2022 GMC TERRAIN Denali
Popular Features
Vehicle Description
White Frost Tricoat Terrain Denali, AWD, Adaptive Cruise Control, Automatic Parking Assist, Comfort Package, Denali Premium Package, HD Surround Vision, Heated Rear Outboard Seating Positions, Preferred Equipment Group 5SA, Tech Package, Ventilated Driver Seat, Ventilated Front Passenger Seat. Odometer is 8991 miles below market average! 25/28 City/Highway MPG
2022 GMC Terrain Denali 4D Sport Utility 1.5L DOHC 9-Speed Automatic AWD
Don`t miss your chance to SAVE HUGE $$$ at Vermillion Ford!!
Estimate Payments
| VIN | 3GKALXEV5NL276794 |
| Stock Number | 4988A |
| Condition | USED |
| Year | 2022 |
| Make | GMC |
| Model | Terrain |
| Package | Denali |
| Mileage | 29,883 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 1.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 25 |
| MPG - Highway | 28 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | All Wheel |
| Color | White Frost |
| Interior | Jet Black |
| Engine | |
| Engine Type | 1.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 170 @ 5600 rpm |
| Torque | 203 @ 2000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.6 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | All Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3659 lbs |
| Length, Overall | 182.3 in |
| Width, Max w/o mirrors | 72.4 in |
| Height, Overall | 65.4 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- StabiliTrak, stability control system with Traction Control
- Hill Descent Control
- Airbags, dual-stage frontal, and thorax side-impact driver and front passenger, and roof-rail side-impact, front and rear outboard seating positions (Always use seat belts and the correct child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Safety Alert Seat
- Passenger Sensing System sensor indicator inflatable restraint, front passenger/child/presence detector (Always use seat belts and the correct child restraints. Children are safer when properly secured in a rear seat in the appropriate child restraint. See the Owner's Manual for more information.)
- Following Distance Indicator
- Teen Driver a configurable feature that lets you activate customizable vehicle settings associated with a key fob, to help encourage safe driving behavior. It can limit certain available vehicle features, and it prevents certain safety systems from being turned off. An in-vehicle report card gives you information on driving habits and helps you to continue to coach your new driver
- Horn, dual-note
PACKAGE (1)
- Memory Package recalls 2 "presets" for power driver seat and outside mirrors
MECHANICAL (19)
- Engine, 1.5L Turbo DOHC 4-cylinder, SIDI, VVT (170 hp [127.0 kW] @ 5600 rpm, 203 lb-ft of torque [275.0 N-m] @ 2000 - 4000 rpm)
- Axle, 3.47 final drive ratio
- Keyless Start, push-button
- Engine control, stop-start system
- Engine control, stop/start system disable switch
- Driver Shift Controls
- Electronic Precision Shift, button and trigger based transmission interface
- Fuel, gasoline, E15
- Chassis, All-Wheel Drive System (All-wheel drive models only.)
- Suspension, front MacPherson strut
- Suspension, rear 4-link, non-isolated
- Denali Premium Suspension
- Brakes, 4-wheel antilock, 4-wheel disc, 11.8" front and 11.3" rear rotor size
- Brake, electronic parking
- Brake lining, high-performance, Duralife
- Trailering provisions, 1500 lbs. (680 kg)
- Capless fuel fill
- Exhaust, single-outlet stainless-steel with hidden, turned-down tip
- Mechanical jack with tools
EXTERIOR (16)
- Tires, P235/50R19 all-season blackwall
- Tire, spare, T135/70R16 blackwall
- Wheel, spare, 16" (40.6 cm) steel
- Luggage rack, side rails, roof-mounted
- Trim, body-color lower body
- Headlamps, LED with C-shaped lighting
- Daytime Running Lamps, LED signature
- Tail lamps, LED signature
- Fog lamps, front, halogen
- Glass, acoustic, laminated windshield
- Glass, deep-tinted, rear
- Mirrors, outside heated power-adjustable, manual-folding with LED turn signal indicators
- Mirror caps, body-color
- Door handles, body-color with chrome surround
- Liftgate, rear power programmable, hands free
- Active Noise Cancellation, noise control system
ENTERTAINMENT (2)
- Bose Sound System premium 7-speaker system with amplifier in center console
- Antenna, roof-mounted shark fin
INTERIOR (33)
- Seating, 5-passenger
- Seatback, passenger side, flat-folding
- Head restraints, 2-way adjustable (up/down), front
- Seat, rear 60/40 split-folding with center armrest
- Seat release levers, 2nd row mechanical release levers in cargo area
- Rear Seat Reminder
- Sill plates, front
- Steering wheel, leather-wrapped 4-spoke
- Steering wheel controls, mounted audio and phone interface
- Steering wheel, heated
- Speedometer, miles/kilometers
- Display, 8" enhanced multi-color customizable driver information screen
- Head-Up Display
- Compass display, located in the Driver Information Center
- Remote Start
- Universal Home Remote includes garage door opener, 3-channel programmable
- Wireless Charging for devices located in front of center console storage bin
- Power outlet, front auxiliary, 12-volt
- Power outlet, cargo area auxiliary, 12-volt
- Power outlet, 110-volt, located on the rear of center console
- USB data ports, 2, type-A, located within the center console
- USB charging-only ports, 2, located on the rear of the center console
- Air conditioning, dual-zone automatic climate control with individual climate settings for driver and right-front passenger
- Air vents, 2nd row
- Sunglass storage, overhead
- Map pocket, driver seatback
- Map pocket, front passenger seatback
- Mirror, inside rearview auto-dimming
- Assist handle, driver
- Assist handle, front passenger
- Assist handles, rear outboard
- Lighting, interior with accent lighting under door armrest, floor console and instrument panel
- GMC Connected Access capable (Subject to terms. See onstar.com or dealer for details.)
| Preferred Equipment Group 5SA | 3.47 Axle Ratio |
| Wheels: 19 x 7.5 Bright Machined Aluminum | Perforated Leather-Appointed Seat Trim |
| Tech Package | Denali Premium Package |
| Radio: GMC Infotainment Audio System w/Navigation | Skyscape Power Sunroof w/Power Sunscreen |
| License Plate Front Mounting Package | 3 Years of OnStar & Connected Services Plan |
| 6-Way Power Front Passenger Seat | 8-Way Power Driver Seat Adjuster |
| Power Driver Lumbar Control | Front Passenger 2-Way Power Lumbar |
| Driver & Front Passenger Heated Seats | Heated Rear Outboard Seating Positions |
| Adaptive Cruise Control | Ventilated Driver Seat |
| Ventilated Front Passenger Seat | 2 USB Data Ports w/SD Card Reader |
| 2 USB Data Ports | Comfort Package |
| SiriusXM Radio | Automatic Parking Assist |
| Bluetooth® For Phone | Premium 7-Speaker Bose Sound System w/Amplifier |
| HD Surround Vision | 4-Wheel Disc Brakes |
| Navigation system: GMC Connected Navigation | Wireless Apple CarPlay/Wireless Android Auto |
| Auto High-beam Headlights | AM/FM radio: SiriusXM |
| Compass | 7 Speakers |
| Lane Departure Warning System | Heads-Up Display |
| Auto-dimming Rear-View mirror | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Turn signal indicator mirrors |
| Trip computer | Traction control |
| Tilt steering wheel | Telescoping steering wheel |
| Steering wheel mounted audio controls | Split folding rear seat |
| Speed-sensing steering | Speed control |
| Security system | Roof rack: rails only |
| Remote keyless entry | Rear window wiper |
| Rear window defroster | Rear seat center armrest |
| Rear anti-roll bar | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power passenger seat | Power driver seat |
| Power door mirrors | Passenger vanity mirror |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Occupant sensing airbag |
| Memory seat | Low tire pressure warning |
| Illuminated entry | Heated steering wheel |
| Heated front seats | Heated door mirrors |
| Garage door transmitter | Fully automatic headlights |
| Front reading lights | Front fog lights |
| Front dual zone A/C | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Emergency communication system |
| Dual front side impact airbags | Dual front impact airbags |
| Driver vanity mirror | Driver door bin |
| Delay-off headlights | Bumpers: body-color |
| Brake assist | Automatic temperature control |
| Alloy wheels | ABS brakes |
| Tachometer | Spoiler |
| Power Liftgate | Front Center Armrest |
| Front Bucket Seats | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $5,798 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
