2014 HONDA ODYSSEY EX-L
Popular Features
Vehicle Description
2014 Honda Odyssey EX-L FWD 6-Speed Automatic 3.5L V6 SOHC i-VTEC 24V
Recent Arrival! 19/28 City/Highway MPG
Awards:
* 2014 KBB.com 12 Best Family Cars * 2014 KBB.com Brand Image Awards
Kelley Blue Book Brand Image Awards are based on the Brand Watch(tm) study from Kelley Blue Book Market Intelligence. Award calculated among non-luxury shoppers. For more information, visit www.kbb.com. Kelley Blue Book is a registered trademark of Kelley Blue Book Co., Inc.
Brothers Auto Sales Has Been Serving South Dakota, Iowa, Minnesota, Nebraska and The Surrounding Area For Almost 30 Years! Please Contact Us For Your No Hassle Experience and Save Time In The Store By Starting The Process Online. We Look Forward To Taking Care Of Your Car Needs Today and In The Future! Free Carfax Report! Financing (WAC) and Vehicle Service Contract Options Available!
Estimate Payments
| VIN | 5FNRL5H6XEB098600 |
| Stock Number | T14H8600 |
| Condition | USED |
| Year | 2014 |
| Make | Honda |
| Model | Odyssey |
| Package | EX-L |
| Mileage | 213,038 mileage |
| Body Style | Van - Mini |
| Engine | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Fuel | Gas |
| MPG - City | 19 |
| MPG - Highway | 28 |
| Transmission | Automatic |
| Drive Type | Front Wheel |
| Engine | |
| Engine Type | 3.5L 6 Cyl. Gas |
| Horsepower | 248 @ 5700 rpm |
| Torque | 250 @ 4800 rpm |
| Fuel | |
| Type | GAS |
| Capacity | 21.0 Gallons |
| Drivetrain | |
| Driven Wheels | Front Wheel |
| Technical Specifications | |
| Base Curb Weight | 4526 lbs |
| Length, Overall | 202.9 in |
| Width, Max w/o mirrors | 79.2 in |
| Height, Overall | 68.4 in |
| Gross Vehicle Weight | 6,000 lbs |
- Side Impact Beams
- Dual Stage Driver And Passenger Seat-Mounted Side Airbags
- Lane Departure Warning
- Collision Warning-Front
- Low Tire Pressure Warning
- Dual Stage Driver And Passenger Front Airbags
- Curtain 1st, 2nd And 3rd Row Airbags
- Airbag Occupancy Sensor
- Rear Child Safety Locks
- Outboard Front Lap And Shoulder Safety Belts -inc: Rear Center 3 Point, Height Adjusters and Pretensioners
- Back-Up Camera
- Right Side Camera
MECHANICAL (15)
- Engine: 3.5L V6 SOHC 24-Valve i-VTEC
- Transmission: 6-Speed Automatic
- 4.25 Axle Ratio
- GVWR: 6,019 lbs
- Transmission w/Driver Selectable Mode
- Front-Wheel Drive
- Battery w/Run Down Protection
- Gas-Pressurized Shock Absorbers
- Front Anti-Roll Bar
- Hydraulic Power-Assist Speed-Sensing Steering
- 21 Gal. Fuel Tank
- Single Stainless Steel Exhaust
- Strut Front Suspension w/Coil Springs
- Double Wishbone Rear Suspension w/Coil Springs
- 4-Wheel Disc Brakes w/4-Wheel ABS, Front Vented Discs and Brake Assist
EXTERIOR (20)
- Wheels: 17" x 7" Alloy
- Tires: P235/65R17 103T AS
- Steel Spare Wheel
- Compact Spare Tire Mounted Inside
- Express Open/Close Sliding And Tilting Glass 1st Row Sunroof w/Sunshade
- Body-Colored Front Bumper w/Chrome Rub Strip/Fascia Accent
- Body-Colored Rear Step Bumper
- Chrome Side Windows Trim, Black Front Windshield Trim and Black Rear Window Trim
- Chrome Door Handles
- Body-Colored Power Heated Side Mirrors w/Manual Folding
- Fixed Rear Window w/Wiper and Defroster
- Deep Tinted Glass
- Speed Sensitive Variable Intermittent Wipers
- Front Windshield -inc: Sun Visor Strip
- Galvanized Steel/Aluminum Panels
- Lip Spoiler
- Black Grille w/Chrome Accents
- Power Sliding Rear Doors
- LED Brakelights
- Auto On/Off Projector Beam Halogen Daytime Running Headlamps w/Delay-Off
ENTERTAINMENT (4)
- 7 Speakers
- Audio Theft Deterrent
- Window Grid Antenna
- Bluetooth Handsfreelink Wireless Phone Connectivity
INTERIOR (39)
- Heated Front Bucket Seats -inc: driver's seat w/10-way power adjustment, power lumbar support, and front passenger's seat w/4-way power adjustment
- Driver Seat
- Passenger Seat
- Removable 40-20-40 Folding Split-Bench Front Facing Manual Reclining Fold Forward Seatback Rear Seat w/Manual Fore/Aft and Side-To-Side Sliding
- Driver And Front Passenger Armrests and Rear Center Armrest Rear Seat Mounted Armrest Outboard Only w/Storage
- Manual Tilt/Telescoping Steering Column
- Fixed 60-40 Split-Bench 3rd Row Seat Front, Manual Recline, Manual Fold Into Floor, 3 Manual and Adjustable Head Restraints
- Leather Steering Wheel
- Front Cupholder
- Rear Cupholder
- Valet Function
- HomeLink Garage Door Transmitter
- Cruise Control w/Steering Wheel Controls
- Rear HVAC w/Separate Controls
- HVAC -inc: Underseat Ducts and Headliner/Pillar Ducts
- Illuminated Locking Glove Box
- Driver Foot Rest
- Full Cloth Headliner
- Interior Trim -inc: Piano Black/Metal-Look Instrument Panel Insert and Chrome/Metal-Look Interior Accents
- Leatherette Door Trim Insert
- Leather Gear Shifter Material
- Driver And Passenger Visor Vanity Mirrors w/Driver And Passenger Illumination
- Front And Rear Map Lights
- Fade-To-Off Interior Lighting
- Carpet Floor Trim
- Trunk/Hatch Auto-Latch
- Cargo Space Lights
- Smart Device Integration
- Instrument Panel Covered Bin, Refrigerated/Cooled Box Located In The Front Console, Driver / Passenger And Rear Door Bins
- Delayed Accessory Power
- Driver Information Center
- Analog Appearance
- Outside Temp Gauge
- Manual Anti-Whiplash Adjustable Front Head Restraints and Manual Adjustable Rear Head Restraints
- 4 Seatback Storage Pockets
- Immobilizer
- Perimeter Alarm
- 2 12V DC Power Outlets
- Air Filtration
| 4.25 Axle Ratio | 17 x 7 Alloy Wheels |
| Heated Front Bucket Seats | Leather Seat Trim |
| 4-Wheel Disc Brakes | Exterior Parking Camera Rear |
| AM/FM radio: XM | Driver`s Seat Mounted Armrest |
| 7 Speakers | Speed-Sensitive Wipers |
| Auto-dimming Rear-View mirror | Front beverage holders |
| Variably intermittent wipers | Trip computer |
| Traction control | Tilt steering wheel |
| Telescoping steering wheel | Steering wheel mounted audio controls |
| Split folding rear seat | Speed-sensing steering |
| Speed control | Security system |
| Remote keyless entry | Reclining 3rd row seat |
| Rear window wiper | Rear window defroster |
| Rear seat center armrest | Rear reading lights |
| Rear air conditioning | Radio data system |
| Power windows | Power steering |
| Power passenger seat | Power moonroof |
| Power driver seat | Power door mirrors |
| Passenger vanity mirror | Passenger seat mounted armrest |
| Passenger door bin | Panic alarm |
| Overhead console | Overhead airbag |
| Outside temperature display | Occupant sensing airbag |
| Low tire pressure warning | Leather steering wheel |
| Illuminated entry | Heated front seats |
| Heated door mirrors | Garage door transmitter: HomeLink |
| Fully automatic headlights | Front reading lights |
| Front dual zone A/C | Front anti-roll bar |
| Four wheel independent suspension | Dual front side impact airbags |
| Dual front impact airbags | Driver vanity mirror |
| Driver door bin | Delay-off headlights |
| CD player | Bumpers: body-color |
| Brake assist | Automatic temperature control |
| Anti-whiplash front head restraints | Alloy wheels |
| ABS brakes | 3rd row seats: split-bench |
| Tachometer | Spoiler |
| Power Liftgate | Leather Shift Knob |
| Front Bucket Seats | Electronic Stability Control |
| Air Conditioning |
