2008 HONDA CR-V EX - AWD - Local Trade In
Popular Features
Vehicle Description
2008 Honda CRV EX AWD, Automatic, Cloth, 2.4 4Cylinder, 172K Miles, Clean Title Local Trade In. Priced to Sell at $5,995. Call or Text 605-366-1908.
More info at www.WORTHINGCARS.com
Located at the 4-way stop in Worthing SD, just 10 miles south of Sioux Falls on Interstate I-29, Exit 64, then 2 miles east to the flashing red stop sign.
Open Monday - Friday 9 to 5:30, Saturdays 9 to 1. Call or text for an after hour appointment if needed at 605-366-1908.
KJ AUTOMOTIVE
100 CEDAR ST
WORTHING SD
Estimate Payments
| VIN | JHLRE48598C035293 |
| Stock Number | 035293K |
| Condition | USED |
| Year | 2008 |
| Make | Honda |
| Model | CR-V |
| Package | EX - AWD - Local Trade In |
| Mileage | 172,000 mileage |
| Body Style | Sport Utility |
| Engine | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 20 |
| MPG - Highway | 26 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | 4 Wheel |
| Color | Green |
| Interior | Cloth |
| Engine | |
| Engine Type | 2.4L 4 Cyl. Gas |
| Horsepower | 166 @ 5800 rpm |
| Torque | 161 @ 4200 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 15.3 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | 4 Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 3532 lbs |
| Length, Overall | 177.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 71.6 in |
| Height, Overall | 66.1 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Dual-stage, dual-threshold front airbags
- Front side-impact airbags w/passenger side occupant position detection system
- Side curtain airbags w/rollover sensor, front & rear
- Front 3-point seat belts-inc: automatic tensioning system, adjustable anchors
- (3) rear 3-point seat belts
- Lower anchors & tethers for children (LATCH)
- Childproof rear door locks
- Side-impact door beams
MECHANICAL (10)
- 2.4L DOHC MPFI 16-valve i-VTEC I4 engine
- Drive-by-wire throttle
- 5-speed automatic transmission w/OD
- Real-Time 4-wheel drive
- Advanced compatibility engineering (ACE) body structure
- MacPherson strut front suspension
- Multi-link rear suspension
- Front & rear stabilizer bars
- Variable pwr rack-and-pinion steering
- Pwr front ventilated/rear solid disc brakes
EXTERIOR (13)
- P225/65TR17 all-season tires
- Compact spare tire & wheel
- One-touch pwr moonroof w/tilt feature
- Chrome accent grille
- Multi-reflector halogen headlamps
- Full-length taillights
- Folding pwr mirrors
- Heat-rejecting green-tinted glass
- Rear privacy glass
- Chrome window trim
- Variable intermittent windshield wipers
- Rear intermittent wiper w/washer
- Chrome rear license trim
INTERIOR (31)
- Reclining cloth front bucket seats-inc: driver seat manual height adjustment, adjustable head restraints
- 60/40 split sliding fold & tumble forward rear seats-inc: active head restraints, 40/20/40 reclining seatbacks w/center pass-through
- Retractable center tray table
- Steering wheel-mounted audio controls
- Tilt & telescopic steering column
- Instrument panel w/white and blue backlit gauges-inc: digital odometer, (2) digital trip meters, outside temp display
- Instrument panel-mounted shifter
- Indicator lights-inc: low fuel, low-oil pressure, door/tailgate open, average fuel consumption, miles-to-empty
- Maintenance Minder system
- Tire pressure monitoring system
- Pwr windows w/driver auto-up/down
- Cruise control
- Remote fuel filler door release
- Security system
- Immobilizer theft-deterrent system
- Air conditioning w/air-filtration system
- Rear seat heater ducts
- Rear window defroster
- Upper & lower glove compartments
- (8) front & rear beverage holders
- 12V pwr outlets-inc: front, center tray, rear
- Conversation mirror w/sunglasses holder
- Dual visor vanity mirrors
- Driver-side garment hook
- Map lights
- Ambient console lighting
- Cargo area light
- Under seat storage bin
- Door pocket storage bins
- (4) cargo area tie-down anchors
- Dual-deck cargo shelf
| Power Mirrors | Vanity Mirrors |
| Traction Control | Airbag - Driver |
| Airbag - Passenger | Side Airbags |
| Roof Airbags | Air Conditioning |
| AM/FM Radio | CD Changer |
| CD Player | 12V Power Outlet |
| Four Wheel ABS | 4-Wheel Disc Brakes |
| Cruise Control | Rear Defrost |
| Four Wheel Drive | Vehicle Anti-theft |
| Floor Mats | Remote Keyless Entry |
| Power Locks | Trip Computer |
| Power Windows | Intermittent Wipers |
| Sunroof | Cloth Seats |
| Fold Down Rear Seat | Front Bucket Seats |
| Tilt Steering Wheel | Steer Wheel Audio Cntrls |
| Power Steering | Compact Spare Tire |
*Default estimated payment is based on 3% rate for 60 months and $1,199 down payment. Estimated payments are for informational purposes only and don't account for acquisition fees, destination charges, tax, title, and other fees and incentives or represent a financing offer or guarantee of credit from the seller.
