2006 HONDA ACCORD SEDAN EX
Vehicle Pricing
Selling Price: CallPopular Features
| VIN | 1HGCM71796A012190 |
| Stock Number | 6250B |
| Condition | USED |
| Year | 2006 |
| Make | Honda |
| Model | Accord Cpe |
| Package | EX |
| Mileage | 139,244 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 26 |
| MPG - Highway | 34 |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | White |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 166 @ 5800 rpm |
| Torque | 160 @ 4000 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 17.1 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3097 lbs |
| Length, Overall | 187.6 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.3 in |
| Height, Overall | 55.7 in |
- Driver & front passenger airbags (SRS)
- Driver & front passenger side-impact airbags w/passenger side occupant position detection system (OPDS)
- Front/rear side curtain airbags
- Front/rear 3-point seat belts w/seat-integrated anchors
- Front seat belt automatic tensioning system
- Rear center child seat tether anchor
- Outboard lower anchors & tethers for children (LATCH)
- Emergency trunk release
- Side-impact door beams
MECHANICAL (14)
- 2.4L DOHC MPFI 16-valve i-VTEC I4 engine
- Drive-by-wire throttle
- 5-speed manual transmission w/OD
- Front wheel drive
- Direct ignition w/immobilizer theft-deterrent system
- Double wishbone front suspension
- Five-link double wishbone rear suspension
- Front/rear stabilizer bars
- P205/60VR16 all-season tires
- 16" aluminum wheels
- Variable-assist pwr rack & pinion steering
- Pwr ventilated front/solid rear disc brakes
- 17.1 gallon fuel tank
- Chrome exhaust finisher
EXTERIOR (7)
- Pwr moonroof w/tilt feature
- Body-color impact-absorbing bumpers
- Multi-reflector halogen headlamps w/auto-off
- LED tail lights
- Body-color pwr heated mirrors
- Variable intermittent windshield wipers
- Body-color door handles
INTERIOR (29)
- Front bucket seats-inc: pwr driver seat height adjuster, adjustable lumbar support
- Cloth trimmed seats
- Passenger side walk-in feature
- 60/40 split fold down rear seatback w/lock
- Front audio storage compartment-inc: 12-CD capacity
- Center console w/sliding armrest, storage compartment
- Coin box
- (6) front/rear beverage holders
- Tilt/telescoping steering column
- Gray backlit gauges-inc: tachometer
- Digital odometer & (2) trip meters
- Indicator lights-inc: maintenance interval, trunk/door-open, oil, brake fluid, fuel/coolant temp, passenger side airbag shut-off
- Pwr windows w/auto-up/down driver-side window
- Illuminated pwr window switches
- Pwr remote trunk release w/lock
- Remote fuel filler door release
- Security alarm system
- Air conditioning w/micron filtration
- Rear window defroster
- AM/FM stereo w/6-disc in-dash CD changer-inc: (6) speakers, 120-watt
- Lockable glove box w/light
- 12V pwr outlets
- Side door pockets w/integrated beverage holder
- Premium interior accents
- Sunglasses holder
- Illuminated visor vanity mirrors
- Ambient console lighting
- Map lights
- Cargo area light
| Exterior@Power Glass Moonroof / Sunroof~Exterior@Power Side mirror adjustments~Exterior@Heated Side mirrors~Exterior@Daytime running lights~Exterior@Rear Window defogger~Exterior@Intermittent Front wipers~Exterior@Remotely Operated Power windows~Exterior@Auto Off Headlights~Safety and Security@Front Side airbags~Safety and Security@Rear Side curtain airbags~Safety and Security@Front Side curtain airbags~Safety and Security@4-wheel ABS~Safety and Security@Power door locks~Safety and Security@Alarm Anti-theft system~Safety and Security@Disc Rear brake~Safety and Security@Ventilated Disc Front brake~Safety and Security@Dual Front airbags~Safety and Security@Vehicle Immobilizer Anti-theft system~Safety and Security@Electronic brakeforce distribution~Safety and Security@Occupant Sensing Passenger Airbag deactivation~Safety and Security@Child seat anchors~Safety and Security@Seatbelt pretensioners~Entertainment and Technology@6 Disc In-Dash CD~Entertainment and Technology@MP3 Playback In-Dash CD~Entertainment and Technology@AM/FM Radio~Interior@Cruise control~Interior@Cloth Upholstery~Interior@Bucket Front seat~Interior@Front air conditioning~Interior@Keyless Entry Multi-function remote~Interior@Carpet Floor mat material~Interior@Bench Rear seat~Interior@Air filtration~Interior@Split Rear seat folding~Interior@Front Power outlet(s)~Interior@Tilt And Telescopic Steering wheel~Interior@Second Row Rear vents~Interior@Rear Floor mats~Interior@Front Floor mats~Interior@Lumbar Driver seat manual adjustments~Interior@Power steering~Interior@Front Console With Storage Center console~Interior@2 Driver seat power adjustments~Interior@6 Driver seat manual adjustments~Interior@Front Reading lights~Interior@Tachometer Gauge~Interior@Height Driver seat power adjustments~Interior@Front Overhead console~Interior@Cargo area light~Interior@Audio Steering wheel mounted controls~Interior@Cruise Control Steering wheel mounted controls~Interior@Trunk Release Multi-function remote~Performance@Independent Front suspension classification~Performance@Independent Rear suspension classification~Performance@Double Wishbone Front suspension~Performance@Double Wishbone Rear suspension~Performance@Front stabilizer bar~Performance@Rear stabilizer bar |
