2014 HONDA CIVIC SEDAN LX FWD
Popular Features
Vehicle Description
CHECK OUT THIS AFFORDABLE GAS SAVER! 2014 HONDA CIVIC LX POWERED BY THE 1.8L 4 CYL GAS ENGINE WITH AUTOMATIC TRANSMISSION, FRONT WHEEL DRIVE, POWER LOCKS, POWER WINDOWS, DURABLE CLOTH INTERIOR WITH POWER ADJUSTING MIRRORS, CD PLAYER, PHONE PORTS, BLUETOOTH, CRUISE CONTROL, STRING AIR CONDITIONER, BACKUP CAMERA AND MORE! CALL(605)642-1900 TODAY OR STOP BY FOR A TEST DRIVE!
Estimate Payments
| VIN | 2HGFB2F50EH558728 |
| Stock Number | 18104 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Honda |
| Model | Civic Sedan |
| Package | LX FWD |
| Mileage | 124,896 mileage |
| Body Style | 4 Door Car |
| Engine | 1.8L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 30 |
| MPG - Highway | 39 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Color | BLUE |
| Interior | GRAY |
| Engine | |
| Engine Type | 1.8L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 143 @ 6500 rpm |
| Torque | 129 @ 4300 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 13.2 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 2811 lbs |
| Length, Overall | 179.4 in |
| Width, Max w/o mirrors | 69 in |
| Height, Overall | 56.5 in |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st And 2nd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
MECHANICAL (15)
- Engine: 1.8L I-4 SOHC 16-Valve i-VTEC
- Transmission: Continuously Variable (CVT)
- Ultra Low Emission Vehicle (ULEV-2)
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Front-Wheel Drive
- 3.94 Axle Ratio
- 45-Amp/Hr 410CCA Maintenance-Free Battery
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front And Rear Anti-Roll Bars
- Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 13.2 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Multi-Link Rear Suspension w/Coil Springs
- Front Disc/Rear Drum Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs and Brake Assist
EXTERIOR (15)
- Tires: P195/65R15 89H AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside Under Cargo
- Body-Colored Front Bumper
- Body-Colored Rear Bumper
- Black Side Windows Trim
- Body-Colored Door Handles
- Body-Colored Power Side Mirrors w/Convex Spotter and Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Defroster
- Light Tinted Glass
- Fixed Interval Wipers
- Fully Galvanized Steel Panels
- Grille w/Chrome Bar
- Trunk Rear Cargo Access
- Auto Off Reflector Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
ENTERTAINMENT (7)
- Radio: 160-Watt AM/FM/CD Audio System -inc: 4 speakers, Pandora compatibility, Bluetooth streaming audio, center console USB audio interface, MP3/auxiliary input jack, MP3/Windows Media Audio (WMA) playback capability, Radio Data System (RDS) and Speed-Sensitive Volume Control (SVC)
- Radio w/Seek-Scan, Clock and Steering Wheel Controls
- 4 Speakers
- Audio Theft Deterrent
- Window Grid Antenna
- Bluetooth Handsfreelink Wireless Phone Connectivity
- 1 LCD Monitor In The Front
INTERIOR (38)
- Reclining Front Bucket Seats -inc: driver's seat w/manual height adjustment and adjustable head restraints
- 6-Way Driver Seat -inc: Manual Fore/Aft Movement
- 4-Way Passenger Seat -inc: Manual Fore/Aft Movement
- Full Folding Bench Front Facing Fold Forward Seatback Rear Seat
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- Remote Releases -Inc: Mechanical Cargo Access and Mechanical Fuel
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Manual Air Conditioning
- HVAC -inc: Underseat Ducts
- Glove Box
- Driver Foot Rest
- Interior Trim -inc: Metal-Look Instrument Panel Insert, Metal-Look Door Panel Insert and Metal-Look Interior Accents
- Full Cloth Headliner
- Metal-Look Gear Shifter Material
- Day-Night Rearview Mirror
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors
- Full Floor Console w/Covered Storage and 1 12V DC Power Outlet
- Front Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Full Carpet Floor Covering -inc: Carpet Front And Rear Floor Mats
- Carpet Floor Trim and Carpet Trunk Lid/Rear Cargo Door Trim
- Cargo Space Lights
- FOB Controls -inc: Keyfob Cargo Access
- Instrument Panel Bin, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Outside Temp Gauge
- Digital/Analog Appearance
- Seats w/Cloth Back Material
- Manual Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- Sliding Front Center Armrest
- Perimeter Alarm
- Immobilizer
- 1 12V DC Power Outlet
- Air Filtration
| Rear Defrost | Front Bucket Seats |
| AM/FM Radio | CD Player |
| Air Conditioning | Cloth Seats |
| Cruise Control | Intermittent Wipers |
| Power Locks | Power Mirrors |
| Power Windows | Remote Keyless Entry |
| Tilt Steering Wheel | Bluetooth Connection |
| Roof Airbags | Trip Computer |
| Airbag - Driver | Airbag - Passenger |
| Backup Camera | Four Wheel ABS |
| Front Disc Brakes | Side Airbags |
| Traction Control | Vehicle Anti-theft |
| Trip Odometer | Door Pocket/Bins |
| Floor Mats | Front Cupholders |
| Steer Wheel Audio Cntrls | Steer Wheel Cruise Cntrl |
| Vanity Mirrors | Compact Spare Tire |
| Front Wheel Drive | Power Steering |
| Financing Available |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $2,399 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
