Stock Number | A7221 |
| Condition | USED |
| Year | 2024 |
| Make | GMC |
| Model | Sierra 1500 |
| Package | Denali Ultimate |
| Mileage | 18,358 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.2L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 12 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White Frost Tricoat |
| Interior | Alpine Umber |
| Engine | |
| Engine Type | 6.2L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 420 @ 5600 rpm |
| Torque | 460 @ 4100 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 91.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2846 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1982 lbs |
| Length, Overall | 231.92 in |
| Width, Max w/o mirrors | 81.24 in |
| Height, Overall | 75.51 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Proactive Roll Avoidance and traction control, includes electronic trailer sway control and hill start assist
- Airbags, Dual-stage frontal airbags for driver and front outboard passenger; Seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger; Head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; Includes front outboard Passenger Sensing System for frontal outboard passenger airbag
- Hitch View with image adjustment, Pan/Zoom/Tilt
- Hitch Guidance
- Bed View Camera camera in the CHMSL to show a view of the cargo bed, display located in infotainment screen, includes Two Trailer Camera Provisions (Includes Trailer View Camera Provisions and Trailer Assist Guidelines.)
- Trailer Camera Provisions and trailer viewing software
- Front and Rear Park Assist, ultrasonic
- Following Distance Indicator (Included and only available with (PDI) GMC Pro Safety.)
- Trailer Side Blind Zone Alert
- Rear Cross Traffic Braking
- Rear Pedestrian Alert
- Seat Belt Adjustable Guide Loops, front row only
- Rear Seat Belt Indicator
- Buckle to Drive (Included and only available with (PDI) GMC Pro Safety.)
- Tire Pressure Monitor System, auto learn includes Tire Fill Alert (does not apply to spare tire)
- Rear Seat Reminder
- 3 years of OnStar & Connected Services Plan see onstar.ca for information, Includes access to OnStar Safety & Security Services and Connected Services. For eligible retail customers, this includes the OnStar Guardian app, Remote Access through the myGMC mobile app, and a 72GB/3-year (whichever comes first) data plan for use with the vehicle's Wi-Fi hot spot and select vehicle apps. (Eligible vehicles receive 3-years of the OnStar Premium Plan, including the Connected Vehicle Plan and the OnStar Safety & Security Plan. Connected Vehicle Plan includes connectivity for available in-vehicle apps, OnStar Remote Access Plan (excluding Fleet vehicles, which will receive OnStar Vehicle Insights) and In-Vehicle Wi-Fi Hotspot data. OnStar Safety & Security Plan includes access to the OnStar Guardian App, Automatic Crash Response, Emergency Services, Crisis Assist, Roadside Assistance and Stolen Vehicle Assistance.)
PACKAGE (1)
- Trailering Package includes trailer hitch, 7-pin and 4-pin connectors and (CTT) Hitch Guidance
MECHANICAL (25)
- Engine, 6.2L EcoTec3 V8 (420 hp [313 kW] @ 5600 rpm, 460 lb-ft of torque [624 Nm] @ 4100 rpm); featuring Dynamic Fuel Management (Requires (NPP) Dual, sport-mode active exhaust enabled.)
- Rear axle, 3.23 ratio
- Pickup bed
- GVWR, 7100 lbs. (3221 kg) (Requires (L87) 6.2L EcoTec3 V8 engine.)
- Air filter, heavy-duty
- Automatic Stop/Start
- Hill Descent Control (Requires 4WD model.)
- Auto-locking rear differential
- Transfer case, two-speed, electronic Autotrac with push button control (4WD models only)
- Denali Premium Suspension with Adaptive Ride Control
- Four wheel drive
- Cooling, external engine oil cooler (Not available with (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine.)
- Cooling, auxiliary external transmission oil cooler (Not available with (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine.)
- Alternator, 170 amps (Included and only available with (L87) 6.2L EcoTec3 V8 engine. Not available with (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine.)
- Battery, heavy-duty 730 cold-cranking amps/80 Amp-hr, maintenance-free with rundown protection and retained accessory power (Included and only available with (L87) 6.2L EcoTec3 V8 engine.)
- Frame, fully-boxed, hydroformed front section
- Trailer Tire Pressure Monitor Sensors includes set of 4 sensors. Sensor functionality requires (UET) In-Vehicle Trailering App to be ordered with the vehicle and installed by the factory. Sensors will be shipped loose with the truck and will need to be installed on trailer by customer. System is capable of monitoring up to 6 wheels. Additional or replacement sensors are available through GM Accessories
- Trailer brake controller, integrated
- Recovery hooks, chrome
- Cargo tie downs (12), fixed, rated at 500 lbs per corner
- Steering, Electric Power Steering (EPS) assist, rack-and-pinion
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc with DURALIFE rotors
- Capless Fuel Fill
- Active Exhaust, Dual, sport-mode enabled (Required and only available with (L87) 6.2L EcoTec3 V8 engine. Not available with (N10) Dual exhaust.)
- Exhaust, aluminized stainless-steel muffler and tailpipe
EXTERIOR (26)
- Tires, 275/50R22SL all-season, blackwall
- Tire, spare 255/80R17SL all-season, blackwall
- Wheel, 17" x 8" (43.2 cm x 20.3 cm) full-size, steel spare
- Wheelhouse liners, rear (Deleted with (E3Z) Carbon Fibre Composite Bed.)
- LPO, Wheel locks, set of 4 (dealer-installed)
- Tire carrier lock keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door
- Sunroof, power
- Bumper, front, body-colour lower
- Bumper, rear body-colour with corner steps
- CornerStep, rear bumper
- GMC MultiPro Power Steps, power-retractable with rearward articulating, (providing bed access). Foot activated running side board.
- Mouldings, window surround, Chrome
- Grille (Vader chrome header with Signature Denali Grille in vader chrome.)
- Fog lamps, LED
- Lighting, perimeter
- Taillamps, LED LED signature taillight with LED stop, turn & reverse and Fade-on/Fade-off animation
- Mirror caps, chrome
- Wipers, front rain-sensing
- Glass, deep-tinted
- Lamps, cargo area, cab mounted integrated with centre high mount stop lamp, with switch in bank on left side of steering wheel
- LED Cargo Area Lighting located in cargo bed activated with switch on centre switch bank or key fob
- GMC Front and Rear Logo, Vader Chrome
- Tailgate, GMC MultiPro Tailgate with six functional load/access features
- Tailgate, gate function manual with EZ Lift includes power lock and release, includes hitch area light
- Tailgate and bed rail protection caps, top
- Door handles, chrome
ENTERTAINMENT (2)
- Steering wheel audio controls
- Wi-Fi Hotspot capable (Terms and limitations apply. See onstar.ca or dealer for details.)
INTERIOR (25)
- Seat, Up-level Rear with Storage Package, 60/40 folding bench for Crew Cab models, includes full-length bench seat, seatback storage on left and right side, centre fold out armrest with 2 cupholders, full cab width under-seat storage, (includes child seat top tether anchor)
- Seats, heated second row outboard seats
- Centre Console, floor-mounted with cup holders, cell phone storage, power cord management, hanging file folder capability
- Floor covering, colour-keyed carpeting
- Steering column, power rake and telescoping
- Steering wheel, leather-wrapped
- Steering wheel, heated
- Driver Information Centre, enhanced, 12.3" diagonal reconfigurable multicolour digital display
- GMC Premium information Display-13.4" diagonal Multicolour I touch screen
- In-Vehicle Trailering App, System includes checklist, trailer maintenance reminders, trailer security alerts, trailer mileage, tow/haul reminder, trailer electrical diagnostics and Trailer Tire Pressure Monitor System module
- Compass, located in instrument cluster
- Exterior Temperature Display, located in radio display
- Multicolour 15" Diagonal Head-Up Display
- Brake lining wear indicator
- Remote vehicle starter system
- Universal Home Remote
- Theft-deterrent system, unauthorized entry
- Wireless Charging
- Power outlet, interior power outlet, 120-volt (400 watts shared with (KC9) bed mounted power outlet)
- Power outlet, bed mounted, 120-volt (400 watts shared with (KI4) interior power outlet)
- USB ports, (2) charge-only, rear
- Air conditioning, dual-zone automatic climate control
- Air vents, rear
- Assist handles front A-pillar mounted for driver and passenger, rear B-pillar mounted
- GMC Connected Access capable (Subject to terms. See onstar.ca or dealer for details.)
| Power Mirrors | Tow Hooks |
| Traction Control | Trailer Towing Pkg |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Four Wheel Drive |
| V8 Cyl. Engine | Floor Mats |
| Fog Lights | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Heated Mirrors |
| Wheels - Chrome | Sliding Rear Window |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Cooled Driver Seat | Heated Rear Seats |
| Navigation System | Rear Backup Sensors |
| Sunroof | Running Boards |
| Leather Seats | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection |
