2018 HONDA ACCORD SEDAN EX-L Sedan 4D
Popular Features
Vehicle Description
THIS 2018 HONDA ACCORD EX-L HAS A TON OF GREAT OPTIONS AND LOW MILES, YOU DONT WANT TO PASS THIS ONE UP. THE LEATHER INTERIOR, REMOTE START, SUNROOF, AND REAR SPOILER ARE JUST A FEW OF THOSE GREAT OPTIONS. ?AS WITH ALL OF OUR VEHICLES, THIS VEHICLE HAS BEEN THROUGH A THOROUGH INSPECTION, ALL FLUIDS CHECKED FOR RELIABILITY, ALL TIRES INSPECTED FOR WEAR AND RECOMMENDED INFLATION. IF NEEDED, TIRES HAVE BEEN REPLACED. WE ALSO DO A VERY THOROUGH DETAILING OF OUR VEHICLE TO ENSURE IT SHINES LIKE YOUR FAMILY DOES.WHAT`S KEEPING YOU FROM COMING ON DOWN AND TAKING ADVANTAGE OF OUR OUTSTANDING AND FRIENDLY STAFF? A PLACE WHERE YOU WILL FEEL WARM AND WELCOME. WE DON`T JUST SELL CARS TO CUSTOMERS, YOU BECOME ONE OF THE NEXT2NEW FAMILY.?YOU CAN ALSO TAKE ADVANTAGE OF OUR FULL SERVICE AND DETAIL SHOPS FOR ALL YOUR DIRTY JOBS.WE CAN FIX YOU UP, CLEAN YOU UP AND HAVE YOU FEELING LIKE YOU`RE DRIVING A WHOLE NEW CAR. WE LOOK FORWARD TO YOUR VISIT AND GETTING YOU ON THE ROAD WITH A SMILE ON YOUR FACE.?STOP BY AND TAKE THIS VEHICLE FOR A TEST DRIVE. CALL US AT 605-221-0344 WITH ANY QUESTIONS YOU HAVE. -- TRADES WELCOME -- FINANCING & EXTENDED SERVICE CONTRACTS AVAILABLE -- SHOP NEXT-2-NEW WHERE YOUR NEXT CAR MAY NOT BE NEW PRICE, BUT WILL BE NEXT2NEW CONDITION!!! OPEN 7 DAYS A WEEK.
Estimate Payments
| VIN | 1HGCV1F59JA045278 |
| Stock Number | 16665 |
| Condition | USED |
| Year | 2018 |
| Make | Honda |
| Model | Accord Sedan |
| Package | EX-L Sedan 4D |
| Mileage | 79,917 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 1.5L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 30 |
| MPG - Highway | 38 |
| Transmission | Other |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | Gray |
| Interior | Black |
| Engine | |
| Engine Type | 1.5L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 192 @ 5500 rpm |
| Torque | 192 @ 1600 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 14.8 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3217 lbs |
| Length, Overall | 192.2 in |
| Width, Max w/o mirrors | 73.3 in |
| Height, Overall | 57.1 in |
- Lane Keeping Assist System (LKAS)
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Blind Spot Information (BSI) System Blind Spot
- Collision Mitigation Braking System
- Rear Cross Traffic Alert
- Collision Mitigation-Front
- Driver Monitoring-Alert
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Driver And Passenger Knee Airbag
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (15)
- Engine: 1.5T I-4 DOHC 16-Valve Turbocharged VTEC
- Transmission: Continuously Variable
- Transmission w/Driver Selectable Mode and Oil Cooler
- Front-Wheel Drive
- 3.24 Axle Ratio
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 14.8 Gal. Fuel Tank
- Quasi-Dual Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs, Brake Assist, Hill Hold Control and Electric Parking Brake
- Brake Actuated Limited Slip Differential
EXTERIOR (20)
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Express Open/Close Sliding And Tilting Glass 1st Row Sunroof w/Sunshade
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper w/Chrome Bumper Insert
- Chrome Side Windows Trim and Black Front Windshield Trim
- Body-Colored Door Handles
- Chrome Bodyside Insert
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding and Turn Signal Indicator
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Chrome Grille
- Trunk Rear Cargo Access
- Auto On/Off Projector Beam Led Low Beam Daytime Running Auto High-Beam Headlamps w/Delay-Off
- Front Fog Lamps
- Perimeter/Approach Lights
- LED Brakelights
- Headlights-Automatic Highbeams
ENTERTAINMENT (2)
- Integrated Roof Antenna
- 2 LCD Monitors In The Front
INTERIOR (41)
- 8-Way Driver Seat
- Passenger Seat
- 60-40 Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Power Fuel Flap Locking Type
- Remote Releases -Inc: Power Cargo Access
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Adaptive Cruise Control with Low-Speed Follow
- Dual Zone Front Automatic Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Console Ducts
- Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather Gear Shifter Material
- Interior Trim -inc: Simulated Wood Instrument Panel Insert, Simulated Wood Door Panel Insert, Vinyl Console Insert and Metal-Look Interior Accents
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Day-Night Auto-Dimming Rearview Mirror
- Full Floor Console w/Covered Storage, Mini Overhead Console w/Storage and 2 12V DC Power Outlets
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Area Concealed Storage
- Cargo Space Lights
- Instrument Panel Covered Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Front Center Armrest and Rear Center Armrest
- 1 Seatback Storage Pocket
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Side Airbags | Roof Airbags |
| Air Conditioning | Anti Theft System |
| AM/FM Radio | AM/FM In-dash Single CD Player With MP3 |
| Satellite Radio | Premium Audio System |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| 4-Wheel Disc Brakes | Cruise Control |
| Rear Defrost | Front Wheel Drive |
| Vehicle Anti-theft | 4 Cylinder Engine |
| Turbocharger | Floor Mats |
| Fog Lights | Gas |
| Auto Delay Off | - |
| Remote Keyless Entry | Power Locks |
| Electrochromatic | Heated Mirrors |
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Remote Engine Start | Sunroof |
| Leather Seats | Heated Seats |
| Manual Adjustable Lumbar Support | Power Driver Seat |
| Power Passenger Seat | Fold Down Rear Seat |
| Front Bucket Seats | Tilt Steering Wheel |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Leather Wrapped Steering |
| Power Steering | Bluetooth Connection |
| Tires - Front Performance | Tire Pressure Monitoring System |
| Tires - Rear Performance | Compact Spare Tire |
| Traction Control | Trip Computer |
| Universal Garage Door Opener | Power Windows |
| Intermittent Wipers |
