2015 GMC TERRAIN Denali - AWD - V6
Popular Features
Vehicle Description
2015 GMC Terrain Denali AWD, Automatic, Leather, 3.6 V6, Sunroof, Backup Camera, 84K Miles. We are selling this for a good customer of ours, they bought it in 2020 at 56K miles with light passenger front damage, no bags were deployed, the had it repaired and they have been driving it since. It does have a South Dakota Salvage title from the prior accident. I have pictures they gave me from before it was repaired. JD Power Retail is $16,025. Priced to sell at $10,900. Call or Text 605-366-1908.
More info at www.WORTHINGCARS.com
Located at the 4-way stop in Worthing SD, just 10 miles south of Sioux Falls on Interstate I-29, Exit 64, then 2 miles east to the flashing red stop sign.
Open Monday - Friday 9 to 5:30, Saturdays 9 to 1. Call or text for an after hour appointment if needed at 605-366-1908.
KJ AUTOMOTIVE
100 CEDAR ST
WORTHING SD
Estimate Payments
| VIN | 2GKFLZE3XF6265666 |
| Stock Number | 265666K |
| Condition | USED |
| Year | 2015 |
| Make | GMC |
| Model | Terrain |
| Package | Denali - AWD - V6 |
| Mileage | 84,000 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 16 |
| MPG - Highway | 23 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | White |
| Interior | Heated Leather |
| Engine | |
| Engine Type | 3.6L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 301 @ 6500 rpm |
| Torque | 272 @ 4800 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 20.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4204 lbs |
| Length, Overall | 185.30 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.80 in |
| Height, Overall | 66.30 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with traction control
- Daytime Running Lamps
- Air bags, dual-stage frontal and thorax side-impact, driver and front passenger, and head curtain side-impact, front and rear outboard seating positions (Always use safety belts and the correct child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Air bag Passenger Sensing System sensor indicator inflatable restraint, front passenger/child presence detector (Always use safety belts and the correct child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Rear Cross-Traffic Alert
- Side Blind Zone Alert
- Rear Vision Camera
- Safety belts, 3-point, front and second row all seating positions
- Door locks, power rear child security
- LATCH system (Lower Anchors and Top tethers for CHildren), for child safety seats
MECHANICAL (10)
- E10 Fuel capable (May be upgraded to (FHS) E85 FlexFuel Capable with (FE9) Federal emissions on FWD (TLF26/TLH26/TLJ26) models.)
- Axle, 3.53 final drive ratio (Included and only available with (LEA) 2.4L I-4 SIDI engine and (MXO) 6-speed automatic all-wheel drive transmission. Refer to Engine/Axle chart for availability.)
- Alternator, 120 amps
- Chassis - all wheel drive (TLM26-4,TLM26-5 model only.)
- Battery, 525 cold-cranking amps with rundown protection
- Suspension, front independent, strut type coil springs
- Suspension, rear independent trailering arm with three lateral locating links, coil springs
- Suspension, Enhanced Ride and Handling
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc
- Exhaust, single
EXTERIOR (15)
- Wheels, 4 - 18" x 7.0" (45.7 cm x 17.8 cm) Denali-specific (Included with (LEA) 2.4L DOHC 4-cylinder SIDI engine only.)
- Spare tire and wheel
- Grille, Denali-specific with satin chrome surround
- Liftgate, rear power programmable with fixed glass
- Sunroof, power and tilt-sliding with express-open and wind deflector
- Luggage rails, chrome (Satin chrome with Denali model.)
- Bumpers, front and rear body-color (Includes satin chrome rear skid plates.)
- Sill plates, front illuminated, Denali specific
- Headlamps, halogen projector lamp
- Glass, deep-tinted (all windows, except light-tinted glass on windshield and driver- and front passenger-side glass)
- Fog lamps, front round, halogen
- Mirrors, outside heated power-adjustable, satin chrome
- Wipers, front intermittent with washers
- Wiper, rear intermittent with washer
- Door handles, chrome (Satin chrome with Denali model.)
ENTERTAINMENT (1)
- Audio system feature Pioneer premium 8-speaker system with subwoofer and amplifier
INTERIOR (19)
- Seats, heated driver and front passenger
- Seat adjuster, driver 8-way power and power lumbar
- Seat adjuster, passenger 8-way power and power lumbar
- Seats, rear bench, 3 passenger with manual fore/aft adjustment, 60/40 split seatback and recline feature
- Memory feature includes driver seat and outside rearview mirrors
- Console, front center, with arm rest and concealed storage
- Cupholders 2 front and 2 rear and 2 additional in rear center armrest
- Steering column, tilt and telescopic
- Instrumentation includes speedometer, single trip odometer, fuel level, engine temperature and tachometer
- Windows, power with driver and front passenger Express-Down
- Universal Home Remote includes garage door opener, programmable
- Theft deterrent system, vehicle, PASS-Key III
- Air conditioning, single-zone automatic climate control
- Defogger, rear-window electric
- Power outlets 4 auxiliary with covers, 12-volt, includes 2 front, 1 second row and one in the cargo area
- Mirror, inside rearview auto-dimming
- Visors, driver and front passenger illuminated vanity mirrors
- Assist handles, front passenger and rear outboards
- Lighting, interior with theatre dimming, center-mounted dome, rear cargo area, dual front map lights and ambient lighting on integrated center stack (Includes ambient lighting on door pull cups, center console area and center console cupholders.)
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Full Size Spare Tire | Traction Control |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | AM/FM Radio |
| CD Player | Satellite Radio |
| Premium Audio System | 12V Power Outlet |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | All Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | V6 Cyl. Engine |
| Floor Mats | Fog Lights |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Heated Mirrors | Trip Computer |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Rear Backup Sensors | Sunroof |
| Leather Seats | Heated Seats |
| Power Driver Seat | Power Passenger Seat |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Leather Wrapped Steering | Power Steering |
| Bluetooth Connection |
