2011 GMC TERRAIN SLT-1 3.6L V6 AWD LOADED
Popular Features
Vehicle Description
GOOD CONDITION WITH SEVERAL RECENT REPAIRS MADE IN PREPERATION FOR RESALE.
**FINANCING AVAILABLE**BAD CREDIT OK**W.A.C**
APPLY TODAY ON OUR WEBSITE AT
WWW.SDQualityAutomotive.com
DOWN PAYMENT IS REQUIRED, NOT ALL CARS OR APPLICATNTS WILL QUALIFY.
MANY OTHER GREAT VEHICLES OPTIONS, MOSTLY $10,000 & UNDER. CLICK OUR WEBSITE BUTTON OR VISIT WWW.SDQualityAutomotive.com
Estimate Payments
| VIN | 2CTFLVE54B6202695 |
| Stock Number | 260342695 |
| Condition | USED |
| Year | 2011 |
| Make | GMC |
| Model | Terrain |
| Package | SLT-1 3.6L V6 AWD LOADED |
| Mileage | 109,422 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.0L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 22 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | SILVER |
| Interior | HEATED LEATHER |
| Engine | |
| Engine Type | 3.0L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 264 @ 6950 rpm |
| Torque | 222 @ 5100 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 20.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4188 lbs |
| Length, Overall | 185.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.8 in |
| Height, Overall | 66.3 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with traction control
- Daytime Running Lamps
- Air bags, dual-stage frontal and thorax side-impact, driver and front passenger, and head curtain side-impact, front and rear outboard seating positions (Head curtain side air bags are designed to help reduce the risk of head and neck injuries to front and rear seat outboard occupants on the near side of certain side-impact collisions. Always use safety belts and the correct child restraints for your child's age and size, even in vehicles equipped with air bags. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate infant, child or booster seat. See the Owner's Manual and child safety seat instructions for more safety information.)
- Air bag Passenger Sensing System sensor indicator inflatable restraint, front passenger/child presence detector (Always use safety belts and the correct child restraints for your child's age and size. Even in vehicles equipped with air bags and the Passenger Sensing System, children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate infant, child or booster seat. Never place a rear-facing infant restraint in the front seat of any vehicle equipped with an active frontal air bag. See the Owner's Manual and child safety seat instructions for more safety information.)
- Safety belts, 3-point, front and second row all seating positions
- Door locks, power rear child security
- LATCH system (Lower Anchors and Top tethers for CHildren), for child safety seats
MECHANICAL (9)
- Rear axle, 3.53 final drive ratio (Included and only available with (LAF) 2.4L I-4 SIDI engine and (MXO) 6-speed automatic all-wheel drive transmission.)
- Alternator, 120 amps
- Chassis - all wheel drive (TLK26 model only.)
- Battery, 525 cold-cranking amps with rundown protection
- Suspension, front independent, strut type coil springs
- Suspension, rear independent trailering arm with three lateral locating links, coil springs
- Suspension, Soft Ride
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
- Exhaust, single
EXTERIOR (10)
- Spare tire and wheel
- Grille, Charcoal with chrome surround
- Liftgate, rear manual with fixed glass
- Luggage rails, Charcoal
- Bumpers, front and rear body-color
- Headlamps, halogen projector lamp
- Glass, Solar-Ray deep-tinted (all windows except light-tinted glass on windshield and driver- and front passenger-side glass)
- Fog lamps, front round, halogen
- Mirrors, outside heated power-adjustable, body-color, manual-folding
- Door handles, body-color
ENTERTAINMENT (1)
- Bluetooth for phone personal cell phone connectivity to vehicle audio system and HMI (Human Machine Interface)
INTERIOR (15)
- Seats, heated driver and front passenger
- Seat adjuster, driver 8-way power and power lumbar adjuster
- Seats, rear bench, 3 passenger with manual fore/aft adjustment, 60/40 split seatback and recline feature
- Console, front center, with arm rest and concealed storage
- Cupholders 2 front and 2 rear and 2 additional in rear center armrest
- Steering column, tilt and telescopic
- Instrumentation includes speedometer, single trip odometer, fuel level, engine temperature and tachometer
- Windows, power with driver and front passenger Express-Down
- Theft deterrent system, vehicle, PASS-Key III
- Air conditioning, single-zone automatic climate control
- Defogger, rear-window electric
- Power outlets 4 auxiliary with covers, 12-volt, includes 2 front, 1 second row and one in the cargo area
- Visors, driver and front passenger illuminated vanity mirrors
- Assist handles, front passenger and rear outboards
- Lighting, interior with theatre dimming, center-mounted dome, rear cargo area, dual front map lights and ambient lighting on integrated center stack
| Full Size Spare Tire | 4-Wheel Disc Brakes |
| Fog Lights | Luggage Rack |
| Rear Defrost | Wheels - Aluminum |
| Front Bucket Seats | AM/FM Radio |
| CD Player | Premium Audio System |
| Air Conditioning | Cruise Control |
| Intermittent Wipers | Leather Seats |
| Leather Wrapped Steering | Power Driver Seat |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Bluetooth Connection |
| Heated Mirrors | Heated Seats |
| Roof Airbags | Satellite Radio |
| Trip Computer | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Backup Camera |
| Four Wheel ABS | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| 12V Power Outlet | Floor Mats |
| Fold Down Rear Seat | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Vanity Mirrors | Remote Start |
| All Wheel Drive | Four Wheel Drive |
| Power Steering | V6 Cyl. Engine |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,599 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
