2025 GMC SIERRA 1500 SLT
Popular Features
Vehicle Description
LOCATED AT GOODRICH MOTORS IN SPEARFISH, SD!! BEAUTIFUL FULLY EQUIPPED SLT 4X4!! 6.2 Liter V8 Engine, 10-Speed Automatic Transmission, SLT Convenience Package including Heated-Cooled Dual 10-Way Power Front Premium Leather Bucket Seats-Bose Premium Audio System-Power Tilt-Telescopic Steering Column with heated Leather Wrapped Steering Wheel, SLT Preferred Equipment Package including Adaptive Cruise Control-Power Heated Sliding Rear Window-Universal Home Remote-Heated Second Row Seats, Power Moonroof, Max Trailering Package including 9.76" Rear Axle-Enhanced Cooling Radiator-Trailer Brake Controller-Heavier Duty Rear Springs-220 Amp Alternator, Prograde Trailering System including Hitch View-In Vehicle Trailering App, Dual Zone Auto Climate Control Air Conditioning, Polished Premium Wheels, Chrome Running Boards, All Weather Floor Liners, Spray-In Bedliner, Splash Guards, Wheel Well Liners, Active Exhaust System, Multi-Pro Tailgate, Engine Block Heater, Remote Start, Apple CarPlay, Backup Camera, Lane Departure Warning, Emergency Braking, Power Folding Heated Outside Mirrors, 120 Volt Power Outlet In Bed and Cab, LED Lighting Package, Fog Lights, Rain Sensing Wipers, Automatic Headlights, and Much More!! BEAUTIFUL WELL-EQUIPPED TRUCK WITHOUT THE DENALI HIGH PRICE TAG!! NOW ONLY $54,990.00!!
Estimate Payments
| VIN | 1GTUUDEL1SZ170916 |
| Stock Number | A7234 |
| Condition | USED |
| Year | 2025 |
| Make | GMC |
| Model | Sierra 1500 |
| Package | SLT |
| Mileage | 23,577 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.2L 8 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 17 |
| MPG - Highway | 14 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | White Frost Tricoat |
| Interior | Dark Walnut/Slate |
| Engine | |
| Engine Type | 6.2L 8 Cyl. Gas |
| Horsepower | 420 @ 5600 rpm |
| Torque | 460 @ 4100 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 91.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 2846 lbs |
| Curb Weight - Rear | 1982 lbs |
| Length, Overall | 231.92 in |
| Width, Max w/o mirrors | 81.24 in |
| Height, Overall | 75.51 in |
| Gross Vehicle Weight | 7,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Proactive Roll Avoidance and traction control, includes electronic trailer sway control and hill start assist
- Airbags, Dual-stage frontal airbags for driver and front outboard passenger; Seat-mounted side-impact airbags for driver and front outboard passenger; Head-curtain airbags for front and rear outboard seating positions; Includes front outboard Passenger Sensing System for frontal outboard passenger airbag
- Hitch Guidance
- Following Distance Indicator (Included and only available with (PDI) GMC Pro Safety.)
- Seat Belt Adjustable Guide Loops, front row only
- Rear Seat Belt Indicator
- Buckle to Drive prevents vehicle from being shifted out of Park until driver seat belt is fastened; times out after 20 seconds and encourages seat belt use (Included and only available with (PDI) GMC Pro Safety.)
- Rear Seat Reminder
PACKAGE (1)
- Trailering Package includes trailer hitch, 7-pin and 4-pin connectors and (CTT) Hitch Guidance
MECHANICAL (21)
- Rear axle, 3.23 ratio (Not available with (NHT) Max Trailering Package.)
- Pickup bed
- GVWR, 7100 lbs. (3221 kg) (Requires Crew Cab 4WD model with (L84) 5.3L EcoTec3 V8 engine or (L87) 6.2L EcoTec3 V8 engine without (NHT) Max Trailering Package. Requires Crew Cab 2WD model with (L84) 5.3L EcoTec3 V8 engine and (NHT) Max Trailering Package. Requires Crew Cab 2WD model and (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine and (NHT) Max Trailering Package.)
- Automatic Stop/Start
- Auto-locking rear differential
- Transfer case, single speed, electronic Autotrac with push button control (4WD models only)
- Suspension Package, Standard
- Four wheel drive
- Cooling, external engine oil cooler (Not available with (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine.)
- Cooling, auxiliary external transmission oil cooler (Not available with (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine.)
- Alternator, 170 amps (Included and only available with (L84) 5.3L EcoTec3 V8 engine or (L87) 6.2L EcoTec3 V8 engine. Not available with (NHT) Max Trailering Package, (LZ0) Duramax 3.0L Turbo-Diesel I6 engine or (VYU) Snow Plow Prep Package.)
- Battery, heavy-duty 730 cold-cranking amps/80 Amp-hr, maintenance-free with rundown protection and retained accessory power (Included and only available with (L84) 5.3L EcoTec3 V8 engine and (L87) 6.2L EcoTec3 V8 engine.)
- Frame, fully-boxed, hydroformed front section
- Trailer brake controller, integrated
- Recovery hooks, front, frame-mounted, Black
- Cargo tie downs (12), fixed, rated at 500 lbs per corner
- Steering, Electric Power Steering (EPS) assist, rack-and-pinion
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc with DURALIFE rotors
- Capless Fuel Fill
- Exhaust, single outlet
- Exhaust, aluminized stainless-steel muffler and tailpipe
EXTERIOR (20)
- Wheel, 17" x 8" (43.2 cm x 20.3 cm) full-size, steel spare
- Wheelhouse liners, rear
- Tire carrier lock keyed cylinder lock that utilizes same key as ignition and door
- Bumper, front chrome lower
- Bumper, rear chrome with bumper CornerSteps
- CornerStep, rear bumper
- Mouldings, window surround, Chrome
- Grille (Chrome header and chrome grille insert bars with gloss black accents.)
- Fog lamps, LED
- Lighting, perimeter
- Taillamps, LED LED signature taillight with LED stop, turn & reverse and Fade-on/Fade-off animation
- Mirror caps, chrome
- Wipers, front rain-sensing
- Glass, deep-tinted
- Lamps, cargo area, cab mounted integrated with centre high mount stop lamp, with switch in bank on left side of steering wheel
- LED Cargo Area Lighting located in cargo bed activated with switch on centre switch bank or key fob
- Tailgate, GMC MultiPro Tailgate with six functional load/access features
- Tailgate, gate function manual with EZ Lift includes power lock and release, includes hitch area light
- Tailgate and bed rail protection caps, top
- Door handles, chrome
ENTERTAINMENT (3)
- Audio system feature, 6-speaker system,
- Steering wheel audio controls
- Wi-Fi Hotspot capable (Terms and limitations apply. See onstar.ca or dealer for details.)
INTERIOR (21)
- Seat adjuster, driver 10-way power including lumbar
- Seat adjuster, passenger 10-way power including lumbar
- Seat, Up-level Rear with Storage Package, 60/40 folding bench for Crew Cab models, includes full-length bench seat, seatback storage on left and right side, centre fold out armrest with 2 cupholders, full cab width under-seat storage, (includes child seat top tether anchor)
- Floor covering, colour-keyed carpeting
- Steering wheel, wrapped
- Steering wheel, heated
- Driver Information Centre, enhanced, 12.3" diagonal reconfigurable multicolour digital display
- GMC Premium information Display-13.4" diagonal Multicolour I touch screen
- Compass, located in instrument cluster
- Exterior Temperature Display, located in radio display
- Brake lining wear indicator
- Remote vehicle starter system
- Theft-deterrent system, unauthorized entry
- Steering column lock, electrical
- Power outlet, interior power outlet, 120-volt (400 watts shared with (KC9) bed mounted power outlet)
- Power outlet, bed mounted, 120-volt (400 watts shared with (KI4) interior power outlet)
- USB ports, (2) charge-only, rear
- Air conditioning, dual-zone automatic climate control
- Air vents, rear
- Mirror, inside rearview auto-dimming
- Assist handles front A-pillar mounted for driver and passenger, rear B-pillar mounted
| Power Mirrors | Tow Hooks |
| Traction Control | Trailer Towing Pkg |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| Satellite Radio | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Four Wheel Drive | V8 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Wheels - Aluminum |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Navigation System | Leather Seats |
| Heated Seats | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
