2009 GMC SIERRA 2500HD Work Truck
Popular Features
Vehicle Description
2009 SIERRA 2500, 6.6 ENGINE, AIRBAGS GOOD, LOT DRIVES, THIS VEHICLE HAS A SALVAGE TITLE DUE TO FRONT COLLISION DAMAGE, 142,811 MILES, VIN# 1GTHK436X9F141124
Estimate Payments
| VIN | 1GTHK436X9F141124 |
| Stock Number | ND1578 |
| Condition | USED |
| Year | 2009 |
| Make | GMC |
| Model | Sierra 2500HD |
| Package | Work Truck |
| Mileage | 142,811 mileage |
| Body Style | Pickup - Full Size |
| Engine | 6.6L 8 Cyl. Diesel |
| Fuel | Diesel |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | WHITE |
| Interior | GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 6.6L 8 Cyl. Diesel |
| Horsepower | 365 @ 3200 rpm |
| Torque | 660 @ 1600 rpm |
| Fuel | |
| Type | DIESEL |
| Capacity | 26.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Curb Weight - Front | 3461 lbs |
| Curb Weight - Rear | 2498 lbs |
| Length, Overall w/o rear bumper | 235.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 80.0 in |
| Height, Overall | 77.2 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,001 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Proactive Roll Avoidance (Requires T*20753 or T*20743 Models.)
- Daytime Running Lamps with automatic exterior lamp control
- Air bags, frontal, driver and right-front passenger (Always use safety belts and the correct child restraints for your child's age and size, even in vehicles equipped with air bags. Children are safer when properly secured in a rear seat. See the vehicle's Owners Manual and child safety seat instructions for more safety information)
PACKAGE (1)
- Suspension Package, Handling/Trailering, heavy-duty includes 35mm twin tube shock absorbers and 36 front stabilizer bar
MECHANICAL (17)
- Rear axle, 3.73 ratio
- Pickup box, Wideside
- Air cleaner, high-capacity
- Transfer case, with floor-mounted shifter (Requires 4WD models)
- Four wheel drive
- Cooling, external engine oil cooler heavy-duty air-to-oil, integral to driver side of radiator tank
- Cooling, auxiliary external transmission oil cooler heavy-duty air-to-oil
- Battery, heavy-duty 600 cold-cranking amps, maintenance-free with rundown protection and retained accessory power
- Alternator, 125 amps
- Frame, hydroformed front section
- Recovery hooks, front, frame-mounted
- GVWR, 9200 lbs. (4173 kg)
- Suspension, front independent, torsion bar
- Suspension, rear 2-stage multi-leaf springs semi-elliptic
- Steering, power, recirculating ball
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
- Exhaust aluminized stainless-steel muffler and tailpipe
EXTERIOR (11)
- Tire carrier, outside spare, winch-type mounted under frame at rear (Orders with (ZW9) Pickup box delete will not include a Spare Tire Carrier unless a spare tire is ordered.)
- Bumper, front chrome (Includes Black bumper top caps)
- Bumper, rear chrome, step-style with pad (Requires RPO (E63) wideside pickup box)
- Air dam, Black
- Grille, chrome surround
- Headlamps, dual halogen composite with automatic exterior lamp control and flash-to-pass feature
- Lamps, dual cargo area lamps
- Mirrors, outside manual, Black, manual-folding
- Glass, Solar-Ray light-tinted, all windows
- Wipers, front intermittent wet-arm with pulse washers
- Tailgate protection top of tailgate protection cap
ENTERTAINMENT (1)
- Audio system feature, speaker system (Requires Extended or Crew Cab Models. Includes 6 speakers)
INTERIOR (15)
- Air conditioning, single-zone manual front climate control (Standard on Extended and Crew Cab models)
- Seat, rear 60/40 folding bench (folds up), 3-passenger, folding (includes child seat top tether anchor) (Requires Crew Cab models)
- Steering column, Tilt-Wheel, adjustable with brake/transmission shift interlock
- Steering wheel includes theft-deterrent locking feature
- Floor covering, Black rubberized vinyl
- Instrumentation, analog with speedometer, fuel level, engine temperature, tachometer, voltmeter and oil pressure indicators
- Driver Information Center with odometer, trip odometer and message center (monitors numerous systems depending on vehicle equipment level including low fuel, turn signal "on", transmission temperature and oil change notification) (Driver Information Center controls are operated through the trip button unless (UK3) steering wheel mounted audio controls is ordered. On 3SA and 4SA, includes 8-point compass and outside temperature.)
- Warning tones headlamp on, key-in-ignition, driver and passenger buckle up reminder and turn signal on
- Cup holders, front (Also includes rear cupholders on Extended and Crew Cab models)
- Mirror, inside rearview manual day/night
- Headliner, Opal Gray-colored cloth with matching retainer moldings
- Visors, driver and front passenger, sliding with clip and passenger side vanity mirror with cover, Opal Gray-colored
- Assist handle, front passenger (Also includes rear assist handles in the headliner on Extended and Crew Cab models)
- Lighting, interior with dome and reading lights, illuminated entry feature and backlit instrument panel switches
- Coat hooks, rear driver and passenger side
| Tow Hooks | Traction Control |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| 12V Power Outlet | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Four Wheel Drive |
| V8 Cyl. Engine | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Intermittent Wipers |
| Vanity Mirrors | Fold Down Rear Seat |
| Split Bench Seating | Tilt Steering Wheel |
| Power Steering |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,890 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
